Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniejszość Niemiecka przeciwna śląskiej mniejszości etnicznej

Agata Pustułka
Czy Ślązacy są mnoejszośćią etniczną? Jest już pięć opinii w sprawie mniejszości śląskiej. Lada dzień stanowisko zajmie rząd. Nie wiadomo, kiedy głosowanie w Sejmie.

Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych negatywnie oceniła obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, pod którym podpisało się 140 tys. obywateli. Ślązacy nie powinni być wpisani na listę mniejszości etnicznych, bo w ocenie komisji "są społecznością regionalną zamieszkującą Śląsk, a nie wspólnotą o charakterze etnicznym czy narodowym. Nie spełniają więc kryteriów ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym".

CZYTAJ KONIECZNIE:
RAFAŁ BARTEK Z MNIEJSZOŚCI NIEMIECKIEJ TŁUMACZY: NIE JESTEŚMY PRZECIWKO ŚLĄZAKOM

Oceniając złożony projekt komisja wspólna wskazała na negatywne konsekwencje społeczne, jakie może spowodować.

CZYTAJ KONIECZNIE:
TWARÓG O KOMISJI: MILCZEĆ!

Uznanie jednej z grup regionalnych zamieszkujących Polskę za mniejszość etniczną, a tym samym objęcie jej ochroną ustawodawstwa dotyczącego mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego może spowodować podobne żądania przedstawicieli innych grup regionalnych chcących pielęgnować swój lokalny folklor i tradycje - czytamy w piśmie.

W ocenie komisji mogłoby to doprowadzić do sytuacji, w której ochroną i wsparciem zagwarantowanym w ustawie mniejszościom narodowym i etnicznym oraz użytkownikom języka kaszubskiego, obejmowano by wspólnoty regionalne.

- To tylko jedna z pięciu opinii. Związek Miast Polskich nie widzi problemu z uznaniem naszych postulatów. Sąd Najwyższy i Prokuratura w ogóle nie zajęły stanowiska. A socjolożka Anna Śliz z Opola w pełni uznaje nasze aspiracje - wyjaśnia Piotr Długosz ze Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.
- Opinia którą poznaliśmy nie jest formalnie stanowiskiem rządu ale komisji wspólnej rządu i mniejszości etnicznych i narodowych. Mamy do czynienia ze zjawiskiem negowania śląskiej tożsamości. Z tym pogodzić się nie można. To pogłębia brak zaufania obywateli do własnego kraju, takie działanie jest szkodliwe dla Polski i łamie normy europejskie. Jednak o wpisaniu Ślązaków do ustawy zdecuduje Sejm, Senat i Prezydent. Mam więc nadzieję, że żadna partia nie pozwoli sobie na utratę ponad 800 tysięcy wyborców - Ślązaków poprzez odrzucenie projektu o śląskiej tożsamości - informuje Marek Plura, poseł z Katowic.

Znaczący jest fakt, że pod negatywną opinią komisji podpisał się Rafał Bartek, dyrektor generalny Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu.

- Do tej pory mniejszość niemiecka była neutralna w tej sprawie - dziwi się Długosz.

Niebawem swoje stanowisko przedstawi rząd. Bez względu na decyzję gabinetu Ewy Kopacz, który sprawą miał się zająć jeszcze przed wyborami samorządowymi, projekt nowelizacji ustawy będzie głosowany. Nie wiadomo tylko, jakie będzie tempo prac i czy uda się to w tej kadencji.


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Nowe władze woj. śląskiego: Koalicja PO, PSL, SLD. Marszałek Saługa. Zarząd wybrany
*Niesamowote zdjęcia nocne Katowic. Takich Katowic jeszcze nie widzieliście [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!