Mikromobilność: Estończycy wchodzą na amerykański rynek. Stacje ładowania dla e-pojazdów znajdą się na... prywatnych posesjach

OPRAC.:
Grzegorz Lisiecki
Grzegorz Lisiecki
Duckt
Estońska firma Duckt zainstaluje na Manhattanie 1100 stanowisk dokująco-ładujących dla floty tysiąca e-rowerów, udostępnianej przez operatora rowerów „na minuty” Joco. Sieć stacji powstaje na prywatnych posesjach, a startup współpracuje przy okazji z organizacją certyfikacyjną Dekra, co ma pomóc stworzyć uniwersalny standard technologiczny dla mikromobilności.

Estoński startup Duckt wchodzi na amerykański rynek ze swoim flagowym produktem, czyli stacjami dokująco-ładującymi dla mikromobilności. Stacje, wykorzystując technologię IoT (internet rzeczy), komunikują się z użytkownikami i elektrycznymi hulajnogami lub rowerami za pośrednictwem aplikacji. Pozwalają zaparkować i zabezpieczyć e-pojazd oraz naładować jego baterię. – Wykorzystanie stacji dokująco-ładujących pozwala nie tylko ograniczyć chaos, jakiego w związku z dynamicznym rozwojem mikromobilności doświadcza wiele miast na świecie, lecz również dodatkowo ograniczyć jej wpływ na środowisko naturalne – wyjaśnia Cagri Selcuklu, dyrektor zarządzający i współzałożyciel Duckt. – Dzięki naszemu rozwiązaniu odpada konieczność zbierania e-pojazdów z ulic i ich przewożenia do miejsca ładowania, co pozwala zredukować związane z logistyką zużycie energii i emisję CO2.

Dodać warto, że Joco jest pierwszym w Nowym Jorku operatorem rowerów „na minuty” oferującym w 100 proc. elektryczną flotę (pojazdy dostarcza Acton), zarządzaną dzięki platformie i aplikacji firmy Vulog. I, co ciekawe, jest również pierwszym operatorem, którego sieć powstaje w oparciu o wynajem prywatnych posesji, na których lokalizowane są stacje Duckt. Takie rozwiązanie pozwala na większą dostępność stacji. Ich „gospodarzom” przynosi zysk z najmu oraz wzrostu atrakcyjności danej lokalizacji – co jest szczególnie istotne w przypadku takich miejsc jak hotele, sklepy, centra rozrywki czy biurowce.

Do końca lata Joco i Duckt zamierzają rozbudować sieć do 1100 stanowisk dokujących, 100 lokalizacji oraz 1000 e-rowerów. Uniwersalne stacje parkowania i ładowania Duckt poddane zostały testom międzynarodowej organizacji certyfikującej Dekra. Warto też zaznaczyć, że rozwiązania Duckt, w ramach różnorodnych modeli biznesowych – prywatnych, publicznych i mieszanych – funkcjonują już w Kanadzie, Turcji, na Bliskim Wschodzie i w Europie, gdzie szczególnym projektem jest publiczno-prywatna współpraca z Paryżem, w ramach której stacje Duckt są elementem miejskiej infrastruktury, obsługującej różnych operatorów e-hulajnóg.

Dodajmy, że estoński Duckt wspierany jest przez europejski fundusz EIT InnoEnergy, inwestujący w inicjatywy i technologie wpierające zieloną transformację energetyczną. Według niedawno opublikowanego raportu EIT InnoEnergy, europejski rynek mikromobilności w ciągu najbliższych sześciu lat osiągnie wartość 380 mln euro. Do roku 2030 po europejskich ulicach ma jeździć nawet 30 mln prywatnych e-rowerów i e-hulajnóg. Floty tych wypożyczanych „na minuty” wzrosną do 2,7 mln e-pojazdów. – Infrastruktura dla mikromobilności jest jednym z najważniejszych czynników jej rozwoju i popularyzacji. Sama mikromobilność zaś jest kluczowym narzędziem w pokonywaniu kryzysu klimatycznego – podkreśla Jakub Miler, CEO w EIT InnoEnergy Central Europe. (źródło: mat. prasowe)

Bądź na bieżąco i obserwuj

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie