MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Modernizacja Planetarium Śląskiego. Przygotowanie gruntu pod nowy budynek. Zobaczcie nowe zdjęcia z placu budowy

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Modernizacja Planetarium Śląskiego. Przygotowanie gruntu pod nowy budynek.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Modernizacja Planetarium Śląskiego. Przygotowanie gruntu pod nowy budynek.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Trwa modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Planetarium Śląskie ma być gotowe w 2021 roku. Obecnie przygotowywany jest grunt pod nowy budynek, który w całości znajdzie się pod ziemią. Równolegle prowadzone są tez prace w zabytkowym gmachu Planetarium Śląskiego. Zobaczcie nowe zdjęcia z placu budowy.

Planetarium – Śląski Park Nauki już w 2021 roku

W 2021 roku mają zakończyć się prace nad modernizacją Planetarium Śląskiego. Przypomnijmy, że Planetarium Śląskie zostanie powiększone o ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Nowy obiekt w całości znajdzie się pod ziemią. Prace budowlane i adaptacyjne trwają równolegle też w starych budynku. Zobaczcie nowe zdjęcia z placu budowy.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Obecnie trwa przygotowanie gruntu pod nowy budynek Planetarium Ślaskiego - ten, który znajdzie się pod ziemią. W zabytkowym budynku trwa renowacja elewacji na budynku głównym. Na kopule planetarium układane są panele z aluminium. Ta nowa konstrukcja sprawi, że w słoneczne dni, kopuła będzie odbija światło, tak jak to było dawniej - mówi Jarosław Juszkiewicz z Planetarium i Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.

Na terenie Planetarium Śląskiego pracuje ekipa firmy Budimex. Trwają prace ziemne i budowlane. W środku zabytkowego budynku Planetarium Śląskiego wstawione są już nowe okna, są też nowe sufity i instalacja.

Budynek Planetarium Śląskiego zostanie powiększony o podziemny pawilon z salami wykładowymi, pracowniami i interaktywnymi ekspozycjami. Budynek Planetarium Śląskiego zostanie powiększony o 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Nowy budynek będzie stanowił jakby cokół dla zabytkowego budynku Planetarium. To tu znajdzie się ekspozycja parku nauki prezentująca zagadnienia z zakresu sejsmologii, meteorologii oraz astronomii. Nowa część obiektu będzie połączona ze starą podziemnymi korytarzami. Dziedziniec stanie się w przyszłości halą, na dachu której odtworzony ma zostać zegar słoneczny

Tak ma wyglądać po zakończeniu rozbudowy Planetarium Śląskie

Planetarium Śląskie zamienia się w Śląski Park Nauki. Rusza ...

W Planetarium - Śląskim Parku Nauki zobaczymy interaktywne ekspozycje m.in. pokoje klimatyczne, stanowisko z przekrojem Ziemi, kolumną pogodową i platformą z makietą miasta, gdzie prezentowane będą skutki trzęsienia ziemi o różnych częstotliwościach. Dlaczego podczas trzęsienia ziemi niektóre budynki ulegają całkowitemu zniszczeniu, a inne nie? Dzięki modelowi miasta w którym zasymulujemy trzęsienie ziemi będzie można znaleźć odpowiedź na to pytanie. A po zakończonej demonstracji specjalny robot w krótkim czasie odbuduje całe miasto.

- Idea jest taka, żeby w tym parku nie tyle wykonywać doświadczenia, ile je przeżywać - mówił już w 2019 roku Stefan Janta, wicedyrektor Planetarium Śląskiego

W specjalnych pokojach klimatycznych będzie można na własnej skórze sprawdzić, jak wilgotność powietrza wpływa odczuwalnie na temperatury. Prezentowana będzie także kilkumetrowa kolumna pogodowa, w której będzie można w krótkim czasie wytworzyć mgłę, tornado, chmurę oraz opad deszczu lub śniegu.

Nie przeocz

Nowy projektor, wieża widokowa i naukowy plac zabaw

W Planetarium Śląskim zmieni się także sala projekcyjna. Projektor Zeissa, który był wykorzystywany przez ponad 62 lata, zobaczymy na wystawie. W samej sali działać będzie nowy projektor - hybrydowy system projekcji.

Gwiazdy będą prezentowane za pomocą analogowego projektora, natomiast dzięki systemowi cyfrowych rzutników pracujących w rozdzielczości 8K będzie można wyświetlać dowolne ruchome obrazy na sferycznym ekranie. W sali projekcyjnej będą też nowe fotele, ekran i system dźwiękowy.

W pobliżu Planetarium Śląskiego powstanie naukowy plac zabaw, gdzie dzieci będą mogły poznać różne aspekty ruchu obrotowego. Będzie tu m.in. karuzela z takim siedzeniem, które pozwoli poczuć na czym polega siła odśrodkowa. Wybudowany zostanie też w odpowiedniej skali model Ziemi i Księżyca, która pozwoli zobaczyć prawdziwą odległością między tymi obiektami.

Obok Planetarium planowana jest również wysoka wieża widokowa, z której będzie rozciągała się panorama Katowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa.

Dodajmy, że całkowita wartość przebudowy i modernizacji Planetarium Śląskiego to ponad 98 milionów złotych (98 927 500,00 zł), z czego 82,5 miliona złotych to dofinansowanie ze środków unijnych.Wartość dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020 wynosi 82 475 650,66 zł:

  • środki z budżetu państwa 9 703 017,72 zł,
  • wkład własny województwa śląskiego: 6 748 831,62 zł.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni