Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek NA ŻYWO 12.01.2017

Katarzyna Kapusta
Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie to 1437 uczestników, w tym 13 solistów, 53 solistki, 5 duetów, jedno trio, 3 schole, 9 zespołów folklorystycznych, 21 zespołów wokalnych, 12 zespołów instru-mentalno -wokalnych, 17 chórów, do tego niemal 100 wolontariuszy i one - kucharki które będą gotować dla uczestników Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. ZOBACZ PRZESŁUCHANIA FESTIWALOWE 12.01.2017 NA ŻYWO

- Od 12 lat gotujemy dla uczestników festiwalu. W czwartek menu będzie dokładnie takie jak dla uczniów szkoły, czyli zupa ogórkowa z ryżem, gulasz wieprzowy z kaszą i czerwone buraczki i do tego kompot - powiedziała nam w środę Barbara Szymczyk, intendentka w Szkole Podstawowej nr 11 w Będzinie, która wspólnie z trzema koleżankami będzie gotować posiłki dla festiwalowiczów. Szkoła zapewnia także nocleg uczestnikom festiwalu.

- Najpierw przyjmiemy jedną grupę około 30 osób i prawie 50 osób w piątek. Część z tych osób będzie nocowała tutaj do niedzieli - mówi Jadwiga Sender, dyrektorka SP nr 11 w Będzinie.

Całość festiwalu będzie transmitowana na żywo w internecie przez 6 kamer. Relację na żywo można śledzić tutaj.

- Całe przedsięwzięcie wymaga sporo wysiłku. Niektóre sale musimy udostępnić i przygotować na nocleg, więc trzeba wynieść część ławek, zabezpieczyć materace, natomiast uczestnicy mają już swoje śpiwory. Jest przy tym wszystkim bardzo wesoło, bo uczestnicy festiwalu kolędują, śpiewają. To równocześnie jest też taka nagroda dla pracowników, którzy zostają tutaj przez cały czas z nimi - dodaje pani dyrektor. Szkoła jest całą dobę dozorowana, w nocy jest dozorca a w ciągu dnia panie z obsługi obiektu, które dbają o czystość i porządek. Kuchnia szkolna w tym czasie działa na pełnych obrotach.

Finałowe przesłuchania w Państwowej Szkole Muzycznej w Będzinie rozpoczynają się 12 stycznia. W sumie przesłuchania finałowe trwają trzy dni. W tym czasie jury wybierze finalistów, którzy zaprezentują się podczas koncertu finałowego, który odbędzie się w niedzielę o godz. 16 w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na Osiedlu Syberka w Będzinie.

- Jeszcze na kilka dni przed dopinaliśmy ostatnie szczegóły - mówi ks. Piotr Pilśniak, dyrektor festiwalu. - W tym roku większość uczestników organizowała sobie nocleg we własnym zakresie, jednak dla pozostałych nocleg zorganizowaliśmy w szkołach i u rodzin, które zaoferowały swoją pomoc w przyjęciu uczestników festiwalu - dodaje ks. Pilśniak. W wtorek odbyło się spotkanie z wolontariuszami. Organizacja festiwalu jest na najwyższym poziomie. Tu każdy dokładnie wie, co ma robić.

To prawdziwa perła w festiwalowej koronie i ogromne przeżycie dla wszystkich widzów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo