Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie. 137 wykonawców z Polski i Europy prezentuje piękne utwory

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Czwartek 13 stycznia był pierwszym dniem festiwalowych przesłuchań w BędzinieZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Czwartek 13 stycznia był pierwszym dniem festiwalowych przesłuchań w BędzinieZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
W czwartek 12 stycznia rozpoczęły się konkursowe przesłuchania w ramach 29 edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. W tym roku ze sceny popłynie ponad 300 kolęd, które zaprezentuje 137 wykonawców, a najlepsi zaprezentują się raz jeszcze podczas wielkiego koncertu galowego.

Pierwsza odsłoną Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika był wtorkowy koncert w wykonaniu Golec uOrkiestry. Program „Kolędowanie z Janem Pawłem II", który wykonali muzycy, oklaskiwała pełna widownia w hali widowiskowo-sportowej Będzin Arena. Dwa dni później na scenie swoje wokalne talenty przed jury prezentują młodsi i starsi uczestnicy tego wyjątkowego festiwalu.

- Do Będzina przyjedzie 78 solistów, 11 duetów i tercetów oraz 48 zespołów, chórów i schol. Przez trzy dni, od czwartku do soboty (12-14 stycznia), na naszej scenie ponad 300 kolęd wyśpiewają zwycięzcy eliminacji, które w grudniu odbyły się w Polsce, Litwie, Ukrainie i Białorusi. Zgłosiły się do nich także wykonawcy z Azerbejdżanu, Niemiec i Austrii. Bardzo zależy nam, by wykonawcy nie śpiewali do niemal pustej hali - chcemy pokazać, że mieszkańcy Będzina, diecezji i województwa kochają kolędy - mówi Jarosław Ciszek, rzecznik prasowy będzińskiego festiwalu.

Przesłuchania startują codziennie o godzinie 9. W czwartek i piątek organizatorzy zapraszają aż do godz. 20.30, a w sobotę do godz. 15 (dokładny harmonogram można znaleźć na stronie www.mfkip.pl w zakładce II ETAP). W czwartek na scenie zaprezentowali się m.in.: zespół artystyczno-wokalny „SERDUSZKA RADOŚCI” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobieszowicach, zespół wokalny „POZYTYWKI” z Pracowni POZYTYWKA w Bolesławiu, zespół wokalny „WIANKI” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sączowie, Chór „GAUDEO” z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej przy Szkole Podstawowej nr 1 i 2 w Świerklanach.

Wykonawców ocenia komisja, której w tym roku przewodniczy prof. dr hab. Marta Wierzbieniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Akademii Muzycznej w Krakowie. Prezentacje wraz z nią oceniają prof. dr hab. Ewa Biegas (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach), dr hab. Teresa Krasowska, prof. UMCS (Instytut Muzyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) i dr hab. ks. Paweł Sobierajski, prof. AM (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach).

- Kiedy patrzę na tych wspaniałych, czasem nawet kilkuletnich wykonawców, jestem przekonana, że tym większą wartość ma ten festiwal. Zespoły wokalne, chóry uczestniczyły wcześniej w wielu konkursach, turniejach. To są wyzwania, panuje pełna mobilizacja. Są bowiem oczywiście nagrody, wyróżnienia, punktacja, ale liczy się także udział. Sama możliwość prezentacji naszego bogatego dorobku, jeśli chodzi o kolędy i pastorałki, to jest coś wyjątkowego. Te różne kompozycje, utwory mienią się tyloma barwami, całą paletą różnego rodzaju odcieni emocji, różnią się rodzajem opracowania, aranżacji – mówi prof. dr hab. Marta Wierzbieniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Akademii Muzycznej w Krakowie, przewodnicząca festiwalowego jury.

- Te kolędy tradycyjne brzmią dziś czasem nieco inaczej, ale jest także wiele pastorałek napisanych współcześnie. To jest właśnie istotne, że nie poprzestajemy tylko na tradycji, ale będąc bardzo głęboko osadzonymi w tej tradycji, patrzymy też w przyszłość. Na potrzeby człowieka XXI wieku, który ma może inne potrzeby, docierają do niego nieco inne teksty. Wszystkim uczestnikom życzę dużo satysfakcji z występów, a odbiorcom dużo radości, którą można czerpać z muzyki – dodaje.

Jury rozdzieli nagrody, których pula w poprzedniej edycji wyniosła rekordowe 100 tysięcy złotych. Rekordowe jest także tegoroczne Grand Prix Festiwalu - to aż 15 tysięcy złotych, które ufundował prezydent Będzina Łukasz Komoniewski.
Wyniki festiwalu poznamy podczas koncertu galowego w niedzielę, 15 stycznia o godz. 16. Zbierze on najciekawsze wykonania edycji i jak co roku będzie perłą w festiwalowej koronie, która nieodmiennie przyciąga tłumy widzów.

Podobnie jak przed rokiem cały festiwal odbędzie się hali widowiskowo-sportowej Będzin-Arena przy ul. Sportowej 20. Wstęp jest bezpłatny. Przesłuchania i koncert galowy będą dostępne także w formie transmisji na stronie: www.mfkip.pl.

Jednym z patronów medialnych festiwalu jest Dziennik Zachodni.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera