Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Gawęda o uciepłowieniu Rybnika: Nie zapadła decyzja czy grzać będzie elektrownia czy elektrociepłownia, jak mówili posłowie

Aleksander Król
Aleksander Król
Minister Gawęda o uciepłowieniu Rybnika: Nie zapadła decyzja czy grzać będzie elektrownia czy elektrociepłownia, jak mówili posłowie
Minister Gawęda o uciepłowieniu Rybnika: Nie zapadła decyzja czy grzać będzie elektrownia czy elektrociepłownia, jak mówili posłowie Polska Press
Parlamentarzyści PiS nie wiedzą, co mówią? We wtorek (16 lipca) parlamentarzyści PiS przedstawili nową koncepcję uciepłowienia Rybnika, w której w ogóle nie bierze się już pod uwagę Elektrowni Rybnik jako dostarczyciela ciepła. Posłowie Grzegorz Janik, Katarzyna Dutkiewicz oraz senator Wojciech Piecha mówili, że Rybnika nie ogrzeje - jak wcześniej mówiono - Elektrownia Rybnik, a elektrociepłownia Chwałowice. Tymczasem dziś w porannej rozmowie w Radio 90 wiceminister energii Adam Gawęda stwierdził, że : "Nie ma ostatecznej decyzji w sprawie zmiany planu zaopatrzenia w ciepło miasta Rybnika, to co mówili parlamentarzyści to informacja polityczna".

Minister Gawęda o uciepłowieniu Rybnika: Nie zapadła decyzja czy grzać będzie elektrownia czy elektrociepłownia, jak mówili posłowie

Parlamentarzyści PiS nie wiedzą, co mówią? We wtorek (16 lipca) parlamentarzyści PiS przedstawili nową koncepcję uciepłowienia Rybnika, w której w ogóle nie bierze się już pod uwagę Elektrowni Rybnik jako dostarczyciela ciepła. Posłowie Grzegorz Janik, Katarzyna Dutkiewicz oraz senator Wojciech Piecha mówili, że Rybnika nie ogrzeje - jak wcześniej mówiono - Elektrownia Rybnik, a elektrociepłownia Chwałowice. Tymczasem dziś w porannej rozmowie w Radio 90 wiceminister energii Adam Gawęda stwierdził, że :

"Nie ma ostatecznej decyzji w sprawie zmiany planu zaopatrzenia w ciepło miasta Rybnika, to co mówili parlamentarzyści to informacja polityczna".

W rozmowie z Dziennikiem Zachodnim wiceminister Adam Gawęda, tłumaczy, że parlamentarzyści maja prawo do własnych ocen, ale rzeczywiście ostateczne decyzje w kwestii uciepłowienia Rybnika jeszcze nie zapadły...

Nie przegapcie

Każdy parlamentarzysta ma prawo do własnej oceny, własnej działalności. Ja nie jestem od tego, by to oceniać. W ministerstwie energii odbył się kolejny etap wyboru najlepszej, możliwej koncepcji dostarczenia ciepła do mieszkańców Rybnika. Konferencja (red. zorganizowana przez parlamentarzystów PiS) wskazuje na troskę o mieszkańców i to trzeba docenić. Natomiast jesteśmy jeszcze "w procesie" - tłumaczy nam Adam Gawęda.

Stąd też na pytanie , które mi zadał pan redaktor, odpowiedziałem, że trwa bardzo wnikliwa analiza zmierzająca do wyboru najlepszej, możliwej koncepcji. Być może to będzie ta (red. o której mówili parlamentarzyści PiS). Tego nie wykluczam, ale nie mogę ostatecznie odpowiedzieć, że to jest już definitywnie koniec i to jest ostateczna decyzja - mówi Gawęda.

Stanowisko ministerstwa energii jest takie, że jest bardzo daleko zaawansowany etap konsultacji najlepszych rozwiązań a o ostatecznej decyzji poinformujemy - mówi Gawęda.

Wiceminister Adam Gawęda zaznacza, że ostateczna decyzja co do tego, czy Rybnik w przyszłości ogrzeje Elektrownia Rybnik czy elektrociepłownia Chwałowice jeszcze nie zapadła.

Przypomnijmy, we wtorek (16 lipca) parlamentarzyści PiS przedstawili nową koncepcję uciepłowienia Rybnika, w której w ogóle nie bierze się już pod uwagę Elektrowni Rybnik jako dostarczyciela ciepła.

- Najważniejsza informacja, jaką przekazujemy to to, że ciepło dla Rybnika po roku 2022 jest zagwarantowane przez spółki Skarbu Państwa. To ciepło na pewno popłynie do mieszkańców Rybnika - mówił Grzegorz Janik, poseł PiS. - Zrobiliśmy wszystko by ciepło było i żeby było jak najtańszym rozwiązaniem. To, że zmieniło się źródło tego ciepła to myślę, że mieszkańców Rybnika mniej interesuje, czy to ciepło popłynie z elektrowni, czy z Chwałowic - przekonywał poseł Janik.

Wojciech Piecha, senator PiS opowiadał, że uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym przez ministra energii 11 lipca, na którym byli przedstawiciele spółek Skarbu Państwa, które w tym projekcie uczestniczyły.

- Po przeprowadzonej analizie przez grupę PGE, która miała to realizować w oparciu o elektrownię Rybnik, okazało się, że te wyliczenia wskazują, że ceny ciepła dla Rybnika byłyby znacznie wyższe. Przede wszystkim elektrownia nie otrzymała dofinansowania na uciepłownienie tych dwóch bloków - miał to być blok nr 6 i blok nr 8 - mówił Piecha.

Piecha tłumaczył, że samo uciepłownienie elektrowni kosztowałoby około 90 mln złotych. A że nie dostali dofinansowania ten projekt stał się nierealny. Te kwoty musiałyby być przerzucone na mieszkańców miasta. Wynikało też że 50 mln zł będzie potrzebne do wybudowania łącznika między Elektrownią Rybnik a siecią która w mieście istnieje. - Po tej analizie PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa S.A została tym podmiotem, która będzie realizowała tę inwestycję w oparciu o elektrociepłownię Chwałowice - mówił Wojciech Piecha. Dodał, że do 2022 ten podmiot zobowiązał się, że wykona wszystkie prace by ciepło w sposób pewny i tani dotarło do mieszkańców miasta.

Zobaczcie koniecznie

Budowa aquaparku w Częstochowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo