W halach targowych i na terenie zewnętrznym trwają ostatnie przygotowania do wystawy. Maszyny wojskowe czyszczone są gorącą parą i chemikaliami. Żołnierze przygotowują sprzęt do prezentacji.
Na Salonie tradycyjnie będzie Wystawa Narodowa - tym razem swój potencjał zaprezentuje Wielka Brytania. Partnerem Strategicznym targów MSPO jest Polska Grupa Zbrojeniowa.
Co zobaczymy w tym roku na targach?
Na placu rozlokował się już MIM-104 Patriot – amerykański rakietowy system ziemia-powietrze na mobilnej platformie samochodowej. To system obrony, którego zadaniem jest zapewnienie ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Przeznaczony jest do zwalczania załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, w tym samolotów i helikopterów, a także atmosferycznych pocisków rakietowych. W ograniczonym zakresie służy także do zwalczania taktycznych pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu. Mobilność systemu zapewnia łatwy transport zarówno drogowy i powietrzny.
T-72 – czołg konstrukcji radzieckiej wprowadzony na uzbrojenie wojsk radzieckich na początku lat 70. Produkowany w Niżnym Tagile w Uralskiej Fabryce Wagonów (UWZ). Na wyposażenie Wojska Polskiego wszedł w 1978 roku. Do dziś stanowi podstawowy komponent polskich wojsk pancernych – według danych MON z 1 października 2005 w użyciu jest obecnie 597 takich wozów. ZSRR sprzedał licencje na jego produkcję do kilku krajów (Czechosłowacji, Indii, Jugosławii, Polski). Produkowany był w gliwickim Bumarze. W Polsce występuje w następujących wersjach: T-72M, T-72M1 i T-72M1D. Jego daleko posuniętą modernizacją jest PT-91, których polskie wojska lądowe posiadają 233. T-72 używają armie kilkunastu państw.
W Kielcach prezentowany będzie pojazd rozpoznawczy Wirus w odmianie dla Wojsk Specjalnych (SOF). Nowy wóz jest rozwinięciem konstrukcji pojazdu dalekiego rozpoznania pod kryptonimem Żmija
Zobaczymy Leoparda 2PL – polską modernizację czołgów Leopard 2A4, przeprowadzoną we współpracy Rheinmetall oraz Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ). Czołg przeznaczony jest do opanowania i utrzymania terenu, oraz wspierania ogniem z broni pokładowej działań pododdziałów zmechanizowanych i zmotoryzowanych, w każdych warunkach atmosferycznych, zarówno w dzień jak i w nocy.
Na placu Targów Kielce stoi 155-milimetrowa samobieżna haubica Krab - obecnie najpotężniejsze działo, jakim dysponują polscy artylerzyści. Ważąca ponad pięćdziesiąt ton haubica jest w stanie wystrzelić do 6 pocisków na minutę na odległość około 40 kilometrów. Załoga działa liczy 5 osób. Obecnie Kraby przejmują rolę podstawowych środków ogniowych dywizjonu artylerii. Pododdziału przeznaczonego do realizacji zadań wsparcia ogniowego w wojskach lądowych RP.
Jest też WR-40 Langusta – samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa skonstruowana w Polsce jako gruntowna modernizacja wyrzutni radzieckiej BM-21 Grad. Langusta jest produkowana w Centrum Produkcji Wojskowej HSW w Stalowej Woli. Oprócz standardowych pocisków M-21OF, ma być wyposażana w pociski rakietowe Feniks-Z.
RZRA LIWIEC przeznaczony jest do pracy w zintegrowanym systemie dowodzenia artylerii, a także z pojedynczymi jednostkami ogniowymi. Może być wykorzystywany do ochrony baz wojskowych i obiektów o szczególnym znaczeniu.
Na stoiskach polskich i światowych liderów branży obronnej zobaczymy też od wtorku śmigłowce, materiały wybuchowe, sprzęt i materiały wojsk chemicznych. Firmy będą prezentować także uzbrojenie i sprzęt lotniczy oraz sprzęt obrony powietrznej, a także uzbrojenie jednostek marynarek wojennych.
Podczas MSPO 2020 zaprezentują się również firmy oferujące nowoczesną technikę łączności, sprzęt radioelektroniczny i optoelektroniczny. Na wystawie znaleźć będzie można również artykuły żywnościowe i urządzenia do przygotowywania posiłków oraz przechowywania i transportu żywności, różnego rodzaju mundury, sprzęt i materiały medyczne.
Tegoroczny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego trwać będzie od 8 do 10 września, Ceny biletów wstępu: Wstęp na targi tylko dla osób powyżej 18 roku życia
• bilet jednorazowego wejścia: 80 złotych;
• bilet wielokrotny: 200 złotych
Ceny biletów parkingowych:
• samochody osobowe: 30 złotych
• autokary: 40 złotych
• autokary wojskowe: bezpłatnie
Godziny otwarcia targów:
8.09.2020: 10.00-17.00 (rejestracja zwiedzających i sprzedaż biletów w godzinach 9.00-16.30)
9.09.2020: 10.00-17.00 (rejestracja zwiedzających i sprzedaż biletów w godzinach 9.00-16.30)
10.09.2020: 10.00-17.00 (rejestracja zwiedzających i sprzedaż biletów w godzinach 9.00-15.00)
Dojazd do targów: autobusem MPK – linie: 25(przystanek Targi Kielce), 110 (przystanek Batalionów Chłopskich / Zakładowa), 36, 54, 112(przystanek Batalionów Chłopskich / Zakładowa)
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?