Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miód na skórę, czyli domowa kosmetyka prosto ze słodkiego słoika

EM
fot. 123RF
Jeśli chcecie, to wybierzcie się do kosmetyczki, albo do dobrego salonu SPA na miodową kurację. Wasza skóra tego potrzebuje - szczególnie zimą, gdy jest przesuszona i ledwo oddycha pod warstwami ubrań. I dostaniecie taką dawkę pachnącego, lepkiego, słodkiego ,,lekarstwa”, że w głowie wam się zakręci. No i dostaniecie również rachunek, od którego też może się w głowie zakręcić... Bo miód wchodzi w skład prawie wszystkich nawilżających kosmetyków, i to tych z najwyższej półki. Markowe kremy, toniki, peelingi, maseczki, ale też odżywki do włosów bez miodu są jak szampan bez bąbelków. Działają raczej na zmysły, ale skórze już tak nie ,,smakują”. Czy jednak trzeba słono płacić za ten ,,smak”? Może lepiej kupić parę słoików miodu lipowego, wrzosowego, spadziowego czy wielokwiatowego i urządzić sobie własne, domowe SPA?

Złoty nektar nie tylko do herbaty czy piernika...
Miód króluje nie tylko w kuchni. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do naszej codziennej pielęgnacji skóry twarzy i ciała, a nawet włosów. Zawiera antyoksydanty, aminokwasy, minerały i witaminy oraz jest naturalnym nawilżaczem. W zasadzie możecie ,,pożegnać się” z suchą skórą, rozstępami, bliznami czy zmarszczkami, jeśli miód zawita na waszej półce z kosmetykami. Na rynku jest wprawdzie sporo kosmetyków z dodatkiem miodu, ale możecie przecież bardzo łatwo same, w domowym zaciszu, stworzyć genialne maseczki, peelingi czy tonik. Jest wiele sprawdzonych receptur, które warto znać i stosować. A więc do dzieła!

Na początek nic więcej - tylko sam miód!
To może wydać się banalne, ale pierwszym i jedynym składnikiem do wykonania zarówno mocno odżywiającej maseczki na twarz, jak i nawilżającej kąpieli jest miód. Sam miód! Oczywiście, jego działanie jest jeszcze lepsze, gdy wzbogacimy składy domowych mikstur o inne dobroczynne składniki, ale żebyście mogły się zaprzyjaźnić z miodem na własnej, czyli waszej skórze, a nie tylko w herbacie czy dressingu do sałatki, zacznijcie od nałożenia sporej łyżki miodu na dobrze oczyszczoną skórę twarzy i po 15 minutach, kiedy go zmyjecie, przekonacie się, jakie cuda czyni. Dodajcie także 2 łyżki miodu do kąpieli - balsam do ciała, kiedy wyjdziecie z wanny, nie będzie już potrzebny! Do peelingu też wystarczy sam miód, ale żeby zabieg był skuteczniejszy, można dodać trochę płatków owsianych. Receptura jest prosta: mieszamy ze sobą 2 łyżki miodu i 2 łyżki drobnych płatków owsianych. Prosty, a jakże skuteczny peeling! A teraz, kiedy już - jak sądzę - pokochałyście miód, czytajcie dalej, żeby dowiedzieć się, z czym idealnie się uzupełnia i jeszcze bardziej odżywia skórę. Na bazie miodu możemy stworzyć cały katalog domowej pielęgnacji.

Gdy miód „zaprzyjaźni się” z gliceryną, będą parą
Miód i gliceryna bardzo dobrze się uzupełniają. Jak stworzyć miodowo-glicerynową ,,papkę” do mycia twarzy? Zaczynamy oczywiście od oczyszczania skóry. Do przygotowania ulepszonego mydła w płynie potrzebne będą: ¼ szklanki miodu, 1 łyżka żelu do mycia twarzy, ½ szklanki gliceryny. Wszystkie składniki mieszamy i myjemy twarz. Dzięki dodaniu miodu i gliceryny do domowego żelu, jego działanie będzie o wiele lepsze i skuteczniejsze. Miód ma bowiem działanie nie tylko nawilżające oraz kojące, ale także antybakteryjne. Gliceryna jest natomiast jednym ze skuteczniejszych nawilżaczy, dlatego po umyciu twarzy skóra nie będzie ściągnięta, a miękka i dogłębnie oczyszczona.

Bardzo ważne jest również to, że miód nadaje się do absolutnie każdego typu cery, dlatego każda z was może wykorzystać go do sporządzenia maseczki. Istotną rolę w tym przypadku grają składniki, które dodamy do miodu. Razem mogą walczyć z przesuszeniem lub przetłuszczaniem skóry, a nawet ze zmarszczkami.

Maseczka, która błyszczy i rozświetla suchą skórę
Jak przygotować miodowe maseczki dobrane do poszczególnych rodzajów skóry? Zacznijmy od suchej. Potrzebne będą następujące składniki: 1 łyżka miodu, 1 żółtko, ½ łyżki olejku migdałowego oraz 1 łyżka jogurtu naturalnego. Wszystkie składniki mieszamy, dbając, aby się dobrze połączyły. Taką maseczkę nakładamy na oczyszczoną skórę na 5- 10 minut, a później zmywamy letnią wodą. Nie tylko kosmetolodzy, ale i dermatolodzy przekonują, że ta kombinacja składników gwarantuje suchej skórze ukojenie, nawilżenie i rozświetlenie. Warto stosować tę maseczkę przynajmniej raz w tygodniu.

Randka z zabójcą bakterii
Tutaj znowu miód będzie niezawodny, ponieważ ma działanie antybakteryjne. Do przygotowania oczyszczającej i normalizującej maseczki dla cer mieszanych i tłustych potrzebne będą 2 marchewki i 4 łyżki miodu. Starte marchewki mieszamy z miodem i wstawiamy do lodówki na 10 minut, żeby lepiej połączyć składniki aktywne. Nakładamy na oczyszczoną twarz na 10 minut i zmywamy letnią wodą. Marchewka z dodatkiem miodu to zabójca bakterii. Jednocześnie

taka maska nawilży, a nie przesuszy, bo miód jest bogaty w naturalne cukry. Pory będą zwężone, co przy regularnym stosowaniu przynajmniej raz w tygodniu zniweluje błyszczenie strefy T.

Zmarszczkom mówimy stanowcze NIE!
To propozycja dla pań, które znalazły na swojej twarzy kilka nieproszonych zmarszczek. Maska z miodem i cytryną z pewnością je wygładzi, ale też zaradzi pojawianiu się kolejnych. Jak zrobić antyzmarszczkową maskę? Łyżkę miodu mieszamy z łyżką soku z cytryny. Nakładamy na 20-30 minut i zmywamy letnią wodą. Taka maska - poza odżywieniem skóry - złuszczy martwy naskórek i rozjaśni przebarwienia dzięki witaminie C zawartej w cytrynie. A gładka i rozjaśniona skóra to mniej zmarszczek!

Pachnący, miodowy tonik z zielonym ogórkiem
Zbyt często o tym zapominamy, a przecież to elementarz dbania o skórę twarzy. Co? Tonizowanie! Pamiętajmy więc, żeby zawsze rano oraz wieczorem tonizować swoją skórę. Najlepiej tonikiem, który zrobimy domowym sposobem - oczywiście z miodem. Jak go przygotować? Zblendujcie jednego zielonego ogórka i wyciśnijcie z papki sok. Do soku dodajcie 2 łyżki miodu, miksturę przelejcie do słoiczka. I oto mamy naturalny tonik - antybakteryjny, oczyszczający pory i nawilżający skórę. Trzeba tylko wiedzieć, że naturalne kosmetyki domowej roboty należy zużyć maksymalnie w ciągu tygodnia.

Spokojnie, włosy się nie zlepią, ale wygładzą
A teraz coś dobrego i oczywiście miodowego dla naszych włosów, które tak samo jak skóra narażone są zimą na przesuszenie. Dlatego miodowe serum na końcówki włosów będzie idealnym lekarstwem. Wystarczą miód i woda. Zmieszajcie tylko ¼ szklanki miodu z letnią wodą w odpowiednich proporcjach, aby uzyskać płyn, który nie będzie zbyt gęsty, żeby przelać go na przykład do dozownika ze sprayem. Stosujcie miodowy płyn na końcówki włosów, ale bez spłukiwania! Jedna miarka wystarczy. Natomiast jako maskę na całe włosy najlepiej nakładajcie go na noc. Takie serum ma działanie magiczne. Wasze włosy wam za ten miód podziękują!

Młodość jak na dłoniach?
Podobno wygląd dłoni zdradza wiek. Dlatego, że dłonie starzeją się szybciej niż np. skóra twarzy, czy może po prostu przywiązujemy mniejszą wagę do ich pielęgnacji? Niestety, i jedno, i drugie. A dłoniom woda z kranu nie wystarczy. Potrzebny jest im dobry, skuteczny krem, bo utrata kolagenu oraz elastyny na skórze dłoni odbywa się szybciej niż na skórze reszty ciała. Może to być krem z miodem, który nawilża i odmładza dłonie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Miód na skórę, czyli domowa kosmetyka prosto ze słodkiego słoika - Dziennik Zachodni