Mieszkanie dla rodziny 2019 r. Kupować za kredyt hipoteczny czy wynajmować - co jest tańsze? Wyliczenia ekspertów [23.09.2019 r.]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Zaktualizowano 
Rentowność inwestycji w małe i średnie mieszkanie na wynajem wynosi średnio ok. 7%, a w przypadku dużych mieszkań - ok. 6% brutto, czyli przed opodatkowaniem. Sławomir Kowalski / Polska Press
Wprawdzie kredyty hipoteczne są rekordowo tanie, ale decyzję o zakupie mieszkania warto podejmować z kalkulatorem w ręku. Może się bowiem okazać, że w niektórych przypadkach koszty najmu mieszkania są niższe. Realia rynkowe zmieniają się, warto więc też zrobić nową kalkulację, by znaleźć optymalne rozwiązanie.

Przez wiele lat najem mieszkania był tańszy od zakupu. Ceny najmu były niższe, bo i chętnym na tę formę rozwiązywania kwestii mieszkaniowej było mniej niż ofert. Obecnie sytuacja się odwróciła i w ciągu kilku ostatnich lat wynajmujący wywindowali ceny najmu na takie poziomy, że znów taniej jest mieszkanie kupić. A główna tego przyczyna, poza wciąż niskimi ratami kredytu to ogromny popyt na najem – coraz trudniej, nawet za dużą kwotę wynająć coś sensownego.

Ale poza ceną warto także brać pod uwagę okoliczności, które trudno w rachunku korzyści przeliczyć na złote. Wynajmowane mieszkanie zapewnia zdecydowanie większą mobilność. I to w różnym rozumieniu tego słowa. Można w dowolnym momencie zmienić dzielnicę a nawet miasto, podążając w ślad za zmienionym adresem miejsca pracy. Można też np. zamienić miejsce zamieszkania z mniejszego na większe lub odwrotnie, dostosowując standard mieszkania do bieżących możliwości finansowych. W przypadku kupienia mieszkania i związania się z bankiem na wiele wiele lat kredytem hipotecznym jest to zdecydowanie trudniejsze.

Czy najem mieszkania może być tańszy od jego zakupu?

Z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io wynika, że zakup mieszkania za kredyt generalnie jest opcją tańszą od najmu. Autorzy raportu zwracają przy tym uwagę, że przez ostatni rok przeciętnie aż o 13% wzrosły koszty najmu dużych mieszkań w Bydgoszczy, zaś małych mieszkań w Łodzi - o 12%. Z kolei średnie mieszkania w Białymstoku i Toruniu podrożały o 10%.
– Miast, w których najem mieszkań staniał było niewiele i w większości przypadków obniżka była minimalna. Jedynym, o którym warto wspomnieć jest spadek o 5% w przypadku dużych mieszkań w Lublinie – mówi Anton Bubiel z Rentier.io.

Dynamiczny wzrost kosztów najmu

– W przypadku małych mieszkań w Łodzi i średnich w Sosnowcu, koszt najmu jest aż o ok. 70% wyższy niż rata kredytu zaciąganego na zakup podobnego mieszkania – zauważa Jarosław Sadowski z Expandera. I radzi, gdy tylko jest to możliwe, przeniesienie się do własnego mieszkania.

Od nowego roku WSZYSCY zapłacimy niższy PIT. Najbardziej skorzystają osoby na etatach. Znamy szczegóły ustawy, którą zaakceptuje rząd i skieruje do Sejmu. Kliknij w ten tekst a dowiesz się ile zyskasz na niższym podatku!

Mało tego, jak podaje Narodowy Bank Polski w raporcie za IV kw. 2018 r., w największych aglomeracjach inwestycja w mieszkanie na wynajem daje taki zysk, że opłaca się pożyczyć od banku pieniądze na ten cel, bo czynsz spłaca kredyt.
Dodajmy, że – według Expandera i Rentier.io – rentowność inwestycji w małe i średnie mieszkanie na wynajem wynosi średnio ok. 7%, a w przypadku dużych mieszkań - ok. 6% brutto, czyli przed opodatkowaniem. Założono, że mieszkanie jest wynajmowane przez cały rok, a kupiono je w całości za gotówkę. Nie uwzględniono też m.in. kosztów napraw i remontów.

Zakup mieszkania nie dla każdego

Problem w tym, że nie każdy może sobie pozwolić na zakup mieszkania.
– Choć oprocentowanie kredytów jest rekordowo niskie, to nie oznacza, że są one powszechnie dostępne. Np. banki wymagają od kredytobiorców co najmniej 10% wkładu własnego, co w przypadku wielu młodych ludzi jest barierą nie do przejścia – mówi Rafał Malik, dyrektor biura zarządzania najmem Funduszu Mieszkań na Wynajem, który posiada ponad 1,8 tys. mieszkań w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

W tym roku szkolnym rodzice znów dostaną 300 złotych na każdego ucznia przed nowym rokiem szkolnym. Dodatkowo jednak można dostać 500 lub 1000 złotych. Kto i na co? Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Rafał Malik zwraca też uwagę, że rośnie grupa Polaków, którzy nie chcą się zadłużać na 20-30 lat, bo wtedy dużo łatwiej jest podejmować wiele życiowych decyzji, m.in. w kwestii migracji czy zmiany pracy. Ponadto w niektórych przypadkach koszty najmu mogą być niższe od zakupu. Np. ze względu na koszty transakcyjne nie opłaca się kupować mieszkania na dwa, trzy lata, by potem je sprzedać i kupić nowe (większe lub w innym mieście).

Duża zmiana procedury cywilnej w sądach. Wezwania do sądu będą dostarczać komornicy, bardzo podrożeją opłaty, w tym za doręczenie wezwania, ale komornik dalej będzie mógł zostawić awizo do osobistego odbioru pisma z sądu. Co zmieni się jeszcze? Kliknij po prostu w ten tekst a poznasz szczegóły.

– Na zakup mieszkania raczej nie powinni się więc decydować ci, którzy nie mają jeszcze ustabilizowanej sytuacji rodzinnej i zawodowej – radzi Rafał Malik. I opowiada o klientce Funduszu Mieszkań na Wynajem, która dostała na rok pracę w Poznaniu, więc najęła tam mieszkanie. Po roku przeniosła się na 2 lata do Gdańska, gdzie również skorzystała z oferty Funduszu.
– Mamy coraz więcej takich klientów, którzy pracują projektowo i przenoszą się z miasta do miasta – mówi Rafał Malik.

Wybór nie taki oczywisty

O tym, że decyzję o zakupie mieszkania trzeba podejmować z kalkulatorem w ręku może świadczyć przykład trzypokojowego, 52-metrowego mieszkania przy ul. Powązkowskiej na warszawskim Żoliborzu. Fundusz Mieszkań na Wynajem oferuje je w standardzie „pod klucz”, czyli kuchnia i łazienka są wyposażone w meble i sprzęt AGD, zaś w przedpokoju są szafy ubraniowe. Miesięczny koszt najmu wynosi 2,4 tys. zł plus tzw. opłaty licznikowe, czyli m.in. za wodę i prąd.

Ale ile może kosztować zakup podobnego mieszkania za kredyt? W jednym z serwisów ogłoszeniowych znaleźliśmy w tej okolicy 54-metrowe mieszkanie w cenie blisko 590 tys. zł (niespełna 11 tys. zł za m kw.). Żeby dostać w banku kredyt trzeba jednak dysponować kwotą co najmniej 59 tys. zł. Miesięczna rata spłaty 25-letniego kredytu w wysokości 531 tys. zł wyniesie zaś co najmniej 2,7 tys. zł, a w niektórych bankach przekroczy 3 tys. zł.
Oczywiście część tej raty stanowi spłata kapitału, który buduje majątek nabywcy. Z drugiej jednak strony, jego wydatki na tym się nie kończą. Musi bowiem ponieść przynajmniej część kosztów transakcji oraz wyposażyć mieszkanie. Do tego dochodzą opłaty administracyjne w wysokości kilkuset złotych plus opłaty licznikowe.

W tym roku zakaz handlu nie obejmuje tylko jednej niedzieli w miesiącu. A jak jest w najbliższą niedzielę 21 lipca? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Dla części kupujących mieszkania argumentem za własnością jest większe poczucie stabilizacji. Ale obecnie daje je już także najem. Np. w mieszkaniach Funduszu Mieszkań na Wynajem najemca może mieszkać tak długo, jak zechce. Wynajmujący daje mu też możliwość zameldowania się.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

Od nowego roku WSZYSCY zapłacimy niższy PIT. Najbardziej skorzystają osoby na etatach. Znamy szczegóły ustawy, którą zaakceptuje rząd i skieruje do Sejmu. Kliknij w ten tekst a dowiesz się ile zyskasz na niższym podatku!

polecane: Afera Amber Gold - liczby, które szokują

Wideo

Materiał oryginalny: Mieszkanie dla rodziny 2019 r. Kupować za kredyt hipoteczny czy wynajmować - co jest tańsze? Wyliczenia ekspertów [23.09.2019 r.] - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 95

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

To zawsze ciężki dylemat, mi kilka lat temu, zupełnie obca osoba doradziła, żebym kupiła mieszkanie na kredyt i zaczęła je wynajmować. Dzięki temu się samo spłaci, a po pewnym czasie będę mogła tam zamieszkać. Po namyśle, stwierdziłam, że to dobra decyzja. Teraz już się nie boje kredytów i inwestycji, zajmuje się tym zawodowo, kupiłam kilka apartamentów nad morzem i wynajmuje je. Ostatnią moją zdobyczą jest apartament w Rowach od Lubicz Apartamenty, kredyt na niego spłaci się szybciej niż przypuszczałam więc w mojej ocenie: kredyt hipoteczny a potem wynajmować

C
COP 1936-1939
2019-05-17T13:03:27 02:00, Kapitalizm to syf:

CHWAŁA Polsce Ludowej bo inaczej do dzisiaj połowa Polaków mieszkała by w lepiankach jak przedwojną

2019-05-19T08:44:51 02:00, Gość:

To prawda, ta zła komuna odbudowała Polskę z ruin, postawiła zakłady, zelektryfikowała wsie i miasta a dzięki głąby mówią że komuna to zło wcielone, tylko że gdyby nie komuna to wielu dzisiejszych panów by u dziedzica za kromkę chleba cały dzień zasowala bez urlopu, emerytury i ubezpieczenia.

19 maja, 11:12, Gość:

nieprawda bo tam gdzie był od początku kapitalizm lepiej żyją jak co w komunie byli

W 1920 roku gdy bolszewicy doszli pod Warszawę (nawiasem mówiąc zostali pokonani) dobitnie pokazali jaki 'dobrobyt' nieśli na swoich czerwonych (tfu) sztandarach. Wielu z nich po raz pierwszy na własne oczy zobaczyło ubikację i łazienkę. To była azjatycka hołota. Dla nich Polska to była zachód, dużo bogatszy kraj. Zazdrościli nam.

Polska w dwudziestoleciu międzywojennym rozwijała się dużo szybciej niż później za komuny. Gdyby nie było wojny i gdyby od 1939 roku Polska mogła dalej kontynuować odbudowę kraju po zaborach i I wojnie światowej to teraz nasza gospodarka byłaby kilka razy silniejsza niż obecnie. Prawie 50 lat komuny zastopowało rozwój naszego kraju i teraz musimy nadrabiać tamte straty. Zresztą nie jesteśmy wyjątkiem. Praktycznie wszystkie kraje, w których przez dziesięciolecia rządziła komuna mają teraz ogromne zapóźnienia gospodarcze w porównaniu z krajami, które komuny nie zaznały.

a
antyred
2019-05-17T13:03:27 02:00, Kapitalizm to syf:

CHWAŁA Polsce Ludowej bo inaczej do dzisiaj połowa Polaków mieszkała by w lepiankach jak przedwojną

2019-07-14T22:23:05 02:00, Gość:

Jeszcze musi minąć trochę czasu, żeby ludzie to zrozumieli.

22 lipca, 12:10, Gość:

Wyznawczy przeklętych zbirów, kleru i innego narodowo-fasztytowsko patriotycznego pomiotu nigdy tego nie zrozumieją. Będą pieprzyć o mlekiem i miodem płynącej II RP, nie wiedząc nawet, zę wtedy mieliby gówno do gadania, a jedyną rozrywką jaką by mieli, to ślizganie się na krowim gównie przy pasieniu krów.

Kacapie nadajesz z Moskwy czy z St.Petersburga?

s
szymi

Zakup własnego mieszkania to decyzja na lata i trzeba ją dobrze podjąć żeby potem nie żałować, dlatego długo szukałam idealnej lokalizacji, i znajomi mi polecili dom marzen w piasecznie i rzeczywiście piękna okolica

P
Polak

A ja dostałem kredyt dzięki programowi mieszkanie dla młodych który pokrył potrzebny do otrzymania kredytu wkład własny. Jest to jedna z niewielu rzeczy które państwo zrobiło coś dla mnie i za to dziękuję dlatego mam kredyt i postanowiłem zostać w Polsce nie dla kredytu ale dlatego że dało mi szansę na własny kąt

E
Emil

Jak szukacie ładnych mieszkań i w dobrej lokalizacji to polecam zajrzeć na portalenieruchomosci.pl

M
March

"Wynajmujący daje mu też możliwość zameldowania się." wynajmujący nic mu nie daje bo sama umowa najmu jest wystarczającym tytułem do meldunku. A mieszkań na wynajem jest tyle, że nie potrzeba ich dodawać za publiczne pieniądze przez jakieś spółki znajomych królika.

k
księgowy
2019-07-15T14:13:43 02:00, Sławek:

Witam,

Czytając wasze komentarze, myślę ze szkoda że was niektórych matka nie połknęła.

Oczywiście, ze wynajem jest dobry max do 1,5 roku, próżnej na swoje - ale cóż przeszkodą może być wkład własny 10 %.

Ktoś napisał, ze biorąc bank cie dyma...? Tak samo dymał twoją matkę, ojca, babkę dziadka...jak brał kredyt za komuny prze to masz teraz mieszkanko / dom na wynajem...

Sam mam domek na kredyt na 30 lata, ale cóż pedały i lewaki tylko że trzeba być debilem - no tak jak siedzi z ŻUbrem przed pc w pokoju 2.2m2 z mamusia i tatusiem w nasłuchem kiedy padnie Tag OBIAD

2019-07-19T15:09:13 02:00, Gość:

Zalezy ile zarabiasz :) czasami lepiej posiedziec dwa lata dluzej i oszczędzić 50 k . i isc do banku z wkladem 30% - 40 i wziąć kredyt na 15-20 lat niz sie wpierdol....na 30 lat z 10 % wkładem własnym. Pamietaj że każde 50 k. Wiecej kredytu to do spaly masz o 25 k. Wiecej a jak wzorsna stopy to moze wyjsc z 40 k. Wiecej.

Piszcie po polsku. Co to znaczy 50 k?

k
księgowy
2019-06-24T17:05:45 02:00, szarik999:

Mieszkam w UK i jak w 2010 roku kupowałem dom to płacilem około 6k zl prowizji ( dla banku , prawnika , i wszelkiego rodzaju ekspertów ). Oprocentowanie wynosiło 4.74 % przy 10 % wkładzie własnym i byłem pierwszy raz kupujący czyli dla banku mniej wiarygodny . Po 2 latach regularnych spłat poszłem do drugiego banku który spłacił muj kredyt w pierwszym banku i zaoferował mi nowy na lepszych warunkach (3.29 % z tego co pamietam) . Miałem do wyboru w zwiazku z nizszym oprocentowaniem że płace mniejsza rate lub przez mniejsza ilość lat .Wziełem taka sama rate ale krucej . I tak z poczatkowych 25 lat po 2 latach spłaty zrobiło sie około 18 lat do końca kredytu . Jak patrze jakie w polsce są warunki i ile banki sobie życza wszelkiego rodzaju prowizji i procentów to se myśle że to zwykła lichwa jest .

Ile to jest 6k?

L
Lil
2019-05-17T13:03:27 02:00, Kapitalizm to syf:

CHWAŁA Polsce Ludowej bo inaczej do dzisiaj połowa Polaków mieszkała by w lepiankach jak przedwojną

2019-07-14T22:23:05 02:00, Gość:

Jeszcze musi minąć trochę czasu, żeby ludzie to zrozumieli.

Moi rodzice fosrali mies,kanie lokatorskie za komuny a nie pchali sie w kredyt na mieszkanie.po 20 latavh wykupili je na wlasnosc. Krefyt na 30 lat oddajesz do banku poltoea chaty .zloty interes z mini ratka na zycie.ktolowie zycia hi hi

L
Lil
2019-07-15T08:35:07 02:00, Gość:

Powiem krótko i na temat. Jeśli masz zamiar dłużej związać się z obecnym miejscem zamieszkani i mamy wkład własny to nie zastanawiać się i kupować, żaden wynajem. Przy wynajmie wyrzucamy pieniądze w błoto i zostajemy z niczym. Do tego wynajem często jest droższy niż rata kredytu razem z czynszem. Mieszkania na wynajem są potrzebne i nie neguje w to bo sam przez 2 lata wynajmowałem, ale na dłuższą metę jest to kompletnie nieopłacalne.

Jak mozna wziac kredyt na 30 lat i poswiexac temu zycie. Masakra , polowa ludzi co bierze kredyt nie dozuje dplaty kredytu

P
Piotr

Ja jednak jestem zwolennikiem kredytów. Ale nie ma co narzekać - ja długo szukałem mieszkania dla mojej rodziny, aż w końcu natrafiłem na ofertę w inwestycji Nowy Park na Białołęce w Warszawie. Cena za m2 bardzo dobra jak na Warszawę

G
Gość
2019-07-12T10:17:12 02:00, emigrant na stale:

Caly problem z zakupem mieszkania to UDZIAL WLASNY jaki musisz miec przy wzieciu pozyczki na zakup mieszkania.

Udzial wlasny w wiekszosci Bankow stanowi zazwyczaj 10% wysokosci pozyczki jaka trzeba wziasc aby kupic mieszkanie.

Splata dlugu (rata) zazwyczaj wynosi tyle samo ile wynosi wynajecie mieszkania o takim samym metrazu.

Nie jestes wiec w stanie wynajmowac mieszkanie i splacac dlug bo jak pokazalem jedno wynosi tyle samo co drugie. Dla tego kupuje sie mieszkanie/dom mieszka w nim i go splaca. Sa tacy ktorzy wpuszczaja lokatorow do domu w ktorym mieszkaja (splacaja) ale wtedy bank nalicza WIEKSZA stope procentowa od zaciagnietej pozyczki.

Polacy (ciemniaki) mysla ze dom kupia za gotowke odkladajac oszczednosci ale jak napisalem to sa CIEMNIAKI !

2019-07-14T14:22:02 02:00, Gość:

Sam jesteś ciemniak jak niestety 90% ludzi w Polsce, więc nie ma się co dziwić, że banki mogą was dymać jak chcą. Takim ciemniakom się wydaje, że banki to instutucje dobroczynne. Typowy ciemniak myśli, że rata wynosu tyle ile koszt wynajmu, ale nie pomyśli, że przez 30 lat musi spłacić drugie tyle ile wziął.

emigrant, a możesz to napisać w języku polskim?

G
Gość
2019-05-17T13:03:27 02:00, Kapitalizm to syf:

CHWAŁA Polsce Ludowej bo inaczej do dzisiaj połowa Polaków mieszkała by w lepiankach jak przedwojną

2019-07-14T22:23:05 02:00, Gość:

Jeszcze musi minąć trochę czasu, żeby ludzie to zrozumieli.

Wyznawczy przeklętych zbirów, kleru i innego narodowo-fasztytowsko patriotycznego pomiotu nigdy tego nie zrozumieją. Będą pieprzyć o mlekiem i miodem płynącej II RP, nie wiedząc nawet, zę wtedy mieliby gówno do gadania, a jedyną rozrywką jaką by mieli, to ślizganie się na krowim gównie przy pasieniu krów.

G
Gość
2019-07-19T12:10:33 02:00, Gość:

wynajmujacy zezwala na zameldowanie co za bzdura nikt nie musi wyrazac zgody ide z umowa do urzedu i sie melduję...bez zadnej laski

Nie idziesz. Nie możesz.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3