MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mimo poślizgu, schetynówek będzie więcej

Michał Wroński
Schetynówek w woj. śląskim ma powstać więcej niż zakładano.
Schetynówek w woj. śląskim ma powstać więcej niż zakładano. Fot. Marzena Bugała
Samorządy województwa śląskiego nie zdążyły na czas z wyłonieniem budowniczych schetynówek.

Do wczorajszego popołudnia na 52 gminy i powiaty, których inwestycje drogowe zakwalifikowane zostały do rządowego wsparcia, przetargi na wykonawców rozstrzygnęło tylko 24. Jest też dobra wiadomość - koszt tych prac będzie niższy niż planowano, a to oznacza, że zaoszczędzone pieniądze trafią do samorządów z listy rezerwowej. Schetynówek w naszym regionie powstanie zatem więcej.

Zgodnie z ustalonym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji harmonogramem przetargi na wyłonienie budowniczych schetynówek miały rozstrzygnąć się do 31 marca. Już kilka tygodni temu widać było jednak, że samorządy będą miały z tym kłopot. Mimo optymistycznych deklaracji, że rzutem na taśmę zdążą z rozstrzygnięciem przetargów, większość nie dotrzymała terminu. Spóźnialscy nie muszą się jednak obawiać - urzędnicy z pilotującego projekt MSWiA już wcześniej przyznali, że nie ma mowy o jakichkolwiek konsekwencjach przekroczenia przez samorządy wyznaczonych terminów.

Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że dwa samorządy z naszego regionu (Kłobuck i Czeladź) wycofały się z Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalnych. Jak podkreśla Aleksandra Wilk z Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, taki krok nie jest jednak równoznaczny z tym, że owe samorządy w ogóle zrezygnowały z inwestycji. Po prostu otrzymały również unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Nie było zakazu równoczesnego startowania w obu tych programach. Realizować inwestycję można jednak wyłącznie przy wsparciu funduszy z jednego z nich, więc któryś trzeba było wybrać - tłumaczy Aleksandra Wilk.

Dlaczego samorządowcy woleli unijne pieniądze z RPO zamiast rządowych funduszy na schetynówki? W przypadku tego drugiego programu można było zgarnąć maksymalnie trzy miliony złotych dotacji. W przypadku RPO nie było podobnych ograniczeń.

- Dostaliśmy 3,5 miliona złotych, podczas gdy w ramach wsparcia na schetynówki mieliśmy otrzymać milion złotych mniej. Taka kwota piechotą nie chodzi, więc wybór był oczywisty. Termin ukończenia inwestycji prawie się nie zmieni, więc z punktu widzenia kierowców nie będzie różnicy - tłumaczy Wojciech Maćkow-ski, kierownik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Czeladzi, gdzie już za parę dni rozpocznie się gruntowna przebudowa skrzyżowania ulic Szpitalnej i 1 Maja.
W tym roku MSWiW przekazało na budowę schetynówek w województwie śląskim 62,5 mln złotych (w ciągu dwóch najbliższych lat do wzięcia będzie jeszcze 125 mln zł). Wiele wskazuje na to, że za tę kwotę będzie można wybudować i wyremontować więcej dróg niż pierwotnie planowano.

Pracownicy Urzędu Wojewódzkiego potwierdzają bowiem to, co już wcześniej sygnalizowali nam samorządowcy - po rozstrzygnięciu pierwszych przetargów okazało się, że koszty inwestycji będą mniejsze niż zakładano. Powstałe w ten sposób oszczędności sięgnęły już dwóch milionów złotych (plus 5 mln przekazanych przez samorządy, które zrezygnowały z udziału w programie). Co stanie się z tymi pieniędzmi?

- Zostaną one przekazane na realizację projektów z listy rezerwowej. Warunkiem będzie jednak złożenie przez samorząd, który miałby otrzymać takie dofinansowanie deklaracji, że ukończy on tę inwestycję jeszcze w tym roku. Lista takich projektów zostanie przekazana przez wojewodę do zatwierdzenia przez MSWiA - wyjaśnia Paweł Siembab, zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi Urzędu Wojewódzkiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni