Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Częstochowy skarżą się na brak szaletów

Janusz Strzelczyk
Szalet na placu Biegańskiego, na początku III Alei Najświętszej Maryi Panny
Szalet na placu Biegańskiego, na początku III Alei Najświętszej Maryi Panny Fot. Janusz Strzelczyk
Blisko czterdzieści osób podpisało się pod petycją, skierowaną do częstochowskiego Urzędu Miasta. Dotyczy wybudowania szaletów w mieście.

- Potrzeby fizjologiczne załatwiane są w bramach, na podwórkach - mówi Anna Podgórska, mieszkanka centrum miasta. - Nie chodzi tylko o pielgrzymów, ale też o nas, częstochowian. Ludzie starsi muszą dosć często korzystać z ubikacji. Podobnie jest z małymi dziećmi.

W mieście jest pięć szaletów. Trzy całoroczne: na placu Biegańskiego, w parku podjasnogórskim i przy ulicy Focha. Dwa sezonowe okresowo działają przy Rynku Wieluńskim i w parku podjasnogórskim od strony ulicy 7 Kamienic. Ten pierwszy jest czynny od 1 lipca do 20 sierpnia w godzinach 10-20. Przy 7 Kamienic od 1 czerwca do końca września w tej samej porze.

300 tys. złotych rocznie wpływa do budżetu miasta z użytkowania miejskich szaletów

Koszty utrzymania publicznych toalet są wysokie. Od maja do września, w okresie największego ruchu pielgrzymkowo-turystycznego wpływy z korzystania z publicznych toalet wynoszą około 300 tys. zł. Na utrzymanie np. zlikwidowanego szaletu na pl. Daszyńskiego wydawano prawie 7,5 tys. zł miesięcznie. Z powodu dużych kosztów, w ostatnich siedmiu latach zdecydowano o zamknięciu siedmiu z dziesięciu całorocznych toalet publicznych .

- Szalet podziemny na placu Daszyńskiego zamknięto w 2000 roku na polecenie ówczesnego zarządu miasta ze względów sanitarnych - mówi Ireneusz Leśnikowski, rzecznik prasowy urzędu miasta. - Aby doprowadzić go do użytku, należałoby właściwie wybudować go od nowa, dostosować do potrzeb niepełnosprawnych, poszerzyć kabiny, spełnić współczesne normy sanitarne, wymienić instalacje. Koszt tego przedsięwzięcia byłby ogromny. W ramach rewitalizacji I Alei Najświętszej Maryi Panny, w 2011 r. w tej okolicy powstanie nowy, nowoczesny szalet spełniający wszystkie wymagania.

Jedyny szalet na europejskim jest w parku podjasnogórskim. Można w nim m.in. umyć nogi w specjalnie przystosowanych basenikach. Są blaty do przewijania niemowląt. W wc są pomieszczenia dla niepełnosprawnych z umywalką, natryskiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!