Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mikołów na starych zdjęciach. Wybuch gazu na terenie kopalni! Akcja ratunkowa górników! Zobaczcie

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Fotografia przedstawia ratowanie górników w kopalni "Barbara" w Mikołowie. Zdjęcie zostało wykonane w 1930 roku.
Fotografia przedstawia ratowanie górników w kopalni "Barbara" w Mikołowie. Zdjęcie zostało wykonane w 1930 roku. Narodowe Archiwum Cyfrowe/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji
Wybuch kopalni w Mikołowie, ekstremalna akcja ratowania górników i zapierające dech w piersiach zdjęcia z lotu ptaka. Zobacz, co fotografowali fotoreporterzy w Mikołowie! Zapraszamy Państwa w kolejną podróż do przeszłości po jednym z najstarszych śląskich miast. Jego historia jest niezwykle ciekawa!

Spis treści

Dziennik Zachodni publikuje archiwalne zdjęcia Mikołowa. To podróż do przeszłości

Przed Państwem kolejna podróż do przeszłości z „Dziennikiem Zachodnim”. Tym razem wybieramy się do Mikołowa, jednego z najciekawszych miast na Śląsku.

Kopalnia doświadczalna węgla "Barbara" w Mikołowie

Kopalnia doświadczalna „Barbara” w Mikołowie jest unikalnym na skalę światową poligonem doświadczalnym, na którym do tej pory są przeprowadzane badania wybuchów gazów i pyłów w warunkach zbliżonych do rzeczywistych warunkach przemysłowych. Co ciekawe placówka jest jedyną tego typu w całej Europie. Na terenie kopalni znajdują się zakłady: Zwalczania Zagrożeń Gazowych, Zwalczania Zagrożeń Pyłowych, Bezpieczeństwa Górniczych Środków Strzałowych oraz Bezpieczeństwa Przeciwwybuchowego. Narodowe Archiwum Cyfrowe posiada fotografie przedstawiające pierwsze eksperymenty na terenie placówki. Zdjęcia, które pochodzą ze zbiorów datowane są na rok 1930. Co można na nich znaleźć? M.in. Eksperymentalne ratowanie górników, czy nawet wybuch gazu! Wszystkie fotografie znajdziecie w galerii "Dziennika Zachodniego", która została dodana do tego materiału.

Mikołów z lotu ptaka

W zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego nie brakuje również pięknych zdjęć Mikołowa z lotu ptaka. Pochodzą z archiwum fotograficznego Lecha Zielaskowskiego. Chociaż dronów za jego czasu nie było, fotograf radził sobie świetnie. Posiadał akredytację Międzynarodowych Salonów Lotniczych, dzięki czemu powstało wiele pięknych fotografii.

Współpracował z PLL LOT, realizując materiały reklamowe na potrzeby linii lotniczych. Fotografował również uroczystości kościelne podczas pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Polski w latach 1979–1987. Był także autorem zdjęć specjalnych (lotniczych) do filmów „Odwet” (1982) i „V.I.P.” (1991) oraz serialu „Ekstradycja 2” (1996–1997). W 1989 r. założył Agencję Fotograficzną „LIZ”. Był autorem wielu albumów m.in. The Sky Travel, Polska z lotu ptaka, Podniebne impresje, Lot nad Polską. Ostatnie fotografie Lech Zielaskowski wykonał ok. 2003 r. Zmarł w Warszawie 20 lipca 2011 r. i został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim .

Zdjęcia Miejskiej Placówki Muzealnej w Mikołowie

Miejska Placówka Muzealna w Mikołowie posiada także wiele ciekawych zbiorów archiwalnych fotografii, ukazujących głównie codzienne życie miasta w latach 70. i 80. Jak w tym okresie wyglądał rynek w Mikołowie? Nie uwierzycie! Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć.

Mikołów - miasto z historią

Mikołów to miasto z historią. Miejscowość uzyskała lokację miejską już w 1276 roku, a ponowne nadanie praw miejskich jeszcze przed 1300 rokiem. Co ciekawe pod względem historycznym Mikołów pierwotnie należał do Małopolski jako część kasztelanii bytomskiej, położonej w ziemi krakowskiej. W 1179 kasztelanię bytomską włączono do księstwa raciborskiego i od tamtego czasu Mikołów leży na Górnym Śląsku. Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od imienia Mikołaj. Prawdopodobnie, ponieważ badacze spierają się w tej kwestii. Nie jest jednak wykluczone, że miejscowość została nazwana na cześć św. Mikołaja Biskupa - najstarszy kościółek, a właściwie kapliczka, poświęcona jest św. Mikołajowi. Możliwe, że nazwa miejscowości pochodzi także od pewnego dziedzica o imieniu Mikołaj, bogatego właściciela, który mieszkał w okolicy, w czasach powstania osady.

Z tajemniczą kapliczką wiąże się miejska legenda: Podobno niegdyś mołdawscy handlarze bydłem zatrzymali się wraz ze stadem na popas. Niestety niespodziewanie spadło na nich nieszczęście, które objawiło się tym, że bydło zachorowało. Z bezsilności kupcy zaczęli modlić się do swojego patrona - św. Mikołaja o pomoc. Prosili o rychłe uzdrowienie stada. W swoich modlitwach przyrzekli świętemu budowę kapliczki jako wyraz wdzięczności za uzdrowienie stada. Po cudownym ocaleniu stada handlarze wybudowali kaplicę. Wokół niej zaczęli osiedlać się ludzie. Z czasem było ich tak dużo, że stworzyli osadę, a następnie gród i później miasto.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera