Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Modelarski w Bytomiu. Siedemnasta edycja festiwalu przyciągnęła tłumy gości. Zobacz zdjęcia

red.
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola
Na tę chwilę z niecierpliwością czekali fani modelarstwa z kraju i zagranicy. W XVII Międzynarodowym Festiwalu Modeli Redukcyjnych brało udział prawie 300 krajowych i zagranicznych modelarzy, którzy zaprezentowali w Bytomiu ponad 1000 modeli. Co roku twórcy zadziwiają precyzją wykonania prac, dokładnością w odwzorowaniu oryginałów. Wystawa modeli to również doskonała lekcja historii sprzętów militarnych z różnych części świata i okresów historycznych.

W świecie modelarzy bytomski Festiwal Modelarski to ogólnoeuropejskie święto wszystkich modelarzy. Goście z licznych krajów Europy przybywają do Bytomia, by zaprezentować swoje modele, a także rywalizować z sobą w kategoriach amatorskich i mistrzowskich. W tegorocznej edycji festiwalu pasjonaci modelarstwa rywalizowali w ponad 120 kategoriach. Wśród modeli nie zabrakło pojazdów i samolotów wojskowych, inscenizacji bitew, a także popiersi m.in. postaci historycznych, bohaterów filmowych i wiele innych wytworów modelarskiej wyobraźni.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Po raz szósty w historii Festiwalu, specjalną wystawę przygotował katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Dodatkowo, katowicki IPN przyznał nagrody specjalne w kategorii „Wojsko Polskie 1914–1945” dla młodzików i juniorów startujących w festiwalu.

W tegorocznej edycji festiwalu pasjonaci modelarstwa rywalizowali w ponad 120 kategoriach. Wśród modeli nie zabrakło pojazdów i samolotów wojskowych, inscenizacji bitew, a także popiersi m.in. postaci historycznych, bohaterów filmowych i wiele innych wytworów modelarskiej wyobraźni. Aby choć w stopniu symbolicznym wesprzeć walczącą o wolność Ukrainę organizatorzy wprowadzili kategorię specjalną na tegorocznym Festiwalu, obejmującą, m.in.: Samoloty, śmigłowce, pojazdy wojskowe, w malowaniu ukraińskim oraz dioramy z motywami ukraińskimi. W ramach festiwalu rozgrywane były dwa memoriały mające upamiętnić w szczególny sposób osoby związane z Bytomiem: Memoriał Edwarda Boni ­ Grand Prix festiwalu, Memoriał płk. Jana Białego oraz konkurs "Czarne Diamenty". W tej kategorii wystawiane są modele zwaloryzowane na podstawie dołączonej dokumentacji, łącznie z udokumentowaniem malowania danego egzemplarza samolotu/pojazdu.

Podczas imprezy w Szombierkach miłośnicy modelarstwa mogli nie tylko zobaczyć kunsztownie wykonane modele, zakupić modele do sklejania, ale też spotkać się z Andrzejem Zioberem, jednym z najbardziej utytułowanych modelarzy redukcyjnych w Polsce. Ziober od wielu lat uczestniczy w konkursach i wystawach modeli redukcyjnych za granicą, gdzie jego modele nagradzane są najbardziej prestiżowymi tytułami i nagrodami.

- W poprzednich latach festiwal odbywał się w formule online, dzięki czemu mieliśmy szansę zobaczyć prace z najdalszych zakątków świata. Nic jednak nie zastąpi bezpośredniego kontaktu, dlatego cieszymy się z tego spotkania i niesłabnącego zainteresowania festiwalem zarówno wystawców, jak i zwiedzających - mówiła Bogusława Waldman z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1, organizatora festiwalu. Organizatorem imprezy, nad którą honorowy patronat objął prezydent Mariusz Wołosz jest Sekcja Modelarska Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu i Uczniowski Klub Sportowy "Karb".

Nie przeocz

Jak to się zaczęło?

W roku 2003, grupa uczestników pracowni modelarskiej MDK nr 2 wystąpiła z propozycją zorganizowania zawodów modelarskich. Po zaakceptowaniu pomysłu, zostały w 2004 roku zorganizowane pierwsze zawody. W naszych zamyśle miała to być impreza lokalna, dla zawodników z najbliższych okolic. Jednak już pierwsza edycja okazała się imprezą ogólnopolską, na której byli znani zawodnicy z Polski. Ponieważ pierwsza edycja przypadła do gustu zawodnikom, następne zawody określono jako międzynarodowe. Z roku na rok rosło zainteresowanie zawodami. Pojawiły się zgłoszenia z Czech i Węgier. Trzecia impreza była już naprawdę międzynarodowa, wśród wystawców była ekipa z Czech, a jednym z fundatorów nagród został sponsor z Ameryki Południowej. W czwartym roku startowali zawodnicy z całego kraju, jak również: Czesi, Włosi, Węgrzy i Niemcy. Kolejne lata to wizyty gości z coraz dalszych regionów Europy.

W pewnym momencie słowo „zawody" zostało zmienione na „festiwal”, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Dzięki zmianie charakteru z ostrej rywalizacji medalowej, na bardziej łagodną i swobodną, zachowano możliwość wyróżniania ciekawych prac modelarzy, stworzono bardziej luźną atmosferę, a to zaprocentowało dużą ilością wystawianych prac, przez wielu modelarzy. Od samego początku w regulaminie jest też wiele kategorii startowych, co pozwala na start wszystkim dla których modelarstwo jest pasją.

Każdy modelarz jest dla nas mistrzem

To hasło modelarzy z Lublina stało się mottem bytomskiej imprezy. Organizatorzy co roku wprowadzają innowacje, które pozwalają pokazać wszystko co można wyczarować w miniaturze. Te zmiany doprowadziły do tego, że ilość modeli wystawianych na zawodach, zmieniła się z 160 do 1000, a wystawców z 50 do ponad 300. Bytomski festiwal organizują modelarze zrzeszeni i nie zrzeszeni, lecz nie tylko oni, bo są wśród nich także przyjaciele, bez pomocy których nie mielibyśmy szans zorganizować tak dużej imprezy. Jednak tak naprawdę to dzięki tym, którzy biorą udział w Festiwalu, jest ono świętem dla całej modelarskiej braci.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera