Mieszkanie Plus na Śląsku. Gdzie będzie się tanio mieszkać?

Adrian Hadasz
Mieszkanie Plus w Katowicach. Lokalizacja osiedla przy ulicy Korczaka
Mieszkanie Plus w Katowicach. Lokalizacja osiedla przy ulicy Korczaka
Udostępnij:
Po dobrym przyjęciu programu „Rodzina 500+” rząd ruszył z kolejnym, mającym zapewnić dostęp do tanich mieszkań wszystkim zainteresowanym. Sprawdziliśmy plany budowy mieszkań w ramach Programu Mieszkanie Plus w województwie śląskim.

Na oficjalnej stronie programu potwierdzono, że nowe mieszkania powstaną w Piekarach Śląskich, Chorzowie, Gliwicach, Katowicach, Mysłowicach, Tychach, Zabrzu i Żorach. O dziwo, komentarze dochodzące do nas z Urzędów nie są zbyt optymistyczne, miasta bowiem natrafiają na pewne przeszkody.

Lista miejscowości może się w przyszłości powiększyć, ponieważ niektóre z nich czekają jeszcze na akceptację swoich pomysłów. Ostatnia aktualizacja listy na oficjalnej stronie programu miała miejsce w czerwcu tego roku.

Lista miast w Programie Mieszkanie Plus:

W Chorzowie ma powstać 189 mieszkań przy ulicach Legnickiej, Maciejowickiej i Michałowickiej, a budowa ma być rozpoczęta na przełomie lat 2017/2018.

- Nie jesteśmy jeszcze na etapie ustalania jakie będą to dokładnie mieszkania: czy M3, czy M4, czy M5. Nie posiadamy również na razie żadnych wizualizacji. Bank Gospodarstwa Krajowego zainteresowany jest terenem przy ulicy Sportowej, ale żeby powstały tam mieszkania należałoby zmienić plan zagospodarowania przestrzennego i właśnie przeprowadzamy tę procedurę. Nie znamy na ten moment więcej szczegółów, bo to jest dopiero bardzo wstępny etap - mówi nam pracowniczka urzędu.

W Gliwicach przewidywane jest powstanie 680 mieszkań. Zgłoszono do tego dwie lokalizacje - jedna znajduje się przy ulicy Żabińskiego (teren ok. 7 hektarów), druga zaś przy ulicy Dworskiej (teren ok. 1,5 hektara). Wybór dokładnych lokalizacji przy tych dwóch ulicach nie jest jeszcze przesądzony. Prace budowlane mają rozpocząć się w drugiej połowie 2017 roku, a pierwsze mieszkania mają być oddane do użytku pod koniec 2018.

Według Miejskiego Serwisu Informacyjnego z 6 lipca 2017 roku, do którego nas odesłano, negocjacje z Bankiem Gospodarki Krajowej odnośnie szczegółów wdrożenia programu przedłużają się, ponieważ wymaga się „większego zaangażowania ze strony miasta niż na początku zakładano”.

- Prowadzimy rzetelne i odpowiedzialne analizy w oparciu o ofertę banku. Niestety, są one długotrwałe - wyjaśnia Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic, który odpowiedzialny jest za gospodarkę mieszkaniami w mieście.

Zgodnie z początkowymi założeniami miasto miało przekazać pod budowę programu tylko grunty, jednak obecnie żąda się od niego także uzbrojenia terenu i zapewnienia dojazdu.

- Nasz partner oczekuje, że na zgłoszonych działkach przy ul. Żabińskiego i Dworskiej wykonamy na swój koszt uzbrojenie terenu i zapewnimy dostęp do asfaltowych dróg, choć pierwotnie była mowa jedynie o przekazaniu przez nas gruntów. To zasadnicza zmiana. Mieliśmy być partnerem programu, a nie głównym inwestorem – podkreśla Adam Neumann. Bank oczekuje również, że zainwestowane w program środki wrócą do kasy BGK po maksymalnie 25 latach.

Kalkulacje miasta wskazują, że zamiast wyjściowych 10 zł za m2 na miesiąc, najemcy będą musieli płacić około 20 zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć opłaty za media.

– Zachodzi obawa, że nie będzie to oferta dla „słabiej uposażonych rodzin”, jak podają autorzy Programu Mieszkanie Plus – mówi prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz.

Rozmowy w Gliwicach są zatem trudne, miasto nie chce jednak pochopnie odstępować od programu i będzie starało się jeszcze wynegocjować z BGK lepsze dla siebie warunki.

W Katowicach wyznaczono teren w pobliżu Nikiszowca, przy ulicy Górniczego Dorobku. Oprócz tego dodatkowe mieszkania mają powstać przy ulicy Korczaka oraz Andersena, które znajdują się nieopodal osiedla Borki, w dzielnicy Szopienice. Na powierzchni 18,3 ha powstać ma 1370 mieszkań, a początek prac budowlanych zaplanowany jest jeszcze na 2017 rok.

CZYTAJCIE TEŻ:
Mieszkanie Plus startuje w Katowicach. Dla kogo, od kiedy i za ile Mieszkanie Plus
Mieszkanie Plus w Katowicach. Będzie 1000 mieszkań w dwóch lokalizacjach
Nowy Nikiszowiec: Powstanie w ramach "Mieszkanie Plus"

Projekt Nowego Nikiszowca, osiedla, które ma powstać przy ulicy Górniczego Dorobku w Katowicach w ramach programu Mieszkanie Plus

Nowy Nikiszowiec: Powstanie w ramach "Mieszkanie Plus" WIZUALIZACJE

CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
W Mysłowicach obszarami proponowanymi pod budownictwo w ramach Programu Mieszkanie Plus są dwie działki przy ulicy Wielkiej Skotnicy. Termin rozpoczęcia prac budowlanych nie jest jednak jeszcze znany.

- Na chwilę obecną nie otrzymaliśmy jeszcze żadnych informacji odnośnie szczegółów realizacji tego programu. Nie jestem upoważniona do potwierdzenia wiadomości na temat wykorzystania dwóch działek przy ulicy Wielkiej Skotnicy. Będziemy wiedzieć więcej prawdopodobnie w drugiej połowie sierpnia - mówi nam pracowniczka Urzędu Miasta w Mysłowicach.

Piekary Śląskie podpisały list intencyjny z przedstawicielami BGK. W jego ramach zaplanowano dwie działki, na których mają zostać wybudowane dodatkowe mieszkania - znajdują się one pomiędzy ulicą Zygmunta Starego i ulicą Piotra Skargi. Nie ustalono szczegółów dotyczących tej inwestycji, dlatego nie wyznaczono jeszcze terminu rozpoczęcia prac budowlanych, a samo powstanie mieszkań nie jest w stu procentach potwierdzone.

W Tychach dodatkowe mieszkania w ramach Programu Mieszkanie Plus powstać mają przy ulicy Oświęcimskiej. Działka zajmuje powierzchnię 0,4 hektara i planowane jest wybudowanie na niej 30 mieszkań. Nadal prowadzone są analizy terenu oraz szczegóły rozpoczęcia prac budowlanych, dlatego data ich rozpoczęcia nie jest jeszcze znana.

- Podpisaliśmy list intencyjny odnośnie przystąpienia do programu i na ten moment na tym skończyliśmy. Możemy potwierdzić, że wskazaliśmy lokalizację na ulicy Oświęcimskiej. Przedstawiciele BGK byli u nas na rozmowach dotyczących współpracy inwestycyjnej, jednak ich propozycje nie były dla nas do końca satysfakcjonujące. U nas tego typu inwestycja może dotyczyć około 30 lokali mieszkalnych, podczas gdy przedstawicieli Banku interesuje wybudowanie w miastach co najmniej 100-150 mieszkań. W przeciwieństwie do innych miast mamy dość ograniczone możliwości jeżeli chodzi o gospodarowanie działkami budowlanymi i trudno nam spełnić te warunki. Oczywiście cały czas analizujemy potencjalne tereny. Oprócz rządowego programu budujemy także nowe mieszkania we własnym zakresie, choć dalej jesteśmy otwarci na Program Mieszkanie Plus. Podsumowując, temat u nas cały czas istnieje, choć nie doszło do podpisania jakiejkolwiek konkretnej umowy - mówi w rozmowie z nami Hanna Skoczylas, Naczelnik Wydziału Gospodarki Lokalowej Urzędu Miasta w Tychach.

W Zabrzu przedstawiono projekt budowy dodatkowych mieszkań przy ulicach Pawliczaka oraz Wolności, jednak koncepcja ta się zmieniła. Według tego, co powiedziano nam w Urzędzie Miasta, nowym miejscem w którym mają być wybudowane dodatkowe mieszkania będzie ulica Modrzewiowa. Termin rozpoczęcia prac budowlanych jest jeszcze do ustalenia.

- Miasto podpisało porozumienie z BGK odnośnie tego programu. Wypytywaliśmy wstępnie o lokalizację. Ustalono, że znajdzie się ona na ulicy Modrzewiowej. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie koncepcji odnośnie zaplanowania terenu, zaś same prace chcielibyśmy skoordynować z działaniami, które prowadzi BGK. W tej chwili wybierane są odpowiednie projekty i spodziewamy się, że szczegółową koncepcję przygotujemy jeszcze w tym roku. Nasze kolejne działania będą uzależnione od decyzji podjęte przez Bank Gospodarstwa Krajowego i Nieruchomości i kolejności, w której jego przedstawiciele będą chcieli realizować inwestycje. Reasumując: mamy już miejsce i spodziewamy się, że do końca roku ustalimy ile budynków będzie postawionych. Nie posiadamy na razie żadnych wizualizacji, jednak według naszej oceny powinny to być trzy-cztery budynki. Natomiast informacja podana na stronie programu odnośnie tego, że mieszkania zostaną zbudowane przy ulicach Pawliczaka oraz Wolności jest nieaktualna. Możemy potwierdzić, że budynki w ramach Programu Mieszkanie Plus zostaną wybudowane przy ulicy Modrzewiowej - dowiadujemy się od pracowniczki Urzędu Miasta w Zabrzu.

Również w Żorach przystąpiono do Programu Mieszkanie Plus, jednak poza samym tym faktem na stronie mieszkanieplus.org.pl nie podano jakichkolwiek dodatkowych szczegółów. Skontaktowaliśmy się z Urzędem Miasta w Żorach, który udzielił nam więcej informacji.

- W grudniu 2016 roku miasto Żory podpisało list intencyjny w sprawie przystąpienia do programu Mieszkanie Plus. Trwają rozmowy z partnerem, którym jest BGK Nieruchomości S.A. w sprawie ustalenia szczegółów inwestycji w Żorach. W naszym mieście w ramach programu planowana jest budowa jednego budynku wielorodzinnego, w skład którego wejdzie 96 mieszkań. Budynek ten ma powstać na terenie przy Alei Armii Krajowej. Obecnie trudno określić termin realizacji inwestycji. Dalsze rozmowy będą prowadzone w sierpniu - informuje nas Anna Ujma, doradca prezydenta miasta Żory.

Kto może się ubiegać o Mieszkanie Plus?

Program Mieszkanie Plus ma być dostępny dla wszystkich zainteresowanych, jednak w pierwszej kolejności szansę mają dostać rodziny wielodzietne, osoby o stałych dochodach zbyt niskich na uzyskanie kredytu hipotecznego, a zarazem zbyt wysokich, by otrzymać mieszkanie socjalne lub komunalne, osoby płacące podatek dochodowy na obszarze danej gminy, osoby szczególnie pożądane na terenie danej gminy (o określonym wykształceniu, pracujące w określonym sektorze itp.) oraz osoby w trudnej sytuacji życiowej.

Decyzję o przydziale mieszkania w Programie Mieszkanie Plus podejmować będą jednostki zarządzające danym osiedlem oraz samorządy.

Premier Szydło rozpoczęcie realizacji programu Mieszkanie plus ogłosiła w Katowicach w październiku 2016 r.
ZOBACZCIE FILM:

Tour de Pologne 2017 ETAPY, TRASA, GDZIE KIBICOWAĆ

Uber helikopter w Katowicach remedium na korki INSTRUKCJA

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kollo
Niestety Tychy nie są zainteresowane programem mieszkanie plus to jest oczywiste powód brak zaplecza
A
Aleksandra
Niestety, nie każdy ma ta możliwość żeby załapać się na takie mieszkanie, a szkoda. Powinien być jako taki równy start. Najlepiej kupić mieszkanie, a potem zawsze można je sprzedać. Chociaż to nie takie łatwe. Dopiero jak skorzystała z odwlasciciela.pl to sprzedała mieszkanie w jakieś 2 miesiące. Opublikowanie ogłoszenia na 100 portalach nieruchomościowych gwarantuje, iż szybko dotrzesz do szerokiego grona potencjalnych chętnych. No i w przypadku mojej koleżanki własnie to zadziałało, jednak mając ogłoszenie z mieszkaniem na 100 portalach niż na czterech robi ogromną różnicę. Czy ktoś juz korzystał z tej stronki?
x
xox
przy ulicach Legnickiej, Maciejowickiej i Michałowickiej... zaraz koło Azot... to się nazywa inwestycja w rodzinę
R
Redden
Cudów nie ma. Tanio nie będzie, będzie normalnie.
e
ewelinka
jestem mloda i chetna, szukam wielu wrazen i przygod....hihi....
y
ywald
ino same ciarachy...
i
inteligent
przecierz tam jest najwieksze chacharstwo.....
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie