Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Bielska-Białej sprzeciwiają się udostępnianiu Poczcie Polskiej swoich danych osobowych z powodu wyborów prezydenckich

JAK, KLM
Mieszkańcy Bielska-Białej protestuja przeciwko udostępnianiu swoich danych osobowych Poczcie Polskiej.
Mieszkańcy Bielska-Białej protestuja przeciwko udostępnianiu swoich danych osobowych Poczcie Polskiej. FOT. JAK
Mimo deszczu dzisiaj w samo południe odbył się na bielskim placu Ratuszowym spacer poparcia dla prezydenta Bielska-Białej, który nie udostępnił danych osobowych mieszkańców Poczcie Polskiej. Jednocześnie uczestnicy spaceru wrzucali do skrzynki ustawionej przed Ratuszem oświadczenia, w których nie zgadzali się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez pocztę.

- Z okazji dzisiejszego święta Józefa Robotnika mieszkańcy wybrali się na majowy spacerek. Przy okazji nie wyrażają zgody na udostępnianie swoich danych osobowych poczcie, ponieważ jest to wbrew prawu, wbrew Konstytucji. Sprzeciwiamy się w ten sposób bezprawiu, jakie zapanowało w naszym kraju. Próbowano zmusić władze naszego miasta do złamania Konstytucji, poprzez udostępnienie danych. My się na to nie zgadzamy - mówił uczestniczący w spacerze bielszczanin Kazimierz Bieniecki.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Prezydent nie przekazał danych

Przed kilkoma dniami na skrzynki mailowe prezydentów, burmistrzów i wójtów miast województwa śląskiego przyszła wiadomość z adresu Poczty Polskiej w sprawie przekazania danych osobowych dorosłych mieszkańców mających prawo wyborcze (spisu wyborców). Wiele samorządów stanowczo odmówiło. Tak zrobił m.in. bielski Ratusz.

Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej przyznał, że takiego maila otrzymał 23 kwietnia.

Polska się śmieje

- Wniosek ten z podpisem „Poczta Polska” nie spełniał żadnych formalnych wymogów i w związku z tym pozostał bez rozpatrzenia - tłumaczył prezydent. Dodał, że 24 kwietnia do bielskiego Ratusza wpłynął ponownie wniosek Poczty Polskiej. Jego treść pozostawała bez zmian, ale tym razem był on opatrzony podpisami elektronicznymi dwóch wiceprezesów zarządu spółki. Do wniosku została dołączona kopia decyzji Prezesa Rady Ministrów zobowiązująca Pocztę Polską do realizacji działań zmierzających do przygotowania przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w trybie korespondencyjnym.

- W moim najgłębszym przekonaniu podstawa prawna przytoczona we wniosku Poczty Polskiej nie jest wystarczająca, by przekazać spółce dane osobowe mieszkańców Bielska-Białej. Potwierdza to kilka opinii prawnych, którymi dysponuję - argumentował prezydent Jarosław Klimaszewski. I zaznaczył, że nie podejmie w tej sprawie żadnych działań, które byłyby sprzeczne z obowiązującym prawem.

W podobnym tonie wypowiadali się prezydenci innych dużych miast województwa śląskiego - prezydent Chorzowa sprawę zgłosił do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, prezydent Katowic zaznaczył, że nie znajduje podstawy prawnej, by takie dane przekazać i ich nie przekaże, a prezydent Sosnowca zgłosił tę sprawę także do prokuratury.

Mieszkańcy Bielska-Białej protestuja przeciwko udostępnianiu swoich danych osobowych Poczcie Polskiej.

Mieszkańcy Bielska-Białej sprzeciwiają się udostępnianiu Poc...

Oddolna inicjatywa mieszkańców

Dzisiejszy spacer poparcia dla działań prezydenta Klimaszewskiego był oddolną inicjatywą mieszkańców, nie było żadnego organizatora, ludzi skrzyknęli się na Facebooku. Zdecydowali się na spacer, bo z powodu epidemii koronawirusa organizowanie zgromadzeń jest zakazane. Przyszli w maseczkach, starali się zachowywać 2-metrowy dystans.

W spacerze wzięła udział m.in. działaczka opozycji, była parlamentarzystka i była eurodeputowana Grażyna Staniszewska.

- Jestem bardzo zaniepokojona tym, że ministerstwo cyfryzacji przekazało moje dane osobowe Poczcie Polskiej, w której ludzie nie umieją się z tymi danymi obchodzić i jest ogromne zagrożenie, że te dane gdzieś wyciekną, a potem będą sprzedawane, będzie z nich korzystał świat przestępczy. Powierzaliśmy państwu wszystkie nasze dane z pełnym zaufaniem, że państwo będzie je chroniło, a tymczasem okazuje się, że dla takich krótkookresowych celów, doraźnych celów, związanych z utrzymaniem władz, po prostu dymi danymi się szafuje - podkreślała Grażyna Staniszewska.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera