Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Milion złotych nagrody za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie Odry

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Sprawę śniętych ryb w Odrze bada już prokuratura. Śledczy mają ustalić, czy doszło do celowego zatrucia wody w rzece
Sprawę śniętych ryb w Odrze bada już prokuratura. Śledczy mają ustalić, czy doszło do celowego zatrucia wody w rzece Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Milion złotych - taką nagrodę wyznaczył Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie rzeki Odra. Pieniądze mogą otrzymać także osoby, które mają istotne informacje mogące doprowadzić do ustalenia sprawców.

Kilkanaście ton śniętych ryb

Przypomnijmy, zwiększona liczba śniętych ryb wystąpiła na kanale Odry w miejscowości Oława. Informację tę podał Polski Związek Wędkarski. Jest to kanał żeglugowy i przepływ wody w tym miejscu w znacznym stopniu jest ograniczony. Jest to praktycznie woda stojąca. W ciągu kilku dni z Odry wyłowiono już kilkanaście ton śniętych ryb. W związku z tym pracownicy Wód Polskich monitorują sytuację na rzece i pozostają w stałym kontakcie z instytucjami, które - zgodnie z kompetencjami - odpowiadają za zdiagnozowanie przyczyny i sprawców tego zjawiska.

Zobacz zdjęcia:

Nie przeocz

Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska kontrolują i sprawdzają stany wody w Odrze. Badane są próbki wody w województwach opolskim, dolnośląskim, lubuskim, zachodniopomorskim oraz śląskim. Aktualne wyniki nie potwierdzają obecności substancji toksycznych, w tym mezytylenu, na całym badanym odcinku rzeki, obejmującym pięć województw. Po kontroli stwierdzono jednak wysoki poziom tlenu, odbiegający od typowych stężeń tlenu w okresie letnim. Wysokie temperatury, niski stan wody oraz brak rozkwitu w wodzie może wskazywać na jego nienaturalne pochodzenie. Zachodzi więc podejrzenie, że do wody przedostała się substancja o właściwościach silnie utleniających, w wyniku której mogło dojść do zachodzących w wodzie reakcji, które uwalniają tlen.

- Doszło do poważnej katastrofy ekologicznej. Zaczęła się 26 lipca w okolicach Oławy. Fala trucizny doszła do ujścia rzeki Warty. Nasi pracownicy we współpracy z PZW i wolontariuszami wybrali 10 ton martwych ryb. Straty w rybach szacujemy na kilkanaście milionów złotych. Razem z PZW staramy się zarybiać, a ktoś niszczy efekty tych prac. Po pobraniu próbek przez WIOŚ, sprawa została skierowana do Prokuratury i wszczęto postępowanie. Oczekuję, że truciciel zostanie znaleziony i przykładnie ukarany – podkreślał Przemysław Daca, ówczesny prezes Wód Polskich podczas konferencji prasowej.

Przed dwoma dniami premier Mateusz Morawiecki w trybie natychmiastowym odwołał ze stanowiska szefa Wód Polskich Przemysława Dacę oraz Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka. Zdaniem szefa rządu reakcja odpowiednich służb "mogła nastąpić szybciej".

Sytuacja w województwie śląskim

Pierwsze wyniki badań jakości wody, pobranej 5 sierpnia w pięciu punktach na Kanale Gliwickim i rzece Odrze w woj. śląskim wskazują, że jakość wody nie odbiega od wyników badań uzyskiwanych w ostatnich miesiącach bieżącego roku. Nie stwierdzono również ani substancji toksycznych, czy żrących, ani też śniętych ryb.

- Nie zmienia to faktu, że pojawiające się co pewien czas w przestrzeni mediów społecznościowych informacje o widocznym gołym okiem zanieczyszczeniu wody lub większej ilości śniętych ryb, powinny być zgłaszane bezpośrednio na całodobowy telefon alarmowy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach (+48 539 344 130) lub do pracowników Wód Polskich, czy nawet miejscowego centrum zarządzania kryzysowego - informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach.

To ważne, ponieważ w przypadku wód płynących, im szybciej próby zostaną pobrane, tym większe prawdopodobieństwo, że ich wyniki pomogą wskazać przyczynę zdarzenia. Jeśli informacje wpływają po kilku dniach często jest już zbyt późno, żeby wyniki badań były jednoznaczne.
Zgłoszenia przypadków naruszenia przepisów z zakresu ochrony środowiska są przyjmowane przez całą dobę 7 dni w tygodniu, dla całego obszaru działalności Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach:

całodobowy telefon alarmowy 539 344 130
e-mail: [email protected]

Nagroda za wskazanie sprawców

Sprawę śniętych ryb w Odrze bada już prokuratura. Śledczy mają ustalić, czy doszło do celowego zatrucia wody w rzece. W związku z zaistniałą sytuacją wyznaczono nagrodę w wysokości miliona złotych za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie rzeki, lub pomoc w wykryciu sprawców. Wszelkie informacje można przekazywać dzwoniąc m.in. pod specjalnie uruchomiony numer telefonu - 600 940 690 - w związku z prowadzonymi czynnościami dotyczącymi skażenia Odry. Każdy, kto chce przekazać istotne informacje w tej sprawie, może również skontaktować się z każdą policyjną jednostką w kraju. Funkcjonariusze gwarantują anonimowość.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera