MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miniporadnik: jak mądrze zaplanować bezpieczne rodzinne wakacje

Paweł Pawlik
arc
Początek marca to ostatni dzwonek na planowanie letniego wypoczynku. To też ostatnia szansa na skorzystanie z pełnej palety ofert w biurach podróży i po trzecie, a może po pierwsze - ostatnia szansa na wdrożenie w życie planu zgromadzenie pieniędzy na zasłużony urlop.

Jak uważają eksperci nasze zwyczaje i zasobność portfela zmieniają się na plus, więc coraz częściej korzystamy z dopasowanych, droższych ofert, a coraz mniej chętnie korzystamy z podejrzanie tanich ofert last minute.

- Rynek turystyczny się zmienia. Widać zmianę w stosunku do poprzednich sezonów. Zmieniają się terminy rezerwacji i standardy wypoczynku - mówi Grzegorz Chmielewski, prezes śląskiego oddziału Polskiej Izby Turystyki.

Wiosna meteorologiczna już jest. Najwyższy czas na planowanie wakacyjnych wyjazdów, bo może się sprawdzić zasada: im wcześniej, tym taniej, a poza tym najlepsze, lipcowo-sierpniowe terminy atrakcyjnych wyjazdów często są rezerwowane pod koniec poprzedniego roku. Potwierdza to Grzegorz Chmielewski, prezes śląskiego oddziału Polskiej Izby Turystyki. Mówi, że mieszkańcy województwa śląskiego coraz częściej swój letni wypoczynek planują już jesienią.

- Częściej i chętniej korzystamy z ofert first minute, czyli rezerwujemy sobie miejsca i terminy wypoczynku wtedy, kiedy "magazyny" są jeszcze pełne, a oferta nieprzebrana - śmieje się Chmielewski.

Jak zaoszczędzić na wakacyjny wyjazd?

Oferty więc można wybrać, ale trzeba jeszcze za nie zapłacić. Stać nas na ekskluzywne wakacje? Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, mamy z czego odkładać. Średnia zarobków w województwie śląskim jest jedną z najwyższych w kraju. W niektórych sektorach gospodarki wygrywamy nawet z Mazowszem, Małopolską i Dolnym Śląskiem. W sektorze przedsiębiorstw w Śląskiem statystycznie zarabia się ponad 5 tys. zł, w transporcie ponad 3 tys., a w budownictwie ponad 3,5 tys. zł miesięcznie.

Liczby nie kłamią, ale życie jest dość kosztowne, więc wyjazd czteroosobowej rodziny nawet na krótki wypoczynek bywa jednak finansowym wyczynem. Według badań "Wiedza Polaków o skutecznym oszczędzaniu" przeprowadzonych przez Instytut Homo Homini, do braku oszczędności przyznaje się ponad 70 proc. badanych. Jeśli jednak zdecydujemy się przed wakacjami zacisnąć pasa, to róbmy to w sposób przemyślany.

- Mieszkańcy średnich i małych miast oszczędzając wybierają klasyczne lokaty bankowe. Ostatnio jest wiele ofert lokat połączonych z inwestycjami na giełdzie lub w fundusze inwestycyjne. Jednak Ślązacy są ostrożni i nie obserwujemy spadku zainteresowania tradycyjnymi, bezpiecznymi i gwarantowanymi lokatami - mówi Józef Kapłanek, prezes O.K. Banku Spółdzielczego z Knurowa.
Zgromadzić fundusze można na kilka sposobów. Specjaliści zalecają odkładać 10 proc. zarobków miesięcznie. Pieniądze warto odłożyć na lokatę. Lokaty zakładane na kilka miesięcy przyniosą zaledwie ok. 20 zł zysku przy wkładzie własnym ok. 4 tys., ale jest szansa, że ich "nie przejemy".

- Warto wybierać lokaty bankowe z gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Trzeba uważać na wszelkie produkty łączone, czyli tzw. lokaty strukturyzowane, gdzie część pieniędzy inwestowana jest w bardziej ryzykowne inwestycje. Taka lokata zwykle zakładana jest nawet na 3 lata i jej wcześniejsze zerwanie może oznaczać utratę np. 20 proc. kapitału - radzi Małgorzata Erfurth z Orzesko-Knurowskiego Banku Spółdzielczego.

Pożyczki? Można, ale z nimi raczej ostrożnie

Jeśli nie zdołamy zaoszczędzić, możemy sięgnąć po pożyczkę. Kredyt gotówkowy w ING Banku Śląskim na kwotę 10 tys. zł rozpisany na 24 raty to miesięcznie nieco ponad 500 zł spłat, czyli... oddajemy o ponad 2 tys. zł więcej. Dziurę w budżecie wakacyjnym mogą też podratować "wczasy pod gruszą".

- Kwoty, jakie są wypłacane przez fundusz świadczeń socjalnych, są różne, bo każda kopalnia w ramach spółki ustala ze związkami indywidualnie ich wysokość - tłumaczy Katarzyna Jabłońska-Bajer z Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych najwięcej dostaną pracownicy w najtrudniejszej sytuacji materialnej i najmniej zarabiający. Na przykład w KWK Budryk, jeśli dochód brutto na członka rodziny wynosi do 740 zł, można liczyć na dofinansowanie wczasów pod gruszą w wysokości 1700 zł.

Wyjazdy last minute, czyli promocje z ostatniej chwili

Spora część wczasowiczów chętnie skorzysta z promocji last minute. Jeszcze kilka lat temu ta forma cieszyła się największym zainteresowaniem, ale - jak zauważają specjaliści - upodobania zmieniają się wraz z zasobnością portfela.

- Nauczyliśmy się rozsądnie podchodzić do kwestii ceny. Nie ma cudów. Jeśli 10 firm oferuje turnus do Egiptu za 2000 zł, a jedna za 1200, to dziś już budzi to naszą czujność, choć w przeszłości nie zawsze tak było - mówi Chmielewski. Standard się zmienia, ale kierunki większości naszych wakacyjnych wyjazdów są niezmienne.
- Egipt przez klientów jest lubiany, bo gwarantuje dobrą pogodę. Turyści dziś odkrywają jednak ten kraj od innej strony. Egipt to już nie tylko piramidy, ale rafy, nurkowanie, skysurfing. Podobnie jak Grecja, której wyspy są zupełnie innym doświadczeniem niż Grecja kontynentalna - mówi Chmielewski.

Lepiej nie sprawdzać na własnej skórze

Trzeba pamiętać, że katalog, który przeglądamy w biurze podróży, nie zawsze jest odzwierciedleniem rzeczywistości. Polska Izba Turystyki przypomina, że jeśli wypoczywający turysta uważa, że warunki wyjazdu odbiegają od warunków z umowy, powinien takie uchybienia reklamować, jeśli to możliwe na miejscu, a jeśli nie, to zaraz po powrocie do kraju.

Oprócz samej skargi należy również dołączyć dokumenty, które mogą uwiarygodnić zgłaszane roszczenie, np. umowę, potwierdzone przez pilota uchybienia czy zdjęcia, które każdy może wykonać swoim telefonem.

Nie warto jednak przyjmować roli królika doświadczalnego. Powinniśmy przed wyjazdem zapoznać się z opiniami na temat biura podróży, miejsca wypoczynku i jego standardu. Nie od dziś wiadomo, że niektórzy opanowali do perfekcji wykorzystanie programów graficznych, które po jednym ruchu zamienią wspólną, dawno niesprzątaną łazienkę na część luksusowego apartamentu.

Prawa i obowiązki turysty

Prawo nakłada na organizatorów turystyki i pośrednika turystycznego obowiązek posiadania gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, które w przypadku niewykonania przez organizatora umowy, zabezpieczają środki na zapewnienie klientom powrotu do kraju, a także na pokrycie zwrotu wniesionej wpłaty.

Przed zawarciem umowy firma turystyczna ma obowiązek podać klientowi ogólne informacje o przepisach paszportowych, sanitarnych i wizowych oraz o przeciwwskazaniach zdrowotnych w kraju, do którego wyjeżdża.

Firmy organizujące zagraniczne wyjazdy mają obowiązek zawarcia umów ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Muszą też podać klientom nazwisko, nazwę i kontakt do lokalnego przedstawiciela firmy, do którego klient może się zwrócić.

Obywatele polscy udający się do krajów UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego powinni zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej.

Jeśli organizator przed rozpoczęciem imprezy jest zmuszony, z przyczyn niezależnych, zmienić istotne warunki umowy, powinien na piśmie powiadomić klienta. Wtedy klient może przyjąć zmianę lub odstąpić od umowy za natychmiastowym zwrotem wszystkich pieniędzy. (PP)

*PREZENTY NA DZIEŃ KOBIET 2014 - NAJLEPSZE POMYSŁY
*PIĘKNE DZIEWCZYNY CHCĄ BYĆ MISS POLONIA - ZDJĘCIA Z CASTINGU W KATOWICACH
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*GALA NIEGRZECZNI - DODA POBIŁA SIĘ Z SZULIM - NOWE FAKTY i ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni