Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliardy euro dla Śląska i regionów górniczych. Sekretariat Platformy Wsparcia Regionów Górniczych otwarty dziś w Brukseli WIDEO

Aleksander Król
Sekretariat Platformy Wsparcia Regionów Górniczych otwarty dziś w Brukseli
Sekretariat Platformy Wsparcia Regionów Górniczych otwarty dziś w Brukseli Aleksander Król
Dziś (8 kwietnia 2019) w Brukseli zainaugurowano działalność Sekretariatu Platformy Wsparcia Regionów Górniczych. Jest to bardzo istotny projekt europejski, który ma pomóc w odpowiedzialnej transformacji regionów górniczych. Chodzi o miliardy euro na transformację regionów takich jak Śląsk. - Sekretariat będzie wspierać współpracę między regionami górniczymi skupionymi w Platformie - tłumaczy prof. Jerzy Buzek, Przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (ITRE).

Dziś (8 kwietnia 2019) w Brukseli zainaugurowano działalność Sekretariatu Platformy Wsparcia Regionów Górniczych.
Jest to bardzo istotny projekt europejski, który ma pomóc w odpowiedzialnej transformacji regionów górniczych.

- Mówimy o 41 regionach w całej Europie, w 12 państwach członkowskich. Mówimy o setkach tysięcy osób zatrudnionych w kopalniach węgla kamiennego czy brunatnego. Chcemy mieć czystą energię w Europie ale musi się to odbyć w sposób sprawiedliwi - mówi Dominik Ristori, dyrektor generalny Dyrekcji Generalnej ds. Energii w Komisji Europejskiej.

- Współpracujemy od dawna. Mówiliśmy o możliwości wprowadzenia transformacji nie tylko czystej ale też sprawiedliwej. Chodzi o dostęp do funduszy strukturalnych i znalezienie budżetu na wszystkie te działania. Chcemy uprościć rozwój nowych działań w regionach węglowych by powstawały nowe miejsca pracy. Ważne jest zapewnienie perspektyw dla pracowników, trzeba stworzyć nowe miejsca pracy, alternatywy i finansowanie tego wszystkiego - mówi Dominik Ristori, dyrektor generalny Dyrekcji Generalnej ds. Energii w Komisji Europejskiej.

Tłumaczył, że rok po rozpoczęciu tej inicjatywy trwają już prace w 20 regionach pilotażowych w 8 państwach członkowskich. - Naszym priorytetem jest współpraca z wszystkimi 31 regionami. Dzisiaj stawiamy nowy ważny krok, bo tworzymy specjalny sekretariat dla platformy - mówi Ristori.

Środki na działalność Sekretariatu Platformy Wsparcia Regionów Górniczych znaleziono m.in. dzięki poprawkom do budżetów UE na lata 2018 i 2019 wprowadzonym przez profesora Jerzego Buzka, Przewodniczącego Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (ITRE).

- Sekretariat będzie wspierać współpracę między regionami górniczymi skupionymi w Platformie, w tym - pomagać w opracowywaniu projektów pod finansowanie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej - tłumaczy profesor Jerzy Buzek, Przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (ITRE).

- Unia Europejska dokonała strategicznego wyboru by przejść na mało emisyjną ekonomię. Ta przemiana przyniesie wiele korzyści, ale też przynosi nowe przemysłowe i socjalne wyzwania – mówił profesor Jerzy Buzek. - Regiony węglowe doświadczą tego jako pierwsze. Nie chcemy zostawić ich samym sobie. Musimy mieć wystarczające zasoby finansowe, by wesprzeć ich przemianę – mówi profesor Jerzy Buzek.

Prace nad powołaniem Sekretariatu Platformy Regionów Górniczych trwały od dawna.

- W 2015 roku zaprosiłem na Górny Śląsk komisarza Arias Canete, by pokazać mu nasz region. Zobaczyliśmy wiele problemów, podjęliśmy dyskusje, narodziły się pomysły na nowe działania - tłumaczy Buzek.

- Potem w maju 2017, w Katowicach wspólnie z wiceprzewodniczącym Šefčovičem ogłosiliśmy powstanie Platformy Wsparcia Regionów Górniczych. Inauguracja Platformy była pod koniec 2017 r. Już w 2017 roku zaproponowałem, by uruchomić pierwsze pieniądze na rzecz platformy oraz pilotażowe projekty - tłumaczy profesor. Jerzy Buzek.

Podkreśla, że dzisiejsze uruchomienie Sekretariatu Platformy Wsparcia Regonów Górniczych jest kluczowe, bo sekretariat odegra istotną rolę dla sprawiedliwej transformacji regionów górniczych takich jak Górny Śląsk.

Pomysł zaproponowany przez Jerzego Buska, by na wsparcie regionów górniczych przeznaczyć 5 miliardów euro na lata 2021 - 2027 został poparty przez Komisję Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (ITRE) oraz Parlament Europejski.

Profesor Buzek dodaje, że konieczne dla działań Sekretariatu Platformy Wsparcia Regionów Górniczych będzie w niedalekiej przyszłości wsparcie nowego Parlamentu Europejskiego.

- Jestem przekonany że wspólnie z Komisją będziemy kontynuowali te działania, które zakończą się sukcesem, chodzi o naszych obywateli. Musimy pokazać, że jesteśmy odpowiedzialni, jako państwa członkowskie. Nie możemy zostawić samym sobie obywateli regionów Górniczych - mówi Buzek.

Polacy są przeciwko zmianie czasu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera