MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minister zdrowia złamał obietnicę? Na rezonans magnetyczny w normalnym trybie trzeba czekać nawet 928 dni. Będzie lepiej?

MJ
Minister zdrowia Łukasz Szumowski złamał obietnicę. Obiecywał miesięczny okres oczekiwania na badanie rezonansem magnetycznym, a tymczasem, jak podaje Fundacja Onkologiczna Alivia, w Śląskiem pacjenci ze skierowaniem w trybie pilnym muszą czekać na nie pięć miesięcy. W normalnym nawet 928 dni!
Minister zdrowia Łukasz Szumowski złamał obietnicę. Obiecywał miesięczny okres oczekiwania na badanie rezonansem magnetycznym, a tymczasem, jak podaje Fundacja Onkologiczna Alivia, w Śląskiem pacjenci ze skierowaniem w trybie pilnym muszą czekać na nie pięć miesięcy. W normalnym nawet 928 dni! Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Minister zdrowia Łukasz Szumowski złamał obietnicę. Obiecywał miesięczny okres oczekiwania na badanie rezonansem magnetycznym, a tymczasem, jak podaje Fundacja Onkologiczna Alivia, w Śląskiem pacjenci ze skierowaniem w trybie pilnym muszą czekać na nie pięć miesięcy. W normalnym nawet 928 dni! Dlaczego? - Pieniędzy w dyspozycji NFZ-u jest za mało - mówi nam Magdalena Sulikowska.

Ile w Śląskiem trzeba czekać na badanie rezonansem magnetycznym?

Szef resortu zdrowia obiecywał w czerwcu zeszłego roku, że pacjenci nie będą czekali na wykonanie badań obrazowych dłużej niż 30 dni w trybie pilnym. Ministerstwu cel udało się osiągnąć w przypadku tomografii komputerowej, bo czas oczekiwania na to badanie zmniejszył się do 26 dni. Ogromnym problemem nadal jest jednak dostęp do rezonansu magnetycznego. Kolejki są ogromne. Ile trzeba czekać na badanie?

Ogromne kolejki na badania rezonansem

237 dni - tyle w województwie śląskim możemy czekać na badanie rezonansem magnetycznym w trybie zwykłym. Gdy dostaniemy od lekarza skierowanie na cito, to czas oczekiwania zmniejszy się do ... pięciu miesięcy. "To złamanie obietnicy danej pacjentom przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który obiecał, że chorzy nie będą czekać dłużej niż miesiąc" - pisze Fundacja Onkologiczna Alivia. Organizacja w komunikacie wskazuje, że:

Wielokrotnie publicznie przedstawiciele ministerstwa zdrowia wskazywali jako priorytet skrócenie czasu oczekiwania na leczenie zaćmy, endoprotezoplastykę oraz właśnie badania z zakresu diagnostyki obrazowej. Wykonywanie tych ostatnich jest niezwykle potrzebne w dziedzinie onkologii, gdzie służą nie tylko rozpoznaniu choroby, lecz również ocenie skuteczności wdrożonego leczenia.

Miejscami sytuacja jest jeszcze gorsza niż informuje Fundacja. Przykładowo w Szpitalu Klinicznym im. Andrzeja Mielęckiego w Katowicach, jak wskazuje swiatprzychodni.pl, na badanie trzeba czekać aż 928 dni!

"Pieniędzy w dyspozycji NFZ-u jest za mało"

Dlaczego tak długo trzeba czekać na badanie rezonansem magnetycznym?

- Z jednej strony widzimy i słyszymy, że ministerstwo oraz NFZ przeznaczają dodatkowe środki finansowe na służbę zdrowia, natomiast nie widzimy poprawy w zakresie dostępu rezonansu - mówi nam Magdalena Sulikowska z Fundacji Onkologicznej Alivia.

Zdaniem Sulikowskiej problemem jest między innymi zła dystrybucja środków oraz niedostateczna infrastruktura. Największą przeszkodą są jednak finanse.

- Głównym problemem jest jednak brak finansowania odpowiedniej wysokości. Pieniędzy w dyspozycji NFZ-u jest za mało - tłumaczy nasza rozmówczyni. - Sytuacja jest dramatyczna, środków brakuje - dodaje.

Członkini Fundacji wyjaśnia również, że brak pieniędzy w służbie zdrowia to problem na szerszą skalę. Przykładowo Fundacja Onkologiczna Alivia aktualnie informuje o 60 pacjentach z Lublina wymagających natychmiastowego leczenia raka płuc. Choć leki, które mają stosować są refundowane, to chorzy ich nie otrzymują, bo NFZ ... nie ma pieniędzy na ich sfinansowanie. Przerwa w leczeniu dla zmagających się z nowotworem może okazać się tragiczna w skutkach.

- To niesłychany skandal. Minister zdrowia wydawał decyzje refundacyjne bez zapewnienia finansowania dla zakupu leków. Skala tego patologicznego zjawiska jest nieznana – mówi Bartosz Poliński, Prezes Fundacji Onkologicznej Alivia.

Minister Szumowski zapowiada bezlimitowe finansowanie

Do problemu dostępności między innymi do rezonansu magnetycznego odniósł się dziś minister Szumowski, który obiecał, że część świadczeń, w tym tomografia i rezonans, będą finansowane w sposób bezlimitowy.

- W związku z oczekiwaniami pacjentów dotyczącymi lepszej dostępności, by szybciej wykonywać kluczowe elementy diagnostyki, (...) zdecydowaliśmy, że będziemy finansowali w sposób bezlimitowy część świadczeń, w tym: tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz świadczenia z zakresu usuwania zaćmy, które są niezwykle istotne, bo brak dobrego widzenia skutkuje stratami zdrowotnymi i pogorszeniem jakości życia - powiedział dziś szef resortu zdrowia (cytat za Polsat News)

- Czekamy na tę zmianę. Minister Szumowski obiecał dziś nielimitowany dostęp do badań tomografii i rezonansu. Będziemy monitorować, czy ta obietnica zostanie spełniona - zapowiada Małgorzata Sulikowska.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni