18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Międzynarodowy sukces śląskich lekarzy

Agata Pustułka
Efekty badań cieszą lekarzy i chorych - mówi prof. Zembala
Efekty badań cieszą lekarzy i chorych - mówi prof. Zembala fot, mikołaj suchan
W prestiżowym czasopiśmie medycznym Lancet ukazały się wyniki pionierskich badań dotyczących wyhodowania naczyń krwionośnych z tkanek własnych pacjentów i wszczepienia ich chorym z niewydolnością nerek.

Grupę chorych stanowili pacjenci z najcięższymi postaciami schorzenia. U części z nich zrekonstruowane naczynia sprawdzają się wyśmienicie, co ma ogromne znaczenie dla rozwijania tej hipernowoczesnej technologii.

Sukces ten cieszy podwójnie, bo w badaniach brali udział klinicyści z dwóch śląskich ośrodków: Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu kierowanego przez prof. Mariana Zembalę oraz Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacji Nerek i Wątroby w Katowicach pod kierunkiem prof. Lecha Cierpki.

Eksperyment w pierwszej kolejności ma pomóc chorym skazanym na wielomiesięczną dializoterapię. Nowe naczynia mają zastąpić stare i zużyte naczynia przetok, przez które odbywa się dializa. To idealne rozwiązanie, bo i stosowane w drugiej kolejności protezy przetok szybko stają się niesprawne.
Projekt, nadzorowany przez amerykański ośrodek Cytograft Tissue Engineering, jest realizowany w trzech etapach.

- Pierwszy dotyczy klinicznego zastosowania bioinżynieryjnie wytworzonych nowych naczyń u chorych przewlekle dializowanych - mówi prof. Zembala. - Drugi etap dotyczy rekonstrukcji naczyń u pacjentów z niedokrwieniem kończyn dolnych, a kolejny to rekonstrukcje wieńcowe z wytworzeniem i wykorzystaniem nowych tętnic drogą bioinżynieryjnej hodowli z tkanek danego chorego. Myślę, że to wielka nadzieja dla chorych ze zmianami miażdżycowymi.

Amerykańsko-polskie badania trwały 3 lata. To nie jest ostatnie słowo badaczy, bo inżynieria tkankowa jest obecnie traktowana jako przyszłość medycyny i ma właściwie tylko jedną wadę - jest dość droga.
- Nasz sukces to radość i nadzieja dla wielu chorych, ale i silny znak wysokiej pozycji śląskiej medycyny w kraju i na świecie - komentuje prof. Zembala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie