Aż 6,5 mld zł długów ma 630 tysięcy Polaków w wieku 25–35 lat. Do oddania mają średnio 10,3 tysięcy zł. Rekordzista jest winny aż 6 milionów zł! Niechlubne pierwsze miejsce wśród zadłużonych zajmują Ślązacy. ZOBACZ WYLICZENIA

Zadłużenie Polaków


Młodzi Polacy zadłużają się na potęgę. Jak pisze Rzeczpospolita, nie mają oni "problemów, gdy idzie o ich zakup, choć ich zarobki często nie przekraczają pensji minimalnej. Biorą pożyczkę i po prostu kupują". Efekt jest taki, że rat potem nie spłacają. W sumie w bazie danych Krajowego Rejestru Długów młode pokolenie ma już 6,51 mld zł niespłaconych rat.

Jak pisze "Rz":

Eksperci tłumaczą, że długi osób urodzonych pomiędzy 1983 a 1993 rokiem wynikają głównie z tego, że nie mają one takich ograniczeń jak kiedyś ich rodzice. Wychowywali się w okresie transformacji gospodarczej i ograniczenia są im obce. Nie wiedzą, co znaczy oszczędzać latami na samochód lub czekać 15 lat w kolejce na mieszkanie.

Najwięcej do oddania mają 35-latkowie. Łącznie jest 1,14 mld zł. Ich średni dług wynosi niecałe 16 tysięcy zł. Z kolei najmniej osoby w wieku 25 lat, oni średni do spłaty maja 4,6 tysiąca zł. Daje to łącznie 189 mln zł.

Aż 73 procent dłużników to mężczyźni. Płeć męska jest zatem zadłużona na 4,7 mld złotych, kobiety mają do oddania 3 miliardy mniej. Rekordzistą wśród dłużników jest 31-latek, który do oddania ma 6 mld zł, 2 miliony mniej długów ma 3 lata starszy mieszkaniec z Podlasia.

Młodzi z którego województwa są najbardziej zadłużeni?

Według "Rzeczpospolitej" - W statystykach KRD przoduje województwo śląskie. Mieszkańcy tego regionu w wieku 25–35 lat są zadłużeni na 945 mln zł. Tuż za nimi lokują się mieszkańcy województwa mazowieckiego z kwotą ponad 805 mln zł, a za nimi Dolnoślązacy z sumą 666 mln zł. Najmniej zadłużeni są natomiast mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, którzy mają do oddania 130 mln zł.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień