Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn płacą podwójnie za dostawy ciepła

Barbara Musiałek
Płacimy o 90 procent więcej niż mieszkańcy innych części miasta - mówi Marek Paluch
Płacimy o 90 procent więcej niż mieszkańcy innych części miasta - mówi Marek Paluch Agnieszka Materna
70 rodzin z najbardziej reprezentacyjnego budynku w mieście co miesiąc dopłaca około 170 złotych do centralnego ogrzewania, bo dwie firmy nie potrafią się dogadać w sprawie kawałka rury.

- Płacimy za ciepło o 90 procent więcej niż mieszkańcy innych części miasta. Tylko dlatego, że wbrew naszej woli, ciepło dostarczane do naszych mieszkań płynie rurami należącymi do dwóch różnych firm - wyjaśnia Marek Paluch, mieszkaniec budynku i jednocześnie radny miejski.

Pod centrum miasta zbiegają się dwie sieci ciepłownicze. Jedna jest własnością gliwickiego Megawatu, druga należy do jastrzębskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

- Rury Megawatu idą tylko do pewnego miejsca. Łączą się z naszymi. Tam, gdzie kończy się odcinek Megawatu, my przejmujemy ciepło, które odkupujemy i przesyłamy dalej do mieszkańców - wyjaśnia Filip Wańczura, główny ekonomista PEC Jastrzębie. Dodaje, że PEC nie dokłada swojej marży do ceny ciepła, a każe sobie jedynie płacić za przesył.

Gdyby spółdzielnia mieszkaniowa chciała zrezygnować z usług PEC-u, ciepło nie miałoby po prostu jak dotrzeć do mieszkańców budynku w centrum. Rozwiązaniem byłaby sprzedaż niespełna półtorakilometrowego odcinka rury Megawatowi lub odkupienie sieci przez PEC. Niestety, przedsiębiorstwa tylko przerzucają się odpowiedzialnością. Sytuacji mieszkańców nie zmienił też fakt, że w sprawę zaangażował się urząd miasta.

- Zależy nam na tym, żeby Megawat przejął tę rurę od PEC-u. Zorganizowaliśmy nawet kilka spotkań, ale do ostatecznych decyzji niestety nie doszło - mówi wiceburmistrz, Grzegorz Wolnik.

PEC chciał sprzedać swój rurociąg Megawatowi, ale szefowie tej firmy uznali, że cena jest zbyt wysoka. Gdyby doszło do transakcji, koszty inwestycji i tak musieliby pokryć mieszkańcy. Zdaniem szefów PEC, nawet sprzedaż rury Megawatowi nie obniży rachunków, jakie co miesiąc trafiają do mieszkańców.

- Gdybyśmy sprzedali rurociąg Megawatowi, firma na pewno zwiększyłaby opłatę za transport tym dodatkowym odcinkiem. Tych kosztów nie da się uniknąć, bo trzeba brać pod uwagę amortyzację i straty ciepła. W konsekwencji mogłoby więc wyjść na to samo - dodaje.

W Megawacie nie chcą tego komentować. Władze gminy także rozkładają ręce.

- Na razie możemy być tylko rozjemcą - mówi Wolnik.

Samorządowcy zamierzają zmienić tę sytuację poprzez przejęcie PEC-u.

- Właścicielem przedsiębiorstwa jest Skarb Państwa. Apelowaliśmy do wojewody, żeby firma przeszła w ręce samorządów. Wtedy decyzje byłyby podejmowane na walnym zgromadzeniu subregionu - mówi wiceburmistrz.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej dostarcza ciepło do 11 gmin subregionu zachodniego. Samorządowcy starają się o jego skomunalizowanie od 17 lat. W 2005 r. ówczesny wojewoda śląski odmówił komunalizacji, ale samorządowcy nie tracą nadziei.

- Szansa pojawiła się, gdy w porozumieniu z wojewodą, Zygmuntem Łukaszczykiem, gminy uzgodniły, że dobrym wyjściem byłoby dokonanie komunalizacji po wcześniejszym skomercjalizowaniu przedsiębiorstwa. Wówczas akcje spółki Skarbu Państwa przejęłyby nieodpłatnie gminy - mówi Kacper Boroń, dyrektor wydziału nadzoru właścicielskiego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Ten proces powinien zakończyć się do końca tego roku - dodaje.

Co to oznacza dla mieszkańców Czerwionki-Leszczyn? - Mielibyśmy wpływ na działanie firmy i kształtowanie cen - mówi Wolnik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera