Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miłobójcy, czyli koniec świata w Zabrzu - spektakl dzisiaj w TVP Kultura. Warto!

Henryka Wach-Malicka
Jedna ze scen spektaklu Miłobójcy, czyli koniec świata w Zabrzu
Jedna ze scen spektaklu Miłobójcy, czyli koniec świata w Zabrzu archiwum teatru. Paweł Janicki
Dramatyczne uczucie, szara codzienność i miasto w tle. Obejrzyjcie wieczorem telewizyjną realizację spektaklu "Miłobójcy, czyli koniec świata w Zabrzu" Teatru Nowego z Zabrza!

Akcja sztuki pt. "Miłobójcy, czyli koniec świata w Zabrzu" Lecha Mackiewicza rozgrywa się dokładnie między 14 września a 21 października 2011 roku, a jej bohaterami są mieszkańcy Zabrza i samo miasto. Przedstawienie Teatru Nowego, rejestrowane równolegle z przygotowaniami do premiery scenicznej, zobaczymy dziś (15 kwietnia, o godz. 20.20) w TVP Kultura.
"Miłobójcy..." to opowieść o miłości Klementyny i Kamila. Ona jest "stąd", jest "nasza", więc otoczenie toleruje nawet jej dziwactwa i niecodzienne reakcje. Z Kamilem sprawa wygląda inaczej - przyjechał "skądś", jest "obcy" i nikt nie wie, co robił w przeszłości, więc traktowany jest nieufnie, a nawet wrogo. Prosta z pozoru historia nie dzieje się jednak w jakiejś umownej przestrzeni, lecz w konkretnych miejscach, wśród mieszkańców Zabrza. A autor i reżyser spektaklu pokazuje ich życie bez pudru i szminki. Są zwyczajni, dotyka ich bezrobocie, grywają w karty na pieniądze i przeżywają w milczeniu rodzinne tragedie, albo wspólne małe radości.

Rejestracja telewizyjna "Miłobójców…" wychodzi z pudełka sceny w plener. Operator (i współproducent) Mariusz Palej wspaniale fotografuje uliczki i kamienice Zabrza, które stają się naturalną scenerią dla fragmentów akcji.

Historia spektaklu, sama w sobie nadaje się zresztą na scenariusz. Lech Mackiewicz (Rafał Sobczak z "Na Wspólnej") urodził się w Skierniewicach, ponad 20 lat mieszkał w Australii, a do Zabrza przyjechał dopiero na zaproszenie Zbigniewa Stryja, dyrektora artystycznego TN. I poczuł się... jak w domu. Materiały do "Miłobójców..." gromadził starannie. Mówi: "Zbierałem je, włócząc się po mieście, obserwując ludzi w pobliskich barach, na dworcach, czytając internetowe fora. Zapisywałem to, co usłyszałem". Część dialogów napisana została w gwarze śląskiej, którą wielu aktorów zna od dziecka.


*Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
*Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Wielkanoc 2014: Tradycje i zwyczaje wielkanocne, które musisz znać
*Gala 50 wpływowych kobiet woj. śląskiego [ZOBACZ ZDJĘCIA Z GALI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!