Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłasza nową listę lektur. A my pokusiliśmy się o stworzenie dla uczniów jej śląsko-zagłębiowskiej wersji
Janosch "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny"
*Lektura obowiązkowa dla uczniów szkół ponadpodstawowych
Opowieść Janoscha jest doskonale znana w śląskich kręgach, dzięki adaptacji teatralnej Teatru Korez. I mimo że spektakl odgrywany jest każdorazowo w mistrzowski sposób, to naprawdę warto sięgnąć po wersję książkową. A ta jest dzisiaj prawdziwym białym krukiem na rynku wydawniczym.
Janosch, przed i w czasie II wojny światowej mieszkał na Górnym Śląsku, spisał to, co zapamiętał z zabrzańskich podwórek, opatrując swoją opowieść niespotykanym dziś humorem.
Najlepszą recenzją niech będą słowa Kazimierza Kutza:
"To diabelsko zabawna książka o krainie dzieciństwa słynnego dziś w świecie Ślązaka, który wyjechał do Niemiec w 1945 roku. Wydana w Polsce nieomal czterdzieści lat temu, jest cichą biblią humorystów. Opisuje życie śląskiego lumpenproletariatu w latach 30., w małej robotniczej osadzie nieopodal ówczesnej granicy polsko-niemieckiej - tak, że można ze śmiechu spaść z krzesła. Książka jest arcydziełem, a Janosch ojcem literatury górnośląskiej".
Dzisiaj Janosch wypoczywa na słonecznej Teneryfie, ciesząc się swoim hamakiem i urokami życia.
*Nauczyciel zaleca się zorganizowanie dla uczniów wyjścia do Teatru Korez.