MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miejsca wstydu w Katowicach wyglądają koszmarnie. Fatalne budynki i zaułki są antywizytówką miasta

Dorota Niećko
Rawa. Rzeka. Coś, co powinno dodawać miastu uroku, chłodzić w upał. Rawa to jednak ściek wygląda w samym centrum tak, jak na zdjęciu. I nie pomoże Sztuczna Rawa, czyli fontanna na rynku. Przed wielu laty powstały Bulwary Rawy, dziś zarośnięte. Czas przywrócić rzekę miastu.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rawa. Rzeka. Coś, co powinno dodawać miastu uroku, chłodzić w upał. Rawa to jednak ściek wygląda w samym centrum tak, jak na zdjęciu. I nie pomoże Sztuczna Rawa, czyli fontanna na rynku. Przed wielu laty powstały Bulwary Rawy, dziś zarośnięte. Czas przywrócić rzekę miastu.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE brak
Miejsca wstydu w Katowicach. Katowice mają duże ambicje, i dobrze. Ale wciąż są tu miejsca, które miastu chluby nie przynoszą, a raczej: to wstyd, żeby w stolicy metropolii w ogóle istniały. Oto miejsca wstydu w Katowicach jesienią 2021.

W Katowicach nie jest źle, jeśli porównamy je do bardziej "poszkodowanych" miast woj. śląskiego, z mniejszym budżetem, większymi kłopotami z przeszłości, które nie uwolniły się od poprzemysłowego balastu. Ale też - Katowice w regionie mają największe ambicje i aspiracje. Tu powinno być czysto, ładnie i bezpiecznie.

Kilka ikon architektury, świecący niczym dyskoteka rynek i dwie palmy przy fontannie to za mało. Nawet wyremontowana Dworcowa nie pomoże, jeśli obok będzie brudno i niechlujnie. Mamy równać do pięknych miast w Polsce i europejskich metropolii i basta.

ZOBACZ ZDJĘCIA MIEJSC WSTYDU W KATOWICACH

Które miejsca, waszym zdaniem, są największym wstydem dla Katowic? Gdzie zalewacie się rumieńcem, gdy idziecie z przyjaciółmi z innego miasta lub z obcokrajowcem? Oto nasze zestawienie. Co dopisać, co wyrzucić z tej listy? Zobaczcie w galerii, jakie miejsca są wstydem dla miasta.

Taką listę wstydu robiliśmy już ponad rok temu, w lipcu 2020. Czy coś się zmieniło? Hm. Tak. Na jednej działce, która stała pusta i szpeciła centrum, rośnie apartamentowiec. Inne miejsca wstydu zasłoniły blaszane płoty. Ale to za mało.

Nie przeocz

Zestawienie to nie lista narzekań, ale raczej inspiracja dla osób odpowiedzialnych za te przestrzenie do pilnych zmian. Czyli - dla nas wszystkich, bo czasem wystarczy nie śmiecić. Czasem konieczna jest większa przebudowa, innym razem drobny lifting, a czasem wystarczą porządki i będzie zdecydowanie lepiej.

Nie wszystko zależy od urzędników, służb porządkowych, a wiele - od mieszkańców. Dopiero gdy i mieszkańcy, i goście, będą czuli się nieswojo, zostawiając po sobie bałagan, brud na deptakach i nieukończone albo już zrujnowane budynki w centrum, miasto ma szansę wypięknieć i zaskoczyć turystów.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni