Modernizacja Planetarium Śląskiego. Przygotowanie gruntu pod nowy budynek. Zobaczcie nowe zdjęcia z placu budowy

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Modernizacja Planetarium Śląskiego. Przygotowanie gruntu pod nowy budynek.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Modernizacja Planetarium Śląskiego. Przygotowanie gruntu pod nowy budynek.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Trwa modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Planetarium Śląskie ma być gotowe w 2021 roku. Obecnie przygotowywany jest grunt pod nowy budynek, który w całości znajdzie się pod ziemią. Równolegle prowadzone są tez prace w zabytkowym gmachu Planetarium Śląskiego. Zobaczcie nowe zdjęcia z placu budowy.

Planetarium – Śląski Park Nauki już w 2021 roku

W 2021 roku mają zakończyć się prace nad modernizacją Planetarium Śląskiego. Przypomnijmy, że Planetarium Śląskie zostanie powiększone o ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Nowy obiekt w całości znajdzie się pod ziemią. Prace budowlane i adaptacyjne trwają równolegle też w starych budynku. Zobaczcie nowe zdjęcia z placu budowy.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Obecnie trwa przygotowanie gruntu pod nowy budynek Planetarium Ślaskiego - ten, który znajdzie się pod ziemią. W zabytkowym budynku trwa renowacja elewacji na budynku głównym. Na kopule planetarium układane są panele z aluminium. Ta nowa konstrukcja sprawi, że w słoneczne dni, kopuła będzie odbija światło, tak jak to było dawniej - mówi Jarosław Juszkiewicz z Planetarium i Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.

Na terenie Planetarium Śląskiego pracuje ekipa firmy Budimex. Trwają prace ziemne i budowlane. W środku zabytkowego budynku Planetarium Śląskiego wstawione są już nowe okna, są też nowe sufity i instalacja.

Budynek Planetarium Śląskiego zostanie powiększony o podziemny pawilon z salami wykładowymi, pracowniami i interaktywnymi ekspozycjami. Budynek Planetarium Śląskiego zostanie powiększony o 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Nowy budynek będzie stanowił jakby cokół dla zabytkowego budynku Planetarium. To tu znajdzie się ekspozycja parku nauki prezentująca zagadnienia z zakresu sejsmologii, meteorologii oraz astronomii. Nowa część obiektu będzie połączona ze starą podziemnymi korytarzami. Dziedziniec stanie się w przyszłości halą, na dachu której odtworzony ma zostać zegar słoneczny

Tak ma wyglądać po zakończeniu rozbudowy Planetarium Śląskie

Planetarium Śląskie zamienia się w Śląski Park Nauki. Rusza ...

W Planetarium - Śląskim Parku Nauki zobaczymy interaktywne ekspozycje m.in. pokoje klimatyczne, stanowisko z przekrojem Ziemi, kolumną pogodową i platformą z makietą miasta, gdzie prezentowane będą skutki trzęsienia ziemi o różnych częstotliwościach. Dlaczego podczas trzęsienia ziemi niektóre budynki ulegają całkowitemu zniszczeniu, a inne nie? Dzięki modelowi miasta w którym zasymulujemy trzęsienie ziemi będzie można znaleźć odpowiedź na to pytanie. A po zakończonej demonstracji specjalny robot w krótkim czasie odbuduje całe miasto.

- Idea jest taka, żeby w tym parku nie tyle wykonywać doświadczenia, ile je przeżywać - mówił już w 2019 roku Stefan Janta, wicedyrektor Planetarium Śląskiego

W specjalnych pokojach klimatycznych będzie można na własnej skórze sprawdzić, jak wilgotność powietrza wpływa odczuwalnie na temperatury. Prezentowana będzie także kilkumetrowa kolumna pogodowa, w której będzie można w krótkim czasie wytworzyć mgłę, tornado, chmurę oraz opad deszczu lub śniegu.

Nie przeocz

Nowy projektor, wieża widokowa i naukowy plac zabaw

W Planetarium Śląskim zmieni się także sala projekcyjna. Projektor Zeissa, który był wykorzystywany przez ponad 62 lata, zobaczymy na wystawie. W samej sali działać będzie nowy projektor - hybrydowy system projekcji.

Gwiazdy będą prezentowane za pomocą analogowego projektora, natomiast dzięki systemowi cyfrowych rzutników pracujących w rozdzielczości 8K będzie można wyświetlać dowolne ruchome obrazy na sferycznym ekranie. W sali projekcyjnej będą też nowe fotele, ekran i system dźwiękowy.

W pobliżu Planetarium Śląskiego powstanie naukowy plac zabaw, gdzie dzieci będą mogły poznać różne aspekty ruchu obrotowego. Będzie tu m.in. karuzela z takim siedzeniem, które pozwoli poczuć na czym polega siła odśrodkowa. Wybudowany zostanie też w odpowiedniej skali model Ziemi i Księżyca, która pozwoli zobaczyć prawdziwą odległością między tymi obiektami.

Obok Planetarium planowana jest również wysoka wieża widokowa, z której będzie rozciągała się panorama Katowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa.

Dodajmy, że całkowita wartość przebudowy i modernizacji Planetarium Śląskiego to ponad 98 milionów złotych (98 927 500,00 zł), z czego 82,5 miliona złotych to dofinansowanie ze środków unijnych.Wartość dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020 wynosi 82 475 650,66 zł:

  • środki z budżetu państwa 9 703 017,72 zł,
  • wkład własny województwa śląskiego: 6 748 831,62 zł.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie