Mija siedem lat od wyburzenia dawnego Supersamu przy ulicy Skargi w Katowicach
W sierpniu tego rok mija siedem lat od wyburzenia dawnego Supersamu przy ulicy Piotra Skargi w Katowicach. Hala targowa powstała przed wojną.
Do jej budowy przystąpiono 15 kwietnia 1937 roku. W tym czasie w Katowicach funkcjonowało 1486 sklepów spożywczych, 518 odzieżowych, 515 z towarami domowymi - od sklepów meblowych po drogerie - i 241 z artykułami różnymi, samochodami, narzędziami, książkami.
Projekt to dzieło Lucjana Sikorskiego z Wydziału Budownictwa Naziemnego magistratu, natomiast projekt konstrukcji stalowej hali - prof. Stefana Bryły ze Lwowa, tego samego, który zaprojektował stalową konstrukcję katowickiego Drapacza Chmur z ulicy Żwirki i Wigury.
Realizacja trwała ponad rok. Hala po oddaniu (została poświęcona przez ks. Emila Szramka) była jednym z największych tego typu obiektów w Polsce, miała 121 metrów długości, 39,5 szerokości, 16 wysokości. Znalazło się w niej miejsce na 408 stoisk na dwóch kondygnacjach (wyższa była na balkonie biegnącym wokół hali) i 12 basenów rybnych. Na zewnątrz znajdowało się 30 sklepów, filia urzędu pocztowego i kasy oszczędności. W podziemiach były magazyny i chłodnie.
Supersam był jednym z najbardziej znanych sklepów w Katowicach. Zakupy robiły tu tysiące katowiczan i mieszkańców aglomeracji
W dni targowe (poniedziałek, czwartek i sobotę) zakupy robiło tu od 8 do 10 tysięcy ludzi, a towar dostarczało od 80 do 100 ciężarówek.
Nie przeocz
Zakupy w hali w latach 70-tych na łamach Dziennika Zachodniego wspominała nasza Czytelniczka - Ewa Kucharska z Katowic.
- Oprócz dużej części spożywczej, były tu stoiska z tkaninami, zasłonami, które mam do dziś, a także firanami NRD-owskimi, czy tak wtedy poszukiwanymi kafelkami z importu... Było też duże stoisko z prezentami. Kupiłam tam mojemu mężowi w prezencie piękne rzeźbione szachy, które do dziś są jego dumą - wspominała kilka lat temu.
Niestety z biegiem lat niegdyś przestronna, dobrze oświetlona i elegancka hala zaczęła się zmieniać. Było coraz ciaśniej, stawiano ścianki działowe, podwieszano sufity. Każdy kąt oklejano reklamami. Mimo to w latach 90-tych miejsce to wciąż miało swój klimat i urok.
W końcu jednak - w pierwszej dekadzie dwudziestego pierwszego wieku - Supersam przestał robić wrażenie, a wyglądem zaczął mocno odstawać od innych tego typu obiektów. Hala była mocno zaniedbana, a odstręczała zwłaszcza obskurna elewacja.
Wyburzanie Supersamu rozpoczęło się w 2013 roku. Budowa nowego Supersamu trwała dwa lata
Do czasu. Plany przebudowy hali w nowoczesną galerię handlową pojawiły się już w 2011 roku, później kilka razy je modyfikowano. Ostatecznie, mimo protestów, inwestor zdecydował, że budynek zostanie wyburzony, a w jego miejsce powstanie nowy.
W marcu 2013 roku z Supersamu wyprowadzili się najemcy, niedługo potem rozpoczęto rozbiórkę, a już w sierpniu przy ulicy Skargi został już tylko pusty plac - z hali ocalono jedynie trzy przęsła stalowej konstrukcji, które odnowiono i wbudowano w nowy obiekt (są widoczne we wnętrzu galerii).
Musisz to wiedzieć
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
Budowa nowego Supersamu, według projektu pracowni Konior Studio trwała dwa lata. Dom Handlowy został otwarty w październiku 2015 roku. Galeria ma pięć kondygnacji, jest tu kilkadziesiąt sklepów i butików, supermarket, klub fitness, ale też przestrzenie biurowe oraz parkingi na najwyższych kondygnacjach.
Sonda: Czy wiek emerytalny powinien zostać podwyższony?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?