Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzostwa Europy w Polsce będą kosztować 40 mln zł. Ile jest biletów na Euro 2016?

Jacek Sroka
Dokładnie 382 dni dzielą nas od rozpoczęcia w Polsce mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych. Będzie to największą impreza w dziejach szczypiorniaka w naszym kraju, który w 2018 roku obchodził będzie swoje stulecie. Jej budżet szacowany jest na 40 milionów złotych.

Działacze Związku Piłki Ręcznej w Polsce chcieliby, żeby była to rekordowe mistrzostwa. Dzięki temu, że będą się ona odbywały w dużych halach (największa w Krakowie pomieści 15 tys. widzów, najmniejsza we Wrocławiu 6,5 tys.; mecze w Spodku będzie mogło oglądać 9 tys. fanów, a w Gdańsku 10 tys.) polskie Euro może pobić rekord frekwencji z poprzednich ME w Danii.

- W sumie na cały turniej będziemy mieli do sprzedania ponad 200 tysięcy biletów. Ich ceny zostaną ustalone w lutym przyszłego roku, a sprzedaż powinna ruszyć w kwietniu lub maju. Bilety będą jednodniowe, czyli obejmować będą dwa mecze rozgrywane w jednej hali każdego dnia. Na razie prowadzimy rozeznanie wśród kibiców, ile byliby gotowi zapłacić za wejściówkę na mecze ME. Takie badanie prowadzone jest również w Spodku przy okazji turnieju "Christmas Cup" - powiedział Marcin Herra, wiceprezes ZPRP ds. organizacji EHF Euro 2016.

Zatrudnienie Marcina Herry, który wcześniej jako szef spółki PL.2012 odpowiadał za przeprowadzenie w Polsce piłkarskiego Euro 2012, pokazuje, że działacze szczypiorniaka bardzo poważnie podchodzą do organizacji ME i chcą zrobić wszystko, żeby zakończyło się ono sukcesem.

- Oczywiście przygotowując tę imprezę korzystamy z doświadczeń Euro 2012 w kwestiach bezpieczeństwa czy organizacji meczów. Na szczęście tym razem nie musimy zajmować się infrastrukturą, bo odpowiednie hale i lotniska mamy w każdym z czterech miast gospodarzy, a teraz ruszyło nawet szybkie połączenie kolejowe między nimi. To bardzo ważne, bo spodziewamy się przyjazdu do Polski kilkudziesięciu tysięcy kibiców z zagranicy - stwierdził Herra.

Organizatorzy turnieju przed losowaniem grup turnieju finałowego mogą przydzielić każdemu miastu jedną drużynę. Polacy na pewno będą grali w Krakowie. Jeśli Chorwaci zakwalifikują się do ME, to wystąpią w Katowicach, Niemcy we Wrocławiu, a Duńczycy w Gdańsku.

Plan działań na 2015 rok jest szczegółowo rozpisany. 15 stycznia, czyli na rok przed turniejem, ruszą w miastach gospodarzach zegary odmierzające czas do rozpoczęcia imprezy. Ten w Katowicach zostanie postawiony obok Urzędu Miasta. W czterech ośrodkach prowadzona jest akcja "Szczypiornista Szkoła" mająca zachęcić dzieci do uprawiania piłki ręcznej. ZPRP daje sprzęt i zapewnia szkolenia dla nauczycieli, a miasta opłacają prowadzone przez nich dodatkowe zajęcia. W maju w Spodku obdę-dzie się jeszcze jeden turniej towarzyski, a przy okazji losowania grup finałów Euro 2016, które zaplanowano w dniach 19-20 czerwca w Wieliczce, rozegrany zostanie finał dziecięcego turnieju "Szczypiorniak na Orlikach".


*Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
*Niesamowite zdjęcia nocne Katowic. Tomasz Kozioł pokazał Katowice, jakich nie widzieliście [ZDJĘCIA]
*Morderstwo w Katowicach na Tysiąclecia: Marta wołała o pomoc. Przed kim uciekał Dawid?
* Szalony kierowca toyoty yaris z Będzina zajeżdża drogę i strzela! [FILM Z KAMERKI, ZDJĘCIA]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!