Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka rozpoczęty [ZDJĘCIA]

PAS
Koncert inauguracyjny w Pałacu Kultury Zagłębia
Koncert inauguracyjny w Pałacu Kultury Zagłębia Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka powrócił do Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Koncert inauguracyjny, dziewiątej już edycji, odbył się w poniedziałek w dniu 101. rocznicy urodzin patrona, w sali teatralnej.

Ważna dla Dąbrowy Górniczej impreza, poświęcona kompozytorowi urodzonemu w tym mieście, gromadzi każdego roku młodych muzyków, którzy nie ukończyli jeszcze 29. roku życia. Rywalizują zawsze w trzech specjalnościach, każdego roku są to inne instrumenty. Ubiegły rok należał do akordeonistów, klarnecistów i saksofonistów. Tym razem zgłosiło się 45 instrumentalistów, grających na: harfie, kontrabasie oraz puzonie basowym lub tubie. Pochodzą z: Francji, Włoch, Niemiec, Szwajcarii, Kanady, Belgii, Kuby, Japonii, Węgier, Rosji oraz Polski.

Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody (zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają po 12 tysięcy zł) oraz pamiątkowe statuetki. Uczestników oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem harfistki, prof. Helgi Storck z katowickiej Akademii Muzycznej.

- Wszystkie te specjalności po raz pierwszy pojawiają się na Konkursie – mówi prof. Zygmunt Tlatlik z katowickiej Akademii Muzycznej, dyrektor artystyczny Konkursu. – Stwarza to rzadką okazję posłuchania młodych artystów z całego świata w solowym repertuarze tych instrumentów. Zaproszenie na wszystkie koncerty i przesłuchania kieruję do miłośników muzyki oraz do młodzieży szkolnej, akademickiej i ich pedagogów z całego regionu. To dzięki niezwykłym staraniom władz Dąbrowy Górniczej oraz merytorycznej opiece katowickiej Akademii Muzycznej odbywa się co roku nasz konkurs.

W ostatnich latach, z powodu remontu Pałacu Kultury Zagłębia, przesłuchania odbywały się w Katowicach. Teraz już cały konkurs powrócił do Dąbrowy Górniczej. Podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmiały utwory patrona Michała Spisaka oraz: Richarda Galliano, Wojciecha Kilara, Aleksandra Borodina i Giuseppe Verdiego. Wystąpili: Simfonia Varsovia pod batutą Ewy Strusińskiej, Chór Filharmonii Śląskiej oraz soliści: Magdalena Lisak(fortepian) oraz Michał Gajda – ubiegłoroczny zdobywca pierwszej nagrody (akordeon).

Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się w Pałacu Kultury Zagłębia 15 września, o godz. 11.00. Tu program w poszczególnych specjalnościach jest bardzo zróżnicowany, tak, aby młodzi muzycy prezentując się w repertuarze z różnych epok mogli najlepiej pokazać swoje umiejętności. W III etapie wystąpią z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Na Koncert Laureatów i uroczyste wręczenie nagród zapraszamy 23 września, o godz. 18.00. Wstęp na koncerty i przesłuchania jest wolny.

Wstęp na koncerty i przesłuchania jest wolny.

O konkursie powiedzieli:

Michał Spisak, pomimo wielu życiowych przeciwności, udowodnił, że talent poparty ciężką pracą wynosi na szczyty. Jego sukces miał wymiar międzynarodowy. Organizując ten konkurs chcemy uczcić pamięć i oddać hołd wielkiemu talentowi kompozytora. Przed laty, gdy postanowiliśmy rozszerzyć zasięg konkursu nie spodziewaliśmy się, że do Dąbrowy Górniczej będą przyjeżdżać młodzi ludzie z całego świata. Dla wielu z nich udział w naszym konkursie może być początkiem pięknej kariery, inni na swym koncie mają już spore sukcesy. Wielką przyjemnością będzie możliwość uczestniczenia w ich artystycznych zmaganiach - Zbigniew Podraza, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza

Jestem przekonany, że, jak zawsze, melomani będą mieli sporo okazji do wysłuchania konkursowych prezentacji na najwyższym poziomie. Warto więc zachęcić publiczność do wnikliwego słuchania młodych instrumentalistów i wyrobić sobie swój pogląd na ich kunszt; a może nawet stworzyć swój muzyczny ranking. Ciekawa jest zawsze konfrontacja z muzykami przybywającymi do Dąbrowy Górniczej z innych krajów. To okazja do spojrzenia na różnorodność, swoisty muzyczny kalejdoskop sposobów grania i interpretacji w poszczególnych ośrodkach na świecie - Prof. Tomasz Miczka, rektor katowickiej Akademii Muzycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!