Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Glinicy mają dość smrodu powstającego w fermie drobiu

A. Kaczmarek, B. Romanek
Mieszkańcy Glinicy żalą się na smród wydobywający się z fermy drobiu. Dlatego skierowali skargę w tej sprawie do Urzędu Marszałkowskiego.

Mieszkańcy skarżą się na fetor pochodzący z fermy drobiu w Glinicy. Ze swoimi zarzutami kolejny już raz zwrócili się w formie protestu do Marszałka Województwa Śląskiego.

„Już w 2013 r. składaliśmy skargę, ale nie przyniosła ona skutku. Mało tego, prawdopodobnie pan dał zezwolenie na dalszą rozbudowę. To jest skandal!” – piszą w proteście mieszkańcy. –„Ferma jest zlokalizowana w samym środku wsi. Od budynków mieszkalnych dzieli ją tylko płot. Jak taki truciciel może być w bliskim sąsiedztwie budynków, obok nowo wybudowanego budynku socjalnego, boiska sportowego, placu zabaw dla dzieci? Lokalizacja ta powoduje dużą uciążliwość i zagrożenie dla zdrowia ludzi, a tak ogromna koncentracja kur (na chwilę obecną 14 kurników, czyli ok. 250 tys. kur), niesie zagrożenie. W piśmie z 4 października 2013 r. pracownicy urzędy zarzucili nam, że nie wnieśliśmy żadnych skarg do ogłoszenia o prowadzonym postępowaniu administracyjnym w sprawie wydania zezwolenie w postaci ogłoszenia na tablicy ogłoszeń w UG. Nikt z mieszkańców nie wiedział o takim ogłoszeniu, nikt nie został poinformowany o prowadzeniu postępowania” - czytamy dalej.

Jak twierdzą mieszańcy, ze smrodem walczą od wielu lat. Najgorzej jest latem. – Nie można nic zrobić na działce, gdyż od smrodu boli głowa, dostajemy torsji. Oburzające jest stanowisko Urzędu Marszałkowskiego, że opisana sprawa nie leży w jego kompetencjach, natomiast wydanie pozwolenia już leżało w tym zakresie – mówi Bogdan Woliński z Glinicy.

Faktycznie, 29 grudnia 2014 r. Marszałek Województwa Śląskiego wydał zgodę na uruchomienie dotychczas nie użytkowanego kurnika nr 15 z przeznaczeniem na ściółkową hodowlę brojlerów.

Obecnie w Urzędzie Marszałkowskim nie toczy się żadne postępowanie w tej sprawie. – Wójt Gminy Ciasna poświadczył o wywieszeniu ogłoszenia na tablicy ogłoszeniowej i stronie internetowej Urzędu Gminy, tablicy ogłoszeniowej w sołectwie Glinica. W wyznaczonym terminie 21 dni od ukazania się ogłoszenia nikt nie zgłosił się celem zapoznania z dokumentacją oraz nie złożono żadnych uwag i wniosków do sprawy. Odpowiedzialność o należytą dbałość, by informacja ta dotarła do osób zainteresowanych leży po stronie władz gminy – mówi Witold Trólka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. 
– Wydając pozwolenie ustalono, że właściciel zastosował rozwiązania technologiczne, techniczne i sposoby prowadzenia instalacji, które pozwolą na spełnienie wymogów najlepszych dostępnych technik, określonych dla chowu drobiu w zakresie ochrony powietrza – dodaje Trólka. – Możemy zarządzić kontrolę, sprawdzić, czy działalność fermy jest zgodna z decyzją marszałka.

Kontrole przeprowadziła też częstochowska delegatura WIOŚ w Katowicach -  w 2012 r. oraz w trzecim kwartale 2013.  – W trakcie ostatniej kontroli stwierdzono, że firma posiada ważne pozwolenie zintegrowane dla instalacji chowu i hodowli drobiu wydane przez Marszałka Województwa Śląskiego. Instalacja objęta tym  pozwoleniem uwzględniała 14 kurników przeznaczonych do hodowli brojlerów w systemie ściółkowym. Wartości stężeń  siarkowodoru i amoniaku w przeprowadzonym 7 sierpnia 2013 r. rozpoznaniu pomiarowym  nie przekroczyły dolnego zakresu przyrządu pomiarowego – informuje Małgorzata Zielonka, rzeczniczka WIOŚ.

– Niestety do chwili obecnej, w ustawie prawo ochrony środowiska oraz w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie, nie określono standardów dotyczących zapachów i odorów – dodaje Zielonka.

Zarzuty mieszkańców odpiera również Urząd Gminy w Ciasnej. – Wszystkie procedury zostały zachowane, a ogłoszenia o postępowaniu administracyjnym były wywieszone oraz zamieszczone w internecie – mówi wójt Zdzisław Kulej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!