Mikołaj Rykowski zawieszony w działaniach na rzecz fundacji "Wolne Miejsce"

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Mikołaj Rykowski już nie będzie działać na rzecz fundacji "Wolne Miejsce"
Mikołaj Rykowski już nie będzie działać na rzecz fundacji "Wolne Miejsce" Arc
Udostępnij:
Mikołaj Rykowski - pomysłodawca Wigilii dla samotnych i założyciel fundacji "Wolne Miejsce" zawieszony. Zarząd fundacji zawiesił Mikołaja Rykowskiego w działaniach na rzecz fundacji "Wolne Miejsce".

Rada i zarząd fundacji “Wolne Miejsce”, czyli organizatora takich wydarzeń jak Wigilia dla samotnych czy śniadanie wielkanocne dla samotnych w wielu miastach województwa śląskiego i Polski, w piątek 17 kwietnia oficjalnie zawiesiła Mikołaja Rykowskiego w działaniach na rzecz fundacji.

Na skrzynkę redakcyjną "Dziennika Zachodniego" przyszła oficjalna wiadomość z adresu pocztowego fundacji "Wolne Miejsce". Oto jej treść:

"Rada i Zarząd Fundacji “Wolne Miejsce”, wyrażając wdzięczność Państwu za dotychczasowe wsparcie działań oraz współpracę przy realizacji celów statutowych informuje, że wobec postaw i działań Mikołaja Rykowskiego stojących w sprzeczności z wartościami i zasadami Fundacji WM, zmuszone zostały do zawieszenia aż do odwołania wszelkich pełnomocnictw do reprezentowania Fundacji w relacjach z instytucjami i osobami.
Mamy nadzieję, że dotychczasowa współpraca z Państwem będzie kontynuowana w przyszłości po wyjaśnieniu zaistniałej sytuacji.
Przedstawiciele Rady i Zarządu Fundacji gotowi są do udzielenia Państwu stosownych informacji o powstałej sytuacji."

- Mikołaj Rykowski został oficjalne zawieszony. Nie może wypowiadać się w imieniu fundacji „Wolne Miejsce”, a także działać w jej imieniu -mówi Michał Szwarc, prezes fundacji Wolne Miejsce.

- Fundacja dalej będzie działała, jej idea się nie zmieni. Nie wykluczamy, ze Mikołaj Rykowski wróci do fundacji, jednak zanim to zrobi musi uporządkować swoje prywatne życie, tak był miał czyste intencje i potrafił rozgraniczyć życie prywatne od działań charytatywnych - dodaje prezes fundacji.

Przypomnijmy, że Mikołaj Rykowski jest założycielem fundacji "Wolne Miejsce" i pomysłodawcą Wigilii dla samotnych. To był jego pomysł, by zorganizować pierwszą Wigilię dla samotnych - w 2013 roku w chorzowskiej hali "Kapelusz" w Parku Śląskim. Wtedy oficjalnie nie było jeszcze zarejestrowanej fundacji. Fundacja „Wolne Miejsce” została wpisana do rejestru stowarzyszeń KRS 22 września 2016 roku. Prezesem zarządu nie jest Mikołaj Rykowski, a Michał Szwarc.

- Nasze poglądy są rożne, dlatego lepiej działać osobno. To zwykle międzyludzkie tarcie, kwestia przeciwności zdań, a nie kłótnia - wyjaśnia Mikołaj Rykowski.

- Nie planuję wrócić do fundacji „Wolne Miejsce”. Od jakiegoś czasu już myślę o utworzeniu własnej fundacji, która oczywiście będzie mogła współpracować z fundacją „Wolne Miejsce”, która nie będzie naszą konkurencją, bo najważniejsza jest pomoc innym. To by dotrzeć do potrzebujących, a nie to kto to zrobi - podkreśla.

Informacje o zawieszenie w działaniach fundacji potwierdza sam Mikołaj Rykowski. Przyznaje, że nie jest to zaskoczeniem dla niego, bo już od dłuższego czasu jego poglądy dotyczące kierunków działań fundacji różnią się od obecnych członków zarządu. Same wydarzenia - Wigilia i Wielkanoc dla samotnych - nie są jednak zagrożone.

- Fundacja "Wolne Miejsce” wciąż będzie organizowała takie wydarzenia. Mamy grupę wolontariuszy, nic nie przepada - dodaje Szwarc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie