Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Bielska-Białej mogą pomóc miastu zdobyć tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Ratusz w Bielsku-Białej.
Ratusz w Bielsku-Białej. JAK
Bielszczanie mogą wpłynąć na uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 przez Bielsko-Białą. – Drugi nabór projektów oddolnych w ramach tego przedsięwzięcia rozpocznie się 15 maja – poinformował bielski magistrat.

Europejska Stolica Kultury (ESK) to inicjatywa, w ramach której co roku miasto z Europy jest wybierane na Stolicę Kultury. Idea ta ma na celu promowanie różnorodności kulturowej w Europie oraz zwiększenie świadomości i znaczenia kultury w społeczeństwie.

Władze Bielska-Białej celują w uzyskanie tego tytułu w roku 2029, podejmując pod tym kątem szereg wytężonych starań związanych z procesem selekcji. W zakresie prac znajduje się między innymi przygotwanie sześćdziesięciostronicowej oferty, którą trzeba sporządzić do 15 września 2023 roku.

Tak zwany bidbook musi zawierać odpowiedzi na najistotniejsze pytania, zgrupowane w sześć aspektów: wkład w strategię długoterminową rozwoju kultury w mieście, oferta wydarzeń kulturalnych i artystycznych, wymiar europejski, zaangażowanie mieszkańców w tworzenie oferty, jej realizacja i dotarcie z nią do nowej widowni, kierownictwo.

Jednym z kluczowych aspektów jest więc zaangażowanie mieszkańców.

Jak poinformował bielski magistrat, zgodnie z przyjętym harmonogramem, 30 kwietnia zakończył się pierwszy nabór pomysłów. A drugi nabór projektów oddolnych w ramach przedsięwzięcia Bielsko-Biała Europejską Stolicą Kultury 2029 rozpocznie się 15 maja i potrwa do 31 maja.

Pomysłem może być atrakcja kulturalna, artystyczna, świetna idea będąca projektem dla kolejnych pokoleń, festiwal, warsztaty, koncerty, przedsięwzięcia na wiele lat, a nawet dekad. Wszystko zależy od waszej kreatywności i pomysłowości. Zgłoszenia można przesyłać przez stronę bb2029.com.

W planach władz miasta są również konsultacje z ekspertami, dzięki którym organizatorzy będą mieli pewność, że wszystkie projekty, które wybiorą, są możliwe do realizacji.

Wybranie miasta na ESK to okazja do rozwijania i promowania sztuki, kultury i dziedzictwa kulturowego na międzynarodowej scenie. Wybrane miasto przez cały rok organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne, takie jak festiwale, wystawy, koncerty, spektakle teatralne i wiele innych.

Dzięki ESK miasto zyskuje także możliwość rozwoju infrastruktury kulturalnej, turystycznej i społecznej, co wpływa na jego pozytywny wizerunek oraz rozwój gospodarczy.

Inicjatywa ESK powstała w 1985 roku i jest jednym z najważniejszych projektów kulturalnych Unii Europejskiej. Stolicami Kultury było wybieranych już wiele miast całej Europy, co przyczyniło się do promocji kultury i sztuki na całym kontynencie.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera