Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mijają 32 lata od podpisania Porozumień Jastrzębskich [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

Katarzyna Domagała
28 sierpnia, czwartek. W jastrzębskiej kopalni Manifest Lipcowy rozpoczął się strajk górników. Strajkujący wiedzą, że w podobny sposób władzy komunistycznej  sprzeciwiają się stoczniowcy w Szczecinie i Gdańsku.
28 sierpnia, czwartek. W jastrzębskiej kopalni Manifest Lipcowy rozpoczął się strajk górników. Strajkujący wiedzą, że w podobny sposób władzy komunistycznej sprzeciwiają się stoczniowcy w Szczecinie i Gdańsku. arc.
Wiecie komu zawdzięczacie wolne soboty? Jastrzębskim górnikom, którzy 3 września, 32 lata temu doprowadzili do podpisania Porozumień Jastrzębskich. Dziś przypominamy te historyczne wydarzenia.

30 sierpnia był Szczecin, dzień później Gdańsk, gdzie komunistyczny rząd dopuścił do zarejestrowania związków zawodowych NSZZ Solidarność. 3 września górnicy z kopalni Manifest Lipcowy w Jastrzębiu Zdroju - dziś Zofiówka - zmusili władze komunistyczne do pójścia na kolejne ustępstwa. Ostatnie, czwarte porozumienie, podpisano w Hucie Katowice.

Właśnie mijają 32 lata, odkąd udało się ograniczyć władzę komunistów i podpisać Porozumienia Sierpniowe. Dokument, który podpisano w Jastrzębiu Zdroju gwarantował pracownikom wolne soboty i niedziele, znosił czterobrygadowy system pracy, znalazł się w nim zapis zabraniający oddelegowywania pracowników do wszelkich prac poza zakładem pracy.

- Niezależnie od tego, co działo się później, rok 1980 jest jedną z najpiękniejszych kart w historii naszego kraju - mówi dr Jacek Kurek z zakładu historii nowożytnej Uniwersytetu Śląskiego. W związku z rocznicą w całym kraju przygotowano uroczystości. Pierwsze odbyły się już wczoraj, z udziałem Lecha Wałęsy i prezydenta Bronisława Komorowskiego, który w Pałacu Prezydenckim mówił, że porozumienia były możliwe, bo ówczesna władza czuła, że rośnie siła oporu całego narodu. W Jastrzębiu-Zdroju Stowarzyszenie "Pamięć Jastrzębska", któremu przewodzi Alojzy Pietrzyk, w dzień podpisania postulatów - 3 września - przygotowało uroczystą akademię. Gala rozpocznie się o godz. 14 w Zespole Szkół nr 6. By przypomnieć, co udało się wywalczyć strajkującym górnikom, dzień po dniu pokazujemy najważniejsze momenty, które doprowadziły do podpisania dokumentów.

By przypomnieć, co udało się wywalczyć strajkującym górnikom, dzień po dniu pokazujemy najważniejsze momenty, które doprowadziły do podpisania dokumentów.

28 sierpnia, czwartek. W jastrzębskiej kopalni Manifest Lipcowy rozpoczął się strajk górników. Strajkujący wiedzą, że w podobny sposób władzy komunistycznej sprzeciwiają się stoczniowcy w Szczecinie i Gdańsku.

30 sierpnia, sobota. Górnicy żądają, by informacja o proteście pojawiła się w "Dzienniku Telewizyjnym". Rząd w końcu wyraża zgodę. Jednak okazuje się, że górnicy zostali oszuka- ni. Migawka pojawiła się tylko w regionalnej TV.

31 sierpnia, niedziela. Proboszcz parafii św. Katarzyny w Jastrzębiu Górnym, Emil Dyrda, odprawia pierwszą strajkową mszę w intencji strajkujących górników i tych, którzy dzień wcześniej zginęli w wypadku w KWK Halemba.

2 września, wtorek. Do "Manifestu" przyjeżdża delegacja rządowa. By przejść do cechowni, gdzie mają negocjować, muszą minąć ustawionych w szpaler wyczekujących ludzi. Wieczorem udaje się ustalić pierwszych 9 postulatów.

3 września, godz. 5.40-6.00. Udaje się zredagować i podpisać ostateczną wersję porozumień. Górnicy intonują hymn Polski i Międzynarodówkę. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy zarządza przerwanie strajku.


*Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
*Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!