18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież pali, pije i ćpa. Ile? Zobacz [NAŁOGI W LICZBACH - RAPORT WSB]

KD
Z badań wynika, że choć raz w życiu po papierosa sięgnęło 14 proc. uczniów szkół podstawowych (od 4 do 6 klasy), 51 proc. gimnazjalistów oraz 62 proc. uczniów szkół średnich. Z czego regularnie pali papierosy: w podstawówkach - 4 proc. uczniów, gimnazjach - 14 proc. badanych, w szkołach średnich - 22 proc. ankietowanych.

Smak alkoholu poznało 7 proc. uczniów w szkołach podstawowych, z czego 1 proc. z nich przyznało, że co najmniej raz zdążyło się już upić. 53 proc. uczniów w gimnazjach piło już alkohol. 9 proc. z nich na stwierdzenie "co najmniej jeden raz się upiłem" odpowiedziało twierdząco. Zaś w szkołach średnich sięgało już po kieliszek czy butelkę piwa 71 proc. uczniów, z czego 22 proc. z nich wprowadziło się w stan upojenia alkoholowego.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Jesteś pewien, że znasz swoje dziecko. A wiesz, że już sięgnęło po narkotyki?

Młodym ludziom nie są obce eksperymenty z narkotykami. Pedagogom przyznało się do nich 2 proc. uczniów podstawówek, 8 proc. gimnazjalistów oraz 19 proc. uczniów szkół średnich. Najczęściej młodzi próbowali marihuany. Uczniowie mają również wiedzę, gdzie kupić w ich mieście narkotyki. Przyznało się do tego 5 proc. uczniów szkół podstawowych, 14 proc. gimnazjalistów oraz 17 proc. najstarszych uczniów, którzy brali udział w ankiecie.

Pedagodzy zapytali również o kwestie związane z korzystaniem z komputera, telefonu czy internetu. Okazuje się, że są to sprzęty powszechnie dostępne. Zabrali się więc za doprecyzowanie pytań. Oto efekty: 53 proc. nastolatków z szkół średnich, 55 proc. gmnazjalistów oraz 3 proc. dzieci z podstawówek potwierdziło, że w sieci oglądało zdjęcia lub filmy pornograficzne. Propozycję seksualną od osoby poznanej w sieci usłyszało 3 proc. uczniów podstawówek, 16 proc. gimnazjalistów oraz 28 proc. uczniów szkół średnich. Co drugi uczeń podstawówki przeczytał w sieci wulgarne słowa.

Spotkali się z nimi również wszyscy przebadani gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich. Sporo starszych uczniów przyznało się do tego, że przyczyną zawalenia pracy domowej było grzebanie w sieci. Do tego stopnia wciągnęło 4 proc. uczniów podstawówek, 12 proc. gimnazjów oraz 14 proc. szkół średnich. Okazuje się też, że wraz z wiekiem wydłuża się czas, jaki młodzi ludzie spędzają przed monitorem. Badacze pytali o czas spędzony wyłącznie w dni robocze. Najmłodsi badani przesiadują przed komputerem średnio godzinę i 30 minut. Uczniowie szkół gimnazjalnych spędzają już na graniu czy grzebaniu w sieci średnio trzy godziny i 10 minut, zaś uczniowie szkół średnich już średnio trzy godziny i 30 minut.

Z drugiej strony wraz z wiekiem maleje zainteresowanie rodziców tym, co ich dzieci robią przy komputerze. I tak na stwierdzenie "rodzice rozmawiają ze mną o tym, co robię w sieci" pozytywnie odpowiedziało 29 proc. uczniów szkół podstawowych, 14 proc. gimnazjalistów i zaledwie 9 proc. uczniów szkół średnich.


*Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
*Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
*Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
*Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!