Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister finansów zamierza otworzyć drogę oszustom z agencji finansowych?

Aldona Minorczyk-Cichy
Marzena Jaworska zapewnia, że już nigdy nie opłaci rachunków w Multikasie.
Marzena Jaworska zapewnia, że już nigdy nie opłaci rachunków w Multikasie. Sławomir Żabicki
Takie firmy jak Okienko Kasowe, którego właściciele niedawno usłyszeli wyrok skazujący za oszustwa, ale też działające w województwie śląskim Tele-banker, Grosik, Płatnik, Agencja MM, Multikasa już niebawem znowu mogą być bezkarne. Ministerstwo Finansów zamierza wyłączyć tego rodzaju agencje spod kontroli Komisji Nadzoru Finansowego.

Minister Finansów zamierza wyłączyć agencje finansowe spod kontroli Komisji Nadzoru Finansowego, argumentując to nadmiernymi kosztami. Zdaniem resortu działalność tego typu biur usług płatniczych jest prosta i nie stwarza większego zagrożenia. A to, że są pod kontrolą KNF, powoduje zahamowanie rozwoju tego rynku.

Domowe rachunki za pomocą takich firm płaci nawet 13 proc. z nas. Najczęściej mieszkańcy małych miejscowości jak Popów, Kłobuck, ale też i dużych, jak Gliwice i Katowice. Kilka lat temu wielu z nich zostało oszukanych. Straty szły w miliony. Kasy pieniądze przyjęły, ale przestały je przekazywać dalej.

Były łzy, nerwy i bezsilność. Kilka lat temu tysiące ludzi, w tym także mieszkańcy województwa śląskiego, musiało za prąd, mieszkanie, telefon, czy raty - zapłacić ponownie. Agencje finansowe, w których z powodu niskich opłat wpłacili swoje pieniądze, nie przekazały ich na konta wierzycieli. Kiedy potem domagali się od nieuczciwych agencji zwrotu pieniędzy zastawali zamknięte drzwi.

Wspomniane agencje działały bez nadzoru państwa. Mógł je zakładać każdy, nie potrzebował do tego zezwolenia.

- Warunkiem jest jedynie wpis do ewidencji działalności gospodarczej - tłumaczyła "Dziennikowi Zachodniemu" w 2008 roku Kamila Kurowska z biura prasowego UOKiK.

Po nagłośnionych przez media aferach to się zmieniło, ale jak widać, na krótko. Jeśli resort finansów nie zmieni zdania i zniesie nadzór KNF-u znowu będziemy mieć z sytuacją "hulaj dusza, piekła nie ma". Skazani kilka dni temu prezesi Okienka Kasowego co prawda zostali zobowiązani do naprawienia szkody, ale to jeszcze nie oznacza, że ich klienci kiedykolwiek zobaczą swoje pieniądze.

Kilka dni temu wyrokiem zakończyła się sprawa Okienka Kasowego. Dziesięć lat temu poznańska firma z ponad 400 oddziałami w całym kraju, w tym także w województwie śląskim, było jedną z największych na rynku firm pośredniczących w płaceniu rachunków. "Okienka" były konkurencyjne, bo tańsze niż banki i poczta: klienci płacili w nich rachunki za prąd, czynsz, gaz, wodę, telefony, raty kredytów, podatki, ZUS.

Prezes firmy Sławomir E.-E. za zdefraudowanie prawie 10 mln złotych został skazany na 3 lata i 10 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd skazał go nie tylko za to, że przywłaszczył miliony, ale także za to, że ukrywał dramatyczną sytuację firmy. To pogrążyło nie tylko ją, ale także jej klientów, których wpędzili w tarapaty.
Okienka zniknęły z dnia na dzień. Pod koniec października 2007 roku na drzwiach punktów i agencji pojawiły się kłódki oraz informacje o zamknięciu placówek i awarii systemu. Całkowity krach nastąpił w połowie września, kiedy to firma zaczęła zatrzymywać dla siebie pieniądze klientów. W ciągu zaledwie kilku tygodni przywłaszczyła sobie w ten sposób prawie 10 mln złotych. Dopiero wtedy władze spółki ogłosiły upadłość.

Grosik, Płatnik, Agencja MM, Multikasa, Okienko Kasowe - te agencje były bardzo popularne, a teraz chętnie korzystamy z usług ich następców, bo są tańsi niz banki czy poczta. Niestety, ta obecnie jeszcze bezpieczna forma płatności może nam niebawem znowu przysporzyć kłopotów. Bez nadzoru KNF te firmy nie będą już bowiem tak bezpieczne jak obecnie.

Tymczasem w tego typu firmach domowe rachunki reguluje milion Polaków, według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - 13 proc. Najczęściej to osoby starsze, mieszkańcy miast od 101 tys. do 500 tys., gdzie na każdym kroku mają jak nie bank, to pocztę - tam jednak jest drożej. Z konieczności płacą w nich rachunki także osoby w niewielkich miejscowościach, gdzie nie zawsze jest dostęp do usług bankowo-pocztowych.

Współpraca: A. Świderska

Co sądzisz o płaceniu rachunków domowych w tzw. okienkach kasowych? NAPISZ KOMENTARZ


*Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
*Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera