MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Bielska-Białej dostaną pieniądze na zbieranie deszczówki. Złożyli ponad 1000 wniosków

JAK
Deszczówkę można wykorzystać do podlania kwiatów lub umycia balkonu czy tarasu
Deszczówkę można wykorzystać do podlania kwiatów lub umycia balkonu czy tarasu
Już ponad tysiąc wniosków o dofinansowanie zamontowania naziemnego lub podziemnego zbiornika na deszczówkę zostało złożonych w bielskim Urzędzie Miejskim. - Nie spodziewaliśmy się, że nasza akcja spotka się z tak dużym zainteresowaniem. To świadczy o wysokiej świadomości mieszkańców naszego miasta - mówi Danuta Przybyło, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Energii Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

W obliczu następujących zmian klimatycznych bielski Urząd Miejski przygotował program dopłat do zbiorników na deszczówkę "Bielsko-Biała łapie deszcz". Ma on zachęcić mieszkańców do racjonalnego i efektywnego wykorzystywania deszczówki. Program został zaakceptowany przez Radę Miejską 17 marca tego roku. Początkowo nic nie zapowiadało, że będzie się cieszył tak dużym zainteresowaniem.

- W ostatnim tygodniu marca wpłynęło do nas zaledwie 11 wniosków - wspomina naczelnik Przybyło. Dopiero, kiedy program został nagłośniony w mediach bielszczanie masowo zaczęli dzwonić do ratusza z pytaniami o program, a także składać wnioski o dofinansowanie zbiorników na deszczówkę. - Zainteresowanie jest naprawdę duże. Dziennie odbieramy sto telefonów na ten temat. Zostało już złożonych ponad tysiąc wniosków o dofinansowanie, z czego w ostatnim tygodniu ponad osiemset. Obecnie zainteresowanie przerasta nasze oczekiwania i możliwości - dodaje naczelnik Przybyło.

Internet się śmieje

Miasto przeznaczyło na dofinansowanie około 700 tys. zł. Wnioski można składać do 31 lipca lub wyczerpania puli do podziału. Wnioski, które nie zostaną zakwalifikowane, będą wpisane na listę rezerwową i jeśli miastu uda się pozyskać dodatkowe pieniądze, to zostaną uwzględnione w tym roku, a jeśli nie to w przyszłym.

Program "Bielsko-Biała łapie deszcz" jest przeznaczony dla osób fizycznych, prawnych i wspólnot mieszkaniowych. Zdarza się, że wnioski są składane przez działkowców, ale oni nie mogą z niego skorzystać, bo program dotyczy jedynie budynków mieszkalnych. Pojawiają się także wnioski o przyznanie dofinansowania na zamontowanie zbiorników na deszczówkę na działkach, które nie są jeszcze zabudowane. One także nie są rozpatrywane pozytywnie.

- Nie dajemy również dotacji do już istniejących zbiorników. Dotacje dotyczą zamontowania nowych zbiorników - wyjaśnia naczelnik Przybyło.

Obejrzyj dokładnie

Osoby chcące zamontować na swojej działce zbiornik na deszczówkę o pojemności co najmniej 300 litrów mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do tysiąca złotych, a dla zbiorników podziemnych wsparcie może sięgnąć nawet 3 tys. zł. Co ważne, dotację można dostać tylko do jednego zbiornika.

Naczelnik Przybyło podkreśliła, że na ogromne zainteresowanie akcją wpływ mają następujące zmiany klimatyczne - okresy nawalnych deszczów lub suszy, co zmusza ludzi do tego, żeby rozsądnie zagospodarować wodę opadową. - Zebraną w ten sposób wodę można użyć do podlewania kwiatów, mycia tarasów, bo w czasach kiedy okresy suszy są coraz dłuższe używanie wody pitnej do takich celów jest marnotrawstwem - stwierdziła Danuta Przybyło.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera