Mieli po studiach górniczych dostać pracę w Kompanii Węglowej. Nic z tego

Bartosz Pudełko
Siedziba Kompanii Węglowej
Siedziba Kompanii Węglowej wikimedia commons
Absolwenci górniczych kierunków mieli dostać pracę w Kompanii Węglowej. Skończyło się jednak na obietnicach

Zawirowania w polskim górnictwie i trudna sytuacja Kompanii Węglowej odbijają się nie tylko na pracownikach tego sektora przemysłu, ale również na tych, którzy pracownikami chcieliby dopiero zostać. Mowa o absolwentach górniczych kierunków, a konkretnie grupie około 40 świeżo upieczonych magistrów Politechniki Śląskiej i kolejnych kilkunastu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Kompania złożyła im, tak jak bywało to w przypadku wcześniejszych roczników, propozycję pracy po ukończeniu studiów. Jednak w odróżnieniu od swoich starszych kolegów, tegoroczni absolwenci z tej gwarancji zatrudnienia nie skorzystają. KW wypowiedziała im umowy.

Zapewnienia były aż do samego końca

- Z wyróżnieniem ukończyłem technikum i już wtedy przedstawiciel Kompanii Węglowej publicznie zaproponował mi pracę pod warunkiem ukończenia studiów. Później, już na studiach, podpisaliśmy umowy gwarantujące nam zatrudnienie w strukturach KW po zdobyciu tytułu magistra. Dla wielu z nas ta obietnica pracy była głównym powodem podjęcia takich studiów. Teraz okazuje się jednak, że Kompania ze swoich zapewnień się nie wywiązała i nie da nam pracy - mówi jeden z tegorocznych absolwentów Górnictwa i Geologii na Politechnice Śląskiej (chce zachować anonimowość).

Można by stwierdzić, że wszak problemy Kompanii znane są od dawna i studenci mogli wziąć to pod uwagę. Problem jednak w tym, że jak sami twierdzą, KW do samego końca podtrzymywała swoje zapewnienia o gwarancji zatrudnienia. Doświadczenia poprzednich roczników również nie wskazywały na to, że spółka miałaby się z obietnic nie wywiązać.
- Przez cały okres studiów zapewniano nas, że gwarancje są aktualne. 13 lipca obroniliśmy się, 16 lipca byliśmy już w siedzibie KW aby złożyć dokumenty. Nawet wówczas pracownicy zapewniali nas, że wszystko jest w porządku. Tydzień później dostaliśmy wypowiedzenia umów gwarancji - mówi jeden z absolwentów.

Pozostaje rozłożyć ręce?

Kompania Węglowa przyznaje się, że umowy tegorocznych absolwentów gwarantujące zatrudnienie zostały wypowiedziane. Istnieje możliwość takiego kroku i spółka skorzystała z niej.

- Wszystkie umowy - z powodu trudnej sytuacji finansowej KW, konieczności wprowadzenia drastycznych oszczędności oraz zmian reorganizacyjnych - zawarte ze studentami w 2014 roku zostały wypowiedziane. Paragraf 3 umowy umożliwia jej wypowiedzenie z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia - informuje Tomasz Głogowski, rzecznik Kompanii Węglowej, dodając przy tym, że w latach 2011-2014 spółka zatrudniła 365 absolwentów szkół wyższych i dopiero tegorocznym rocznikom wypowiedziano umowy.

Niewiele w tej sprawie zrobić może również sama Politechnika Śląska.

- Nie my byliśmy stroną zawieranych umów. Oczywiście wspieramy naszych absolwentów, ale nie jesteśmy w pozycji by podejmować jakiekolwiek działania - wyjaśnia dr inż. Sergiusz Boron, prodziekan ds. studenckich na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej.

Sami absolwenci zapowiadają, że nie będą siedzieć z założonymi rękami. Od razu wystosowali do Kompanii pisma wnoszące o zmianę stanowiska. W tej walce nie są jednak osamotnieni. - Jesteśmy po rozmowach z prawnikami i wojewódzkimi władzami związków zawodowych. Spotykamy się także z posłami. Chcemy tym tematem zainteresować jak najwięcej osób i wymóc na KW zmianę stanowiska - zapewniają.

Zmiany swojej decyzji nie wyklucza również sama KW. Uzależnia ją jednak od sytuacji. - Zapewniamy, że w przypadku poprawy sytuacji wznowimy przyjęcia absolwentów kierunków górniczych. Pierwszeństwo będą miały osoby uzyskujące dobre wyniki w nauce - mówi Tomasz Głogowski.

Południowokoreańska oferta budowy elektrowni jądrowych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie