Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Rodzin - podsumowanie programów prorodzinnych na Śląsku. Nie tylko 500+

MAG
Z okazji Międzynarodowego Dnia Rodzin 16 maja w Urzędzie Wojewódzkim przeanalizowano wszystkie programy prorodzinne, które zostały ostatnio wdrożone w życie.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Rodzin 16 maja w Urzędzie Wojewódzkim przeanalizowano wszystkie programy prorodzinne, które zostały ostatnio wdrożone w życie. MAG
Czas na podsumowania. Z okazji Międzynarodowego Dnia Rodzin 16 maja w Urzędzie Wojewódzkim przeanalizowano wszystkie programy prorodzinne, które zostały ostatnio wdrożone w życie. - Jeśli chodzi o te wszystkie programy, ich jest tak dużo, że trudno je wymienić - przyznaje Maria Nowak, pełnomocnik Wojewody Śląskiego do Spraw Rodziny.

Maria Nowak: Chcemy mówić o normalnej rodzinie

Programy prorodzinne, które są realizowane na terenie województwa śląskiego, mają wspierać rodziny, ale także zmienić ich obraz w młodym pokoleniu. Jak przyznała Maria Nowak, pełnomocnik wojewody śląskiego do spraw rodziny, wydarzenia takie jak dzisiejsza konferencja "Rodzina miejscem pokoju i radości", zorganizowana w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, ma na celu dać dobre przykłady zdrowych relacji.

- Chcemy mówić o normalnej rodzinie, gdzie dzieci otoczone są miłością, gdzie rodzina godnie się rozwija i może korzystać z dóbr kultury. O takiej rodzinie ciągle mówimy za mało - wyjaśnia Maria Nowak. - Wiem, że takie przykłady jakie mieliśmy ostatnio w Częstochowie, czy innych miejscach, one krzyczą i nasze serce krwawi, gdy się o tym wszystkim słyszy. Uważam, że za mało mówimy o normalnej, wielodzietnej rodzinie, chociaż tych wielodzietnych jest coraz mniej, mimo że mamy Kartę Dużej Rodziny. O tym mówimy ciągle za mało, a wiemy, że przykłady pociągają. Dla młodych są potrzebne przykłady zdrowych, normalnych rodzin, gdzie wszyscy są szczęśliwi, gdzie jest ta radość i pokój - dodaje.

Podczas konferencji podsumowano również wszystkie programy prorodzinne realizowane na terenie województwa śląskiego.

- Bardzo dużo środki wpłynęły do woj. śląskiego na realizację tych programów. Rodzina jest najważniejsza, potrzebuje wsparcia finansowego. W związku z tym te programy są mocno zasilone. Dzisiaj przedstawiłem informację jak duże środki trafiły na Śląsk. To nie tylko Rodzina+, 500+, to również Maluch+ i wiele innych programów, które są dedykowane polskiej rodzinie - wyjaśnia Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski.

Przypomnijmy, że tylko z samego programu Maluch Plus ponad 550 mln złotych trafi do województwa śląskiego. Ma to zapewnić 11 tys. nowych miejsc w żłobkach. Wyprawki w ramach programu "Dobry start" zostały w 2022 roku. wypłacone dla 334 tys. dzieci z woj. śląskiego. Ich łączna kwota przekroczyła 100 mln zł. Są jeszcze m.in. świadczenie matczyne, programy Dobry Start, czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Nie można przy tym zapominać o programach dla seniorów - 13. i 14. emeryturze, darmowych lekach, a także wsparciu dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin.

- Możemy powiedzieć, że również takie programy jak trzynasta czy czternasta emerytura też są skierowane do polskich rodzin, bo są później przez nie wydatkowane. Trudno tak naprawdę wręcz policzyć jak potężne są to środki. Bardzo się cieszę, że w każdym programie 10 proc. środków, które są ogólnopolskie, trafia do woj. śląskiego - dodaje.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty