Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież Wszechpolska w Gliwicach upamiętniła 75-lecie AK

KL
Jeden z plakatów kampanii „Kocham Polskę"
Jeden z plakatów kampanii „Kocham Polskę" Kamil Stolarski
Działacze Młodzieży Wszechpolskiej we wtorek, 14 lutego, rozdawali w Gliwicach plakaty w ramach kampanii społecznej „Kocham Polskę". Akcja miała na celu upamiętnienie 75. rocznicy powstania Armii Krajowej.

14 lutego 1942 roku z rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową, największą podziemną armię w okupowanej Europie. Aby upamiętnić tamto wydarzenie działacze Młodzieży Wszechpolskiej rozdawali w Gliwicach plakaty patriotyczne. Akcja była częścią kampanii społecznej „Kocham Polskę". Początkowo plakaty rozdawano na Placu Krakowskim, by stamtąd przenieść się na rynek.

- Reakcja ludzi, którym wręczano plakaty była zróżnicowana, jednak jak najbardziej pozytywna. Wszyscy serdecznie dziękowali, niektórzy, zaintrygowani kampanią, inicjowali krótką rozmowę - mówi Kamil Stolarski, jeden z organizatorów akcji.

- Najwięcej pytań na temat wydarzenia zadawały dzieci, co bardzo nas zaskoczyło i ucieszyło. Nierzadko przechodnie prosili nas o dodatkowe plakaty dla znajomych i rodziny - dodaje.

Armia Krajowa składała się z około 200 organizacji wojskowych. Na jej czele stanął Stefan Rowecki „Grot". Żołnierze AK brali udział w licznych operacjach zbrojnych i sabotażowych. Kulminacją ich wysiłku było Powstanie Warszawskie, które nie przyniosło jednak upragnionej wolności. Szacuje się, że w licznych walkach zginęło 100 tysięcy żołnierzy AK, a około 50 tysięcy zostało wywiezionych do Związku Radzieckiego.

Ci, którzy pozostali w Polsce, doświadczyli wielu lat prześladowań ze strony władz stalinowskich. Armia Krajowa została rozwiązana 19 stycznia 1945 roku na mocy rozkazu generała Leopolda Okulickiego.

- Dzięki naszej akcji ludzie dowiedzieli się więcej o 14 lutego 1942 roku jako o rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W trakcie kampanii nie zapomnieliśmy również wspomnieć, że 20 września tego samego roku powstały Narodowe Siły Zbrojne. Polskie podziemie zbrojne było skutecznym ruchem oporu przeciwko nazistom i radzieckim komunistom. Miłość do ojczyzny żołnierzy AK i NSZ stanowi dla nas piękny wzór do naśladowania. Są bohaterami dla młodzieży, i tym plakatem chcemy im podziękować - podsumowuje Stolarski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!