Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Misjonarz Miłosierdzia w Diecezji Sosnowieckiej ma specjalne uprawnienia. Ksiądz Paweł Nowak może spowiadać z najcięższych przestępstw

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Ksiądz Paweł Nowak (z prawej) otrzymał dekret mianujący go Misjonarzem Miłosierdzia. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ksiądz Paweł Nowak (z prawej) otrzymał dekret mianujący go Misjonarzem Miłosierdzia. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ksiądz Przemysław Lech/Diecezja Sosnowiecka
Diecezja Sosnowiecka ma Misjonarza Miłosierdzia. Takim specjalnym tytułem, a także wyjątkowymi uprawnieniami naznaczony został ksiądz Paweł Nowak. Biskup Grzegorz Kaszak wręczył mu dekret Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. Ksiądz Nowak prowadzi Stały Konfesjonał w Sosnowcu. To tutaj będziemy mogli wyspowiadać się z najcięższych przestępstw, z których dotąd spowiadała Stolica Apostolska.

Misjonarz Miłosierdzia w Diecezji Sosnowieckiej

Diecezja Sosnowiecka ma wyjątkowego kapłana. W sobotę, 27 listopada, w Domu Biskupim przy katedrze pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu, biskup Grzegorz Kaszak wręczył penitencjarzowi diecezjalnemu ks. Pawłowi Nowakowi dekret Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji (Watykan), ustanawiający go Misjonarzem Miłosierdzia.

W Roku Miłosierdzia 2015/2016 papież Franciszek ustanowił Misjonarzy Miłosierdzia. Głoszą oni ideę Miłosierdzia Bożego oraz mają specjalne uprawnienia.

- Papież, otrzymując świadectwa wielu łask otrzymanych przez wiernych w Roku Miłosierdzia, zdecydował się przedłużyć misję Misjonarzy. Taką posługą został obdarzony ksiądz Paweł Nowak, który jest penitencjarzem od 12 lat - mówi ksiądz Przemysław Lech, rzecznik prasowy diecezji sosnowieckiej.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Nie przeocz

Misjonarz Miłosierdzia ma specjalne uprawnienia podczas spowiedzi

Ksiądz Paweł Nowak jest jedynym Misjonarzem Miłosierdzia w Diecezji Sosnowieckiej. Dekret, który otrzymał ks. Nowak nadaje mu specjalne uprawniania w czasie sprawowania sakramentu pokuty. Misjonarz Miłosierdzia może rozgrzeszać z takich grzechów, które dotąd są zarezerwowane jedynie Stolicy Apostolskiej.

- Każdy ksiądz ma zgodę na spowiadanie. Są takie szczególne, najcięższe przestępstwa wymienione w prawie kanonicznym. One zdarzają się rzadko, stąd w diecezjach wyznaczane są specjalne osoby, które mogą odpuszczać za nie grzechy. Jeśli ktoś przyjdzie do "zwykłego" księdza z taką ciężką sprawą, choć rzadko się to dzieje, to wtedy ksiądz nie może udzielić rozgrzeszenia. Musi odesłać tę sprawę do Watykanu. Taka procedura długo trwała. Dzięki Misjonarzowi Miłosierdzia jest to uproszczone - wyjaśnia ks. Przemysław Lech.

Grzechami zarezerwowanymi Stolicy Apostolskiej oraz Misjonarzom Miłosierdzia są najcięższe przestępstwa:

  • profanacja Najświętszego Sakramentu poprzez zabranie lub przechowywanie postaci konsekrowanych w celach świętokradczych,
  • przemoc fizyczna wobec Ojca Świętego,
  • rozgrzeszanie wspólnika w grzechu przeciwko VI przykazaniu Dekalogu,
  • bezpośrednia zdrada tajemnicy spowiedzi przez spowiednika,
  • nagrywanie i/lub rozpowszechnianie za pośrednictwem środków komunikacji treści Sakramentu Spowiedzi, tak rzeczywistego jak i pozorowanego.

Razem z dekretem ks. Paweł Nowak otrzymał z Watykanu fioletową stułę, która w symboliczny sposób podkreśla istotę jego misji - pełne miłosierdzia sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania.

Ksiądz Paweł Nowak utworzył Stały Konfesjonał Diecezji Sosnowieckiej

Ks. Paweł Nowak został wyświęcony 18 maja 1986 przez abp. Stanisława Nowaka, ówczesnego biskupa częstochowskiego. Po powstaniu Diecezji Sosnowieckiej został mianowany przez bp. Adama Śmigielskiego SDB ojcem duchownym Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie, którą to posługę pełnił w latach 1994-2009.

W sierpniu 2009 roku decyzją bp. Grzegorza Kaszaka został ustanowiony kanonikiem penitencjarzem diecezjalnym z misją utworzenia Stałego Konfesjonału Diecezji Sosnowieckiej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu.

Musisz to wiedzieć

Stały Konfesjonał działa już 12 lat. Znajduje się w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu przy ul. 3-go Maja 20A (obok Dworca PKP). Wchodząc na stronę internetową Diecezji Sosnowieckiej pojawi nam się baner o Stałym Konfesjonale. Po kliknięciu w niego możemy przeczytać najważniejsze informacje. Stały Konfesjonał czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-12.30 i 15-18 oraz w soboty w godz. 8.30-12.30 i 17-18. Wtedy możemy się wyspowiadać, nawet w językach obcych.

Co ważne, na tej stronie internetowej podany jest grafik spowiedników. Jeśli więc chcemy wyspowiadać się u Misjonarza Miłosierdzia, to możemy sprawdzić, kiedy będzie on udzielał sakramentu pokuty.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera