Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejskie honory dla prof. Nitscha

Joanna Heler
Profesor Krzysztof Nitsch
Profesor Krzysztof Nitsch fot. Karina Trojok
Powstające w starej remizie w dzielnicy Sośnica rzeźby prof. Krzysztofa Nitscha są znane na całym świecie, a artystę nie bez powodu można nazwać ambasadorem Gliwic. Teraz miasto, z którym urodzony w sąsiednim Zabrzu prof. Nitsch jest związany od lat, postanowiło mu się odwdzięczyć.

Podczas marcowej sesji radni zdecydują o przyznaniu mu tytułu Honorowego Obywatela Gliwic.
Miasto nie szafuje tym tytułem - w powojennej historii tylko dramaturg Tadeusz Różewicz, mieszkający tu przez 20 lat, został nim uhonorowany.

- To zaszczyt, że wybitny artysta związał swoje życie z Gliwicami, i jednocześnie głęboki ukłon w jego stronę. Mówi się, że najtrudniej zostać docenionym we własnym kraju. To o tyle zasadne, że profesor wielokrotnie był nagradzany przez międzynarodowe gremia - mówi Marek Jarzębowski, rzecznik Urzędu Miejskiego.

Profesor życie dzieli między Gliwice i Kraków, gdzie prowadzi pracownię odlewnictwa w Akademii Sztuk Pięknych. W Gliwicach ma odwiedzaną przez twórców pracownię. Powstają tu i finezyjne dzieła, w których prof. Nitsch czuje się najlepiej, i rzeźby pomnikowe. Dla Gliwic wykonał charakterystyczny "Żywy obraz" przed Muzeum czy pomnik "Gliwiczanom - ofiarom wojen i totalitaryzmów" w Parku Chopina. Ołtarz bazyliki w krakowskich Łagiewnikach zdobi rzeźbiarska kompozycja jego autorstwa.
Uroczystość wręczenia tytułu zaplanowano, w uzgodnieniu z artystą, w czerwcu. W ruinach Teatru Miejskiego odbędzie się jego benefis.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!