Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mobilna przychodnia w Rudzie Śląskiej jeździ do pacjentów z podejrzeniem koronawirusa

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Mobiln aprzychodnai jeździ do osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Mobiln aprzychodnai jeździ do osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Specjalne wyposażenie tej jedynej karetki w Polsce, by skutecznie przed zakażeniem zabezpieczyć lekarzy i przede wszystkim pomóc pacjentom, kosztowało ok. 100 tys. zł. Ale pomoc, którą świadczą lekarze i ratownicy, jest bezcenna. W naszych poradniach rodzinnych to pacjent decyduje czy chce skorzystać z wizyty osobistej czy teleporady. W przypadku wyboru wizyty osobistej, na podstawie oceny ryzyka decydujemy czy będzie to wizyta w poradni czy nasza mobilna poradnia z lekarzem podjedzie pod dom pacjenta. Najważniejszym dla nas jest to, żeby każdy pacjent który chce spotkać się z lekarzem osobiście, miał taką możliwość niezależnie od schorzeń. Nawet, jeśli jest zakażony COVID-19 - mówi Michał Rozewicz, prezes zarządu Szpakmed.

Mobilna przychodnia dojedzie do zakażonych koronawirusem

Gdy poradnie organizowały pomoc dla pacjentów tylko w ramach teleporad Szpakmed nigdy nie zamknął swoich drzwi przed chorymi. Chory zawsze decydował, czy chce skorzystać tylko z teleporady, czy przyjść osobiście. Michał Rozewicz, prezes Zarządu Szpakmed kierujący zespołem poradni w Rudzie Śląsk wpadł na genialny pomysł, by nie tylko zapraszać pacjentów do przychodni, ale też do nich jeździć.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Tak powstała, jak dotąd jedyna w Polsce, mobilna poradnia podstawowej opieki zdrowotnej. Przystosowanie pojazdu, by spełniał wymogi sanitarne kosztowało ok. 100 zł. - Nie myśleliśmy o kosztach, bo liczy się przede wszystkim życie i zdrowie naszych pacjentów. Bardzo szybko przekonaliśmy się, jak bardzo jesteśmy potrzebni, gdy po dwóch tygodniach szukania pomocy u swojego dotychczasowego lekarza przepisała się do nas jedna z pacjentek. Miała gorączkę i prawdopodobnie z tego powodu podejrzewano covid-19. Była odsyłała od lekarza do lekarza. Gdy w końcu dotarła do nas natychmiast do niej wysłaliśmy naszą karetkę i okazało się, że cierpi na zakażenie dróg moczowych. Na etapie, na którym wkroczyliśmy z pomocą rozwijała się już sepsa - wspomina prezes Rozewicz.

Z zewnątrz karetka wygląda jak inne tego typu pojazdy. Wystarczy jednak spojrzeć do środka, by przekonać się, że w prosty sposób można ją przerobić w świetnie wyposażoną przychodnię na kółkach.

Nie przeocz

- Pojazd został skonstruowany w taki sposób, że pacjent znajduje się w nim w oddzielnej, szczelnej strefie z niezależnym systemem wentylacji. Dzięki zastosowaniu szyby plexi, zdalnego stetoskopu oraz rękawic inkubatorowych, powietrze pomiędzy strefą pacjenta a lekarzem jest skutecznie oddzielone. Po każdej wizycie, w strefie pacjenta uruchamiany jest ozonator, który skutecznie eliminuje wszystkie wirusy i bakterie - tłumaczy prezes Rozewicz.

Mobiln aprzychodnai jeździ do osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Mobilna przychodnia w Rudzie Śląskiej jeździ do pacjentów z ...

Obecnie pojazd służy przede wszystkim pacjentom, u których podejrzewane jest zakażenie koronawirusem. Wykonuje ok. 10 kursów dziennie. Inni pacjenci mogą już korzystać z Szpakmedzie z osobistych kontatków z lekarzami, choć oczywiście przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

- Najpierw jest telefon i na początku wykonujemy zdalny triaż, czyli po opisanych objawach kwalifikujemy pacjenta do skorzystania z określonej pomocy - dodaje Rozewicz. - Na szczęście jak do tej pory na 140 pracowników nikt nie było chory, co świadczy o tym, że wprowadziliśmy najwyższe standardy zabezpieczeń. Bezpieczny lekarz to bezpieczny pacjent. To w dzisiejszych czasach nie jest slogan. W naszych poradniach rodzinnych to Pacjent decyduje czy chce skorzystać z wizyty osobistej czy teleporady. W przypadku wyboru wizyty osobistej, na podstawie oceny ryzyka decydujemy czy będzie to wizyta w poradni czy nasza mobilna poradnia z lekarzem podjedzie pod dom pacjenta. Najważniejszym dla nas jest to, żeby każdy Pacjent który chce spotkać się z lekarzem osobiście, miał taką możliwość niezależnie od schorzeń. Nawet, jeśli jest zakażony COVID-19.

Musisz to wiedzieć

Przychodnia na kółkach, zwłaszcza teraz, gdy dzienna liczba zachorowań jest znacznie wyższa, niż na początku epidemii, przyda się jeszcze bardziej. Oby znalazła naśladowców. Pomysł Szpakmedu to po prostu strzał w dziesiątkę.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera