MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mobilizacja rezerwistów: Stawiennictwo w 4 h PYTANIA + ODPOWIEDZI Pobór do wojska 2015

Sławomir Cichy, Aldona Minorczyk-Cichy
Do katowickiej WKU zgłosiło sie do tej pory 200 ochotników, którzy chcą zostać przeszkoleni Ćwiczenia wojskowe dla każdego
Do katowickiej WKU zgłosiło sie do tej pory 200 ochotników, którzy chcą zostać przeszkoleni Ćwiczenia wojskowe dla każdego Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Mobilizacja rezerwistów. Stawiennictwo w trybie natychmiastowym. Rezerwiści mają 4 godziny na stawienie się do jednostki. I ma mowy o żadnych wymówkach. Armia czeka na rezerwistów. Do wojska mogą wziąć każdego, kto jest zdolny do służby wojskowej. Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe obejmują w 2015 r. 12 tys. rezerwistów. Wcześniej tylko tych, którzy przeszli czynną służbę. Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe obejmą każdego zdolnego do noszenia broni. POBÓR DO WOJSKA 2015 rozpoczęty. Kogo obejmą obowiązkowe ćwiczenia wojskowe? CZYTAJ TUTAJ

Mobilizacja rezerwy rozpoczęta! Rezerwiści mają 4 godziny na stawienie się w jednostce. W ten sposów Armia Polska sprawdza ich gotowośc do mobilizacji wojskowej.

ZOBACZ KONIECZNIE, JAK WYGLĄDAJĄ OBOWIĄZKOWE ĆWICZENIA WOJSKOWE:
ĆWICZENIA MOBILIZACYJNE W JEDNOSTCE W TARNOWSKICH GÓRACH ROZPOCZĘTE

Rozporządzenie pozwala wezwać niemal każdą osobę do odbycia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych. Do tej pory, powołani mogli zostać jedynie ci, którzy mają za sobą służbę czynną. Resort obrony planował wezwać w tym roku na szkolenia ponad 21 tysięcy żołnierzy rezerwy z całej Polski. Miałyby to być ćwiczenia jedno-, pięcio- lub dziesięciodniowe. Wszystko zależy od potrzeb danej jednostki.

MON poinformował w poniedziałek, że „w wytypowanej jednostce” rozpoczęto ćwiczenia i rezerwiści są wzywani do „natychmiastowego stawiennictwa”. Jak mówi generał Bogusław Pacek, nie ma w tym nic nadzwyczajnego i nie jest to związane z sytuacją na Ukrainie. Zastrzega, że wojsko nie będzie informować, o którą jednostkę chodzi. Po otrzymaniu wezwania rezerwiści powinni "rzucić wszystko" i jechać do koszar.

„Natychmiastowy tryb stawiennictwa” oznacza, że po otrzymaniu wezwania należy jak najszybciej jechać w miejsce wskazane na wezwaniu. - Wojsko pokrywa koszty dojazdu - mówił generał

Czy rozporządzenie premier Kopacz coś zmienia w dotychczasowych ustaleniach? Ilu mężczyzn z naszego regionu może spodziewać się wezwania do wojska?

ZOBACZ KONIECZNIE:
KWALIFIKACJA WOJSKOWA, CZYLI POBÓR DO WOJSKA 2015 ZASADY + TERMINY

Ochotnicy? Zgłosić się może każdy, ale...

Jak ustaliliśmy, oprócz planowanych wezwań na ćwiczenia, niemal każdy może zgłosić się na ochotnika do ich odbycia. Wystarczy zgłosić taką chęć w macierzystej Wojskowej Komendzie Uzupełnień.

CZYTAJ TAKŻE:
Rezerwiści na poligon! Niech sobie poćwiczą [POWOŁANIE NA ĆWICZENIA REZERWISTÓW]

Rzecznik Sztabu Wojskowego w Katowicach, płk Kazimierz Misiaszek nie ukrywa, że nie mamy do czynienia z pospolitym ruszeniem młodych do WKU.

- Na razie odnotowaliśmy w całym województwie mniej niż 200 ochotniczych zgłoszeń i dotyczą one tylko chęci odbycia szkoleń w weekendy - mówi dodając jednocześnie, że samo zgłoszenie nie jest równoznaczne z odbyciem szkolenia. - Ochotnik jest odnotowany w bazie i jednocześnie informujemy go, że jeśli będzie wojsku potrzebny, zadzwonimy by go o tym poinformować - kończy.
Rozporządzenie premier Kopacz niczego nie zmienia

Choć informacja przekazana przez Centrum Informacji Rządu mówi o tym, że rozporządzenie premier Kopacz zmienia zasady i dzięki niemu każdy może zostać powołany na szkolenie wojskowe, ustaliliśmy, że na razie to tylko teoria.

ZOBACZ KONIECZNIE:
KWALIFIKACJA WOJSKOWA, CZYLI POBÓR DO WOJSKA 2015 ZASADY + TERMINY

Mjr Adam Dudek, rzecznik Wojskowej komisji Uzupełnień w Katowicach, twierdzi bowiem, że w praktyce rozporządzenie podpisane przez premier Kopacz niewiele zmienia. - Jako administracja i tak rejestrujemy osoby, które są gotowe do służby.

Jeśli jest zapotrzebowanie to reagujemy, zaglądamy do naszej bazy. Wybieramy osobę i ją wzywamy. Według informacji z MON liczba osób do przeszkolenia ma rosnąć - podkreśla rzecznik WKU, a płk Kazimierz Misiaszek ze sztabu wojskowego w Katowicach dodaje, że w sferze zainteresowania wojska jest w tej chwili nie więcej niż 9 tys. cywilów z naszego regionu. Przy liczbie ok. 1 mln mężczyzn w wieku 18-50 lat zameldowanych w województwie śląskim - to margines.

Idea szkoleń jest dobra, ale jej wdrażanie - nie

Sama idea szkoleń wojskowych spotkała się z bardzo pozytywną reakcją Polaków, jednak jej wdrażanie już tak dobrze nie wygląda.

- Obywatele w ogóle nie są edukowani. Jeśli wybuchnie wojna, nie będą wiedzieli, jak się zachować, co robić. Musimy pamiętać, że podczas konfliktu zbrojnego wyedukowane społeczeństwo jest bardziej bezpieczne i ponosi małe straty - powiedział dziennikarzowi Agencji Informacyjnej Polska Press były dowódca wojsk lądowych gen. Waldemar Skrzypczak, ale jednocześnie dodał, że najlepszym elementem odstraszania potencjalnego przeciwnika jest armia uzbrojona po zęby i wyedukowane społeczeństwo.
- Tu nie chodzi o to, by budzić strach czy lęk. Jednak jeśli nie chcemy, by ktoś nas zaatakował, to musimy być przygotowani na obronę naszego kraju - wtóruje mu poseł Jarosław Zieliński z PiS dodając, że wśród naszych sąsiadów mamy państwa o polityce imperialnej.

- Nie chcę nikogo straszyć, po prostu powinniśmy robić swoje - kończy zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych.

ZOBACZ KONIECZNIE:
KWALIFIKACJA WOJSKOWA, CZYLI POBÓR DO WOJSKA 2015 ZASADY + TERMINY

Fakty

Polska armia zwiera szyki

Na wczorajszej odprawie Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP biorący w niej udział prezydent Bronisław Komorowski przypomniał, że od 2016 roku na modernizację armii zostanie przeznaczonych 2 proc. PKB.

- Konflikt rosyjsko-ukraiński potwierdził słuszność modernizacji armii, zakotwiczenia wydatków obronnych w PKB i prymatu obrony terytorium - mówił prezydent. Dlatego od 2016 roku zwiększone zostaną środki przeznaczane na obronność. Polska skupi się też na wzmocnieniu solidarności w NATO, a także przeprowadzeniu ćwiczenia Kraj 2015, które ocenią sprawność Polski na podobne sytuacje kryzysowe jak obecnie na Ukrainie. W 2015 r. w Polsce na ćwiczeniach pojawi się 10 tys. żołnierzy sojuszu.

Działania wojska zaplanowane na 2015 rok podyktowane są przede wszystkim przez konflikt na wschodzie.

- Mamy świadomość, w jak bardzo kluczowym momencie historii się znajdujemy. To wojna w sąsiednim kraju. Wielkie wyzwanie dla Polski i NATO, które wspólnie podejmujemy - powiedział Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej. (DD)


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mobilizacja rezerwistów: Stawiennictwo w 4 h PYTANIA + ODPOWIEDZI Pobór do wojska 2015 - Dziennik Zachodni

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni