Mistrzostwa świata kobiet w boksie. Pięściarka gliwickiego klubu GUKS Carbo, Lidia Fidura, zdobyła brązowy medal Stambule

Paweł Kurczonek
Pięściarka gliwickiego klubu GUKS Carbo, Lidia Fidura, reprezentowała Polskę w mistrzostwach świata w boksie. Gliwicka zawodniczka walczyła w kategorii +81 kg. Tureckie mistrzostwa zakończyła zdobywając brązowy medal. Miejsce na podium zapewnił jej wygrany pojedynek z Ukrainką Marią Lowczyńską, a w półfinale, po zaciętej walce, przegrała z Turczynką Sennur Demir.

Lidia Fidura zdobyła brązowy medal na mistrzostwach świata w boksie

Urodzona w Rudzie Śląskiej pięściarka Lidia Fidura, wywalczyła na mistrzostwach świata kobiet w boksie brązowy medal. Do reprezentacji Polski wróciła po pięcioletniej przerwie. 32-letnia zawodniczka pokonała w pojedynku ćwierćfinałowym Ukrainkę Marię Lowczyńską wynikiem 5:0. Nie było to pierwsze spotkanie Fidury z tą przeciwniczką. Trzy lata temu Międzynarodowych Mistrzostwach Śląska, Fidura również zmierzyła się z Ukrainką, jednogłośnie ją pokonując.

Półfinałowy pojedynek na mistrzostwach w Stambule, zawodniczka gliwickiego klubu GUKS Carbo stoczyła z Turczynką Sennur Demir. Zacięty i wyrównany pojedynek przegrała na punkty, kończąc mistrzostwa na trzecim miejscu. Brązowy medal przywieziony przez Fidurę ze Stambułu jest pierwszym od 2012 roku krążkiem polskiej reprezentacji zdobytym na mistrzostwach świata.

Lidia Fidura na co dzień pracuje w gliwickiej policji

Zawodniczka pochodzi z Rudy Śląskiej, ma 32 lata. Początkowo uprawiała karate, ale szybko trafiła pod opiekę trenerów Gliwickiego Uczniowskiego Klubu Sportowego Carbo. W swojej karierze aż ośmiokrotnie sięgnęła po tytuł mistrzyni Polski. Ponadto zdobyła brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich i takie samo trofeum wywalczyła podczas Mistrzostw Europy w Sofii w 2018 roku. Właśnie w trakcie tych zawodów, Fidura nabawiła się kontuzji, która uniemożliwiła jej udział w pojedynku półfinałowym z Kristiną Tkaczową – późniejszą wicemistrzynią.

Uraz nie przekreślił dalszej kariery śląskiej zawodniczki. Po rehabilitacji pięściarka wróciła na ring, dołączając do długiej listy sukcesów zwycięstwa w dwóch ostatnich edycjach Międzynarodowych Mistrzostw Śląska Kobiet w Boksie. Mistrzostwa Świata w Turcji to trzeci taki turniej w wieloletniej karierze Lidii Fidury.

Utytułowana zawodniczka z powodzeniem łączy karierę sportową z pracą w Komendzie Miejskiej Policji w Gliwicach. Pięściarka zasila szeregi gliwickiej drogówki. Lidii gratulujemy medalu i życzymy dalszych sukcesów.