Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy województwa śląskiego włączają się do akcji Godzina dla Ziemi

Redakcja
26 marca o 20:30 Godzina dla Ziemi. Gasnące światła w milionach okien na całym świecie i wyłączane iluminacje charakterystycznych budynków mają być impulsem do zastanowienia się, jak na co dzień chronić przyrodę.

Od rozpoczęcia akcji w 2007 roku, kiedy to inicjatywę podjęło jedno miasto - Sydney, do roku 2010, Godzina dla Ziemi urosła do wielkiej globalnej inicjatywy. W jej trackie setki milionów ludzi z każdego kontynentu łączy się, aby pokazać jak ważne są dla nich losy naszej planety.

Idąc za przykładem tysięcy osób, których Godzina dla Ziemi zmobilizowała do zmiany swoich codziennych zwyczajów i nawyków, organizacja WWF zachęca w 2011 roku osoby prywatne, firmy i rządy państw na całym świecie, aby dodali coś do corocznego zgaszenia światła. Troska o przyrodę musi trwać dłużej niż godzina i powinna zacząć się od zmian codziennych przyzwyczajeń, tak by być ekologicznym przez cały rok.

Jak ulżyć środowisku?

Możliwości jest wiele. Możemy oszczędzać energię wyłączając zbędne oświetlenie i urządzenia elektryczne w domu czy w pracy. Możemy oszczędzać wodę poprzez zamianę codziennej kąpieli w wannie na prysznic. Można zmniejszyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery rozważniej korzystając z samochodu, decydując się na jazdę, gdy to naprawdę jest konieczne. Częściej przesiadać się na rower lub korzystać z transportu publicznego. Przy zakupie sprzętu AGD wybierać modele energooszczędne. Warto przypomnieć, że oprócz korzyści dla przyrody, takie postępowanie ograniczy też drenaż portfeli. W dobie rosnących cen, ten argument wyjątkowo zyskuje na sile.

Kinga Rusin i Michał Piróg ambasadorami akcji

Obydwoje znani z proekologicznych działań w życiu codziennym. Rusin i Piróg wyłączą światła w swoich domach 26 marca o godz. 20.30 na jedną symboliczną godzinę oraz będą promować swoim nazwiskiem tą największą na świecie akcję na rzecz Ziemi. Już niebawem podzielą się z nami zobowiązaniami, które podejmą zgodnie z hasłem tegorocznej akcji - Godzina dla Ziemi WWF. Spraw by trwała dłużej. Pomyśl jak pomagać Ziemi na co dzień.

- Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za stan naszej planety! Każdy z nas, poprzez codzienne działania, ma wpływ na stan naszego środowiska. Sprawmy by nasze działania miały tylko pozytywny wpływ! Pamiętajmy, że Ziemia to nasz dom - mówi Kinga Rusin

Zmiany klimatu

Od początku XIX w. średnia temperatura na świecie wzrosła o ponad 0,7°C. Wybitni eksperci z całego świata, m.in. z Międzyrządowego Panelu ONZ ds. Zmian Klimatu (IPCC), ostrzegają, że przekroczenie granicy 2°C oznaczać będzie katastrofalne zagrożenie dla naszej planety.

Spowoduje gwałtowne topnienie lodowców, podniesienie poziomu mórz i oceanów oraz nasilenie
ekstremalnych zjawisk pogodowych. Może wyginąć aż 1/3 gatunków istniejących dziś na Ziemi.

Niestety, pesymistyczne scenariusze przewidują, że do końca tego stulecia temperatura może wzrosnąć nawet o ponad 5°C. Przyczyna tego zjawiska to przede wszystkim nadmierna emisja gazów cieplarnianych, w tym głównie dwutlenku węgla, wywołana spalaniem paliw kopalnych.

Dlatego konieczne jest jak najszybsze podjęcie działań, aby zahamować ten proces. Przed nami szczyt klimatyczny w Durbanie, na którym muszą zapaść wiążące ustalenia w sprawie ograniczenia globalnej emisji dwutlenku węgla. Aktywna postawa Polski, sprawującej w drugiej połowie roku unijną prezydencję będzie jednym z kluczowych warunków osiągnięcia porozumienia. Godzina dla Ziemi nabiera więc szczególnego znaczenia, jako sygnał dla polityków, że społeczeństwo domaga się od nich działania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!