Młodzi Polacy mniej religijni od starszych pokoleń. Jesteśmy w światowej czołówce

ak
Młodzi Polacy są mniej religijni od starszego pokolenia. Dowiedz się więcej!
Młodzi Polacy są mniej religijni od starszego pokolenia. Dowiedz się więcej! Pixabay.com
W 106 krajach na całym świecie obywatele zostali zapytani o swoją wiarę. Badania prowadziło amerykańskie Pew Research Center, a jego wyniki nie są zaskakujące: młode pokolenie Polaków jest mniej religijne od swoich rodziców i dziadków. Odchodzenie od Kościoła to tendencja ogólnoświatowa, jednak ciekawe jest to, że w badanych zakresach, Polska przoduje aż w trzech kategoriach, jeśli chodzi o odchodzenie młodych ludzi od praktyk religijnych.

Przynależność religijna, codzienna modlitwa… O co pytano w badaniach?

Ankietowanym zadano cztery pytania:

  • Czy identyfikujesz się z jakąkolwiek grupą religijną?
  • Czy religia jest bardzo ważna w twoim życiu?
  • Czy modlisz się codziennie?
  • Czy uczęszczasz co tydzień do świątyni?
Ile kosztuje ślub w województwie podlaskim? [CENNIK]Szumowo Parafia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej - 1700 złDane na podstawie http://colaska.pl. Cena uwzględnia koszt usługi czyli ceremonię zaślubin w kościele. Łącznie z ew. ubraniem kościoła, kosztami kościelnego, organisty itp. Czyli łączny koszt "pakietu". Podane ceny zostały podane przez użytkowników strony CoLaska.pl

Ile kosztuje ślub w Podlaskiem? Cennik usług kościelnych 201...

W każdym kraju wyodrębniono także dwie grupy badanych:

  • młodsze pokolenie: dorośli w wieku 18-39 lat
  • starsze pokolenie: dorośli powyżej 40. roku życia

Badania wykazały, że ogólnoświatową tendencją są różnice w podejściu do badanych kwestii przez oba pokolenia. Główny wniosek: młodsze pokolenie jest mniej religijne od starszego.

BiałystokParafia pod wezwaniem św.Wojciecha - 500 złParafia pod wezwaniem Chrystusa Króla - 1000 złZestawienie zawiera średni koszt usług w danej parafii na podstawie danych portalu colaska.pl, gdzie dane oparte są o informacje podawane przez użytkowników.CZYTAJ TEŻ: Za jakie grzechy nie dostaniesz rozgrzeszenia? Zobacz listę;/Ile kosztuje "co łaska" w Podlaskiem? Nawet 1600zł! Sprawdź kościelny cennik;;

Ile kosztuje pogrzeb w Podlaskiem? Cennik usług kościelnych ...

Czy przynależysz do jakiegoś wyznania?

Spośród 106 krajów, w 41 to młodsi dorośli (18-39 lat) rzadziej identyfikują się z jakąś grupą religijną niż starsi. W Czadzie i Ghanie sytuacja jest odwrotna – tutaj zdecydowanie częściej młodsi dorośli odczuwają przynależność religijną niż starsze pokolenie. W pozostałych krajach nie ma statystycznie istotnych różnic pod tym względem.

Czy wiesz, w co wierzysz? Wiele rzeczy w Kościele katolickim jest uznawanych za oczywistości, a często niewielu z nas wie, kiedy i w jakich okolicznościach zostały wprowadzone. Dlaczego wierzymy w to, w co wierzymy i podejmujemy pewne praktyki? Zobacz w naszej galerii!

Taryfikator grzechów i pokut, żonaci księża i dziewica Maryj...

W chrześcijańskich krajach różnica pomiędzy młodszym a starszym pokoleniem pod kątem przynależności religijnej jest najbardziej widoczna w Kanadzie. Tam, biorąc pod uwagę ile procent młodszych i ile procent starszych identyfikuje się z religią chrześcijańską, aż 28 punktów procentowych dzieli obie generacje. W Polsce ta różnica nie jest aż tak widoczna: młodsze pokolenie rzadziej czuje przynależność do religii chrześcijańskiej, ale różnica w odpowiedziach na pytanie o to pomiędzy nim, a starszą generacją to tylko 6 punktów procentowych.

Czy na pewno wiecie, z czego należy się wyspowiadać? Oto nowa lista grzechów, o których nie mieliście pojęcia. Z nich trzeba się wyspowiadać, a za niektóre ksiądz nie rozgrzeszy.Czytaj też:Za jakie grzechy nie dostaniesz rozgrzeszenia. Lista grzechów ciężkich, których nie rozgrzeszy ksiądzIle kosztuje ślub w Podlaskiem? Cennik usług kościelnych]Ile kosztuje pogrzeb w Podlaskiem? Cennik usług kościelnych - ile zapłacimy za pogrzebBiczem wybijają grzechy. Wyjątkowa tradycja wielkanocna w Salwadorze

Lista nowych grzechów - z tego trzeba się spowiadać. O wielu...

Czy religia jest ważna w Twoim życiu?

Dorośli młodsi niż 40 lat rzadziej niż starsi mówią, że religia jest ważna w ich życiu i dotyczy to nie tylko krajów bogatszych i bardziej świeckich, ale również tych, które są bardziej religijne, a mniej zamożne, jak Iran czy właśnie Polska. W 46 krajach to starsi dorośli, powyżej 40. roku życia częściej od młodszego pokolenia uważają religię za ważną część życia. Co ciekawe, w dwóch krajach: Gruzji i Ghanie to właśnie młodsze pokolenie częściej niż starsze wskazywało, że religia odgrywa dla niego ważną rolę w życiu.

Na pytanie o to, czy religia jest bardzo ważna w ich życiu, najczęściej twierdząco odpowiadali mieszkańcy Afryki, Środkowego Wschodu, Południowej Azji i Ameryki Łacińskiej. Najwięcej, bo aż 98% twierdzących odpowiedzi padło w Nigerii. Najmniej – 3% - w Chinach. U naszych zachodnich i północnych sąsiadów, gdzie ważność religii w życiu potwierdziło mniej niż 19% mieszkańców. W Polsce łącznie 32% badanych potwierdziło, że religia jest ważna w ich życiu. Jeśli chodzi o podział na grupy wiekowe, to było to: 16% młodszych dorosłych i 40% starszych.

Nauki przedmałżeńskie - przeżytek czy cenna lekcja?

Tym samym nasz kraj stał się światowym liderem, jeśli chodzi o rozbieżność pomiędzy pokoleniami. 23 punkty procentowe różnią odpowiedzi starszego i młodszego pokolenia dały nam pierwsze miejsce w rankingu krajów, w których dla młodych ludzi religia ma mniejsze znaczenie niż dla starszego pokolenia. Bezpośrednio za nami jest Grecja (22 punkty procentowe różnicy), Chile (21 punktów procentowych różnicy) oraz Portugalia, Rumunia i Liban (wszędzie 20 punktów procentowych różnicy).

Czy uczestniczysz co tydzień w nabożeństwie?

Nie ma też znaczących różnic w odpowiedzi na pytanie o cotygodniowe uczestnictwo w nabożeństwie. W 53 krajach do świątyni zdecydowanie rzadziej wybiera się młodsze pokolenie, a odwrotna sytuacja ma miejsce tylko w 3 krajach: Armenii, Rwandzie i Liberii.

Cotygodniowe uczestnictwo w nabożeństwie największą popularnością cieszy się w Afryce. Niemal 90% Nigeryjczyków raz w tygodniu udaje się do świątyni. W Polsce udział w cotygodniowej mszy deklaruje nieco ponad 40% ankietowanych. Pew Research Center wysnuło także wniosek, że najczęściej na cotygodniowe nabożeństwo uczęszczają mieszkańcy tych krajów, w których żyje się najkrócej. Częściej też do kościoła chodzą osoby z krajów, w których edukacja trwa krócej.

Suknie ślubne kiedyś i dziś: jak dawniej wyglądały panny mło...

Pod tym względem również staliśmy się światowym, w dodatku niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o przepaść dzielącą dwa pokolenia. Spośród ankietowanych Polaków, jedynie 26% tych poniżej 40. roku życia zadeklarowało cotygodniowy udział w nabożeństwie. W grupie powyżej 40. roku życia było to 55%. 29 punktów procentowych dzielących obie grupy dało nam pierwsze miejsce pod tym względem. Za nami jest Kolumbia, gdzie różnica dzieląca odpowiedzi obu pokoleń jest dużo niższa i wynosi 19 punktów procentowych.

Pobicie księdza, który pisał SMS-y do parafiankiSprawcy chcieli wykasować w aparacie numer do kobiety, którą duchowny miał nękać. Pisał SMS-y i do niej, i jej męża, któremu sugerował, że powinien jak najszybciej wystąpić o rozwód.Więcej tutaj: Pobicie księdza. Sprawcy chcieli wykasować w telefonie numer do kobiety, do której pisał SMS-yCZYTAJ TEŻ:Za jakie grzechy nie dostaniesz rozgrzeszenia? Zobacz listę;/Ile kosztuje "co łaska" w Podlaskiem? Nawet 1600zł! Sprawdź kościelny cennik;;

Afery w podlaskim Kościele: Gwałty, pedofilia, pijani księża...

Czy modlisz się każdego dnia?

W porównaniu z poprzednimi wynikami, miażdżąca jest liczba krajów, w których z codziennej modlitwy rezygnują młodsi dorośli. Dotyczy to aż 71 państw. W dwóch natomiast codzienną modlitwę częściej od starszego pokolenia praktykuje młodsze. To Czad i Liberia.

W codziennej modlitwie przodują Afganistańczycy, a zaraz za nimi jest Nigeria. W tych krajach ponad 90% badanych zadeklarowało, że modli się każdego dnia. Powyżej 50% plasują się wszystkie badane kraje Afryki, zaś z krajów europejskich, jedynie w Mołdawii ponad połowa badanych modli się codziennie. W Polsce codziennie modli się nieco ponad 30% osób biorących udział w badaniu, zaś najmniej osób codzienną modlitwę zadeklarowało w Chinach i Wielkiej Brytanii.

Młodzi Polacy są mniej religijni od starszego pokolenia. Dowiedz się więcej!

Młodzi Polacy mniej religijni od starszych pokoleń. Jesteśmy...

Również w tej kategorii jesteśmy w czołówce państw, jeśli chodzi o różnice między młodszym i starszym pokoleniem. Pierwsze miejsce zajęła Japonia, gdzie różnica między deklaracjami codziennej modlitwy przez starsze i młodsze pokolenie wyniosła 29 punktów procentowych, zaś Polska znajduje się na drugim miejscu: różnica w odpowiedziach ankietowanych wyniosła 25 punktów procentowych. Za nami jest Słowacja, Portugalia i obszar Palestyny, gdzie różnica wyniosła 23 punkty procentowe).

Wideo

Materiał oryginalny: Młodzi Polacy mniej religijni od starszych pokoleń. Jesteśmy w światowej czołówce - Kurier Poranny

Komentarze 91

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gwoli ścisłości
tylko tępi fanatycy
G
Gosc
Ciekawe...wystarczy pójść do kościoła by zobaczyć ile jest młodych ludzi. A co z Lednica. Ludzie teraz chodzą z potrzeby serca A nie tak jak kiedyś bo co sąsiad powie. Głupie porównanie.
m
mig
Przykre to. Ale wiara w Boga wiele od ludzi wymaga. Młodzi ludzie nie chcą jakichkolwiek wymagań spełniać. Po co się wysilać? Dla dużej części społeczeństwa miejsce Boga zajęły pieniądze, a w niedzielę, zamiast na Mszę, wolą pójść na fitness lub do siłowni. Religia nakłania również do ślubu i związanej z nim odpowiedzialności na całe życie. Młodzi nie lubią takich zobowiązań. Dziś towarzysza lub towarzyszkę życia lepiej wymienić na nowego / nową, gdy tylko zacznie się coś psuć. Dokładnie tak, jak samochód. Niestety.
G
Gość
GRZESZNI PÓsci POLACCY AFIE wyTWORY NIE=ELYTY AFOLANDU KALIGO
G
Gość
666METALL I SSaTANISStyCZNE NERO GALLA IDEAŁY POLACKIE
777
LIBER KOPYTOLIZMUUU BYDŁA PRoFEESURSKIEg0 POkRYJU NIOSSIOŁA MIHUJNIKA BAUMANNA JAKIE JELITA TAKIE POLACTWO ICH BOGIYM SWIŃTA MAMONNA I niePO KALIna MARYSIA Z duPOLACZY PO KARIERZE PO TRUPIE BO SRUTKI USWIŃCAJOM CEle.
B
Biały Pan
I trzeba to zwalczać .
m
mistrz-riposty
W dniu 27.06.2018 o 10:10, Brzeszczot napisał:

Bluźnisz komuszy synu. Ukorz się, upadnij na twarz i proś o przebaczenie, a być może to świętokradztwo będzie ci wybaczone.

Juz biegne padac na twarz przed grobem ks. Jozef Tiso . Jezusek mi od razu wszystko wybaczy.

B
Brzeszczot
W dniu 27.06.2018 o 09:50, soyr napisał:

Wolalbym aby moje dzieci byly uczone w "upadlych gimnazjach" niz w katolickiej szkole gdzie ksiadz bedzie je dupcyl - tak jak twoje. Ale jako zwyrodnialca katolickiego ci to nie szkodzi, jeszcze bedziesz ksiedza bronil :). Lecz sie pajacu.

Bluźnisz komuszy synu. Ukorz się, upadnij na twarz i proś o przebaczenie, a być może to świętokradztwo będzie ci wybaczone.

s
soyr
W dniu 27.06.2018 o 07:25, Brzeszczot napisał:

Większość forumowiczów zamieszczających swoje infantylne posty na tym forum mózgu nie ma. Jest to pokłosie światłego, postępowego i europoprawnego nauczania w wygasających i upadłych gimnazjach oraz zlikwidowanych trzyletnich liceach.

Wolalbym aby moje dzieci byly uczone w "upadlych gimnazjach" niz w katolickiej szkole gdzie ksiadz bedzie je dupcyl - tak jak twoje. Ale jako zwyrodnialca katolickiego ci to nie szkodzi, jeszcze bedziesz ksiedza bronil :). Lecz sie pajacu.

11
Szkukajcie na fB;

K
z

N
s
z
z

S
o
l
i
d
a
r
n
o
s
c

O
r
g
a
n
i
s
t
o
w 11
B
Brzeszczot
W dniu 26.06.2018 o 18:44, gosc napisał:

Niektórzy mają mózg może cie to dziwić nie znasz tego z autopsji.

Większość forumowiczów zamieszczających swoje infantylne posty na tym forum mózgu nie ma. Jest to pokłosie światłego, postępowego i europoprawnego nauczania w wygasających i upadłych gimnazjach oraz zlikwidowanych trzyletnich liceach.

d
dino
Lenin, Honecker, Breżniew, Jaruzelski, Bauman byli ładniejsi, Hitler zresztą też ...
j
jest
szansa dla tego kraju :D
s
stworzył
ktosia?
Dodaj ogłoszenie