W obliczu następujących zmian klimatycznych bielski Urząd Miejski przygotował program dopłat do zbiorników na deszczówkę "Bielsko-Biała łapie deszcz". Ma on zachęcić mieszkańców do racjonalnego i efektywnego wykorzystywania deszczówki. Program został zaakceptowany przez Radę Miejską 17 marca tego roku. Początkowo nic nie zapowiadało, że będzie się cieszył tak dużym zainteresowaniem.
- W ostatnim tygodniu marca wpłynęło do nas zaledwie 11 wniosków - wspomina naczelnik Przybyło. Dopiero, kiedy program został nagłośniony w mediach bielszczanie masowo zaczęli dzwonić do ratusza z pytaniami o program, a także składać wnioski o dofinansowanie zbiorników na deszczówkę. - Zainteresowanie jest naprawdę duże. Dziennie odbieramy sto telefonów na ten temat. Zostało już złożonych ponad tysiąc wniosków o dofinansowanie, z czego w ostatnim tygodniu ponad osiemset. Obecnie zainteresowanie przerasta nasze oczekiwania i możliwości - dodaje naczelnik Przybyło.
Internet się śmieje
Miasto przeznaczyło na dofinansowanie około 700 tys. zł. Wnioski można składać do 31 lipca lub wyczerpania puli do podziału. Wnioski, które nie zostaną zakwalifikowane, będą wpisane na listę rezerwową i jeśli miastu uda się pozyskać dodatkowe pieniądze, to zostaną uwzględnione w tym roku, a jeśli nie to w przyszłym.
Program "Bielsko-Biała łapie deszcz" jest przeznaczony dla osób fizycznych, prawnych i wspólnot mieszkaniowych. Zdarza się, że wnioski są składane przez działkowców, ale oni nie mogą z niego skorzystać, bo program dotyczy jedynie budynków mieszkalnych. Pojawiają się także wnioski o przyznanie dofinansowania na zamontowanie zbiorników na deszczówkę na działkach, które nie są jeszcze zabudowane. One także nie są rozpatrywane pozytywnie.
- Nie dajemy również dotacji do już istniejących zbiorników. Dotacje dotyczą zamontowania nowych zbiorników - wyjaśnia naczelnik Przybyło.
Obejrzyj dokładnie
Osoby chcące zamontować na swojej działce zbiornik na deszczówkę o pojemności co najmniej 300 litrów mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do tysiąca złotych, a dla zbiorników podziemnych wsparcie może sięgnąć nawet 3 tys. zł. Co ważne, dotację można dostać tylko do jednego zbiornika.
Naczelnik Przybyło podkreśliła, że na ogromne zainteresowanie akcją wpływ mają następujące zmiany klimatyczne - okresy nawalnych deszczów lub suszy, co zmusza ludzi do tego, żeby rozsądnie zagospodarować wodę opadową. - Zebraną w ten sposób wodę można użyć do podlewania kwiatów, mycia tarasów, bo w czasach kiedy okresy suszy są coraz dłuższe używanie wody pitnej do takich celów jest marnotrawstwem - stwierdziła Danuta Przybyło.
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Active Czarny
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 3-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 Pro SM-R920 45mm Czarny
Waga: 46,5 gWymiary: 45,4 x 45,4 x 10,5 mmTyp (dam…
kup teraz

Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Graphite Black Amazfit GTS 3 to potę…
kup teraz

Amazfit GTR 3 Pro Brązowy
Duży ekran Ultra HD Amoled. Zaprojektowany w klasy…
kup teraz

GARMIN Fenix 7 Srebrno-szary (100254001)
Jest 7 dni w tygodniu, a zegarki z serii fēnix 7 s…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót