Planetarium – Śląski Park Nauki już w 2021 roku
W 2021 roku mają zakończyć się prace nad modernizacją Planetarium Śląskiego. Przypomnijmy, że Planetarium Śląskie zostanie powiększone o ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Nowy obiekt w całości znajdzie się pod ziemią. Prace budowlane i adaptacyjne trwają równolegle też w starych budynku. Zobaczcie nowe zdjęcia z placu budowy.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
- Obecnie trwa przygotowanie gruntu pod nowy budynek Planetarium Ślaskiego - ten, który znajdzie się pod ziemią. W zabytkowym budynku trwa renowacja elewacji na budynku głównym. Na kopule planetarium układane są panele z aluminium. Ta nowa konstrukcja sprawi, że w słoneczne dni, kopuła będzie odbija światło, tak jak to było dawniej - mówi Jarosław Juszkiewicz z Planetarium i Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.
Na terenie Planetarium Śląskiego pracuje ekipa firmy Budimex. Trwają prace ziemne i budowlane. W środku zabytkowego budynku Planetarium Śląskiego wstawione są już nowe okna, są też nowe sufity i instalacja.
Budynek Planetarium Śląskiego zostanie powiększony o podziemny pawilon z salami wykładowymi, pracowniami i interaktywnymi ekspozycjami. Budynek Planetarium Śląskiego zostanie powiększony o 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Nowy budynek będzie stanowił jakby cokół dla zabytkowego budynku Planetarium. To tu znajdzie się ekspozycja parku nauki prezentująca zagadnienia z zakresu sejsmologii, meteorologii oraz astronomii. Nowa część obiektu będzie połączona ze starą podziemnymi korytarzami. Dziedziniec stanie się w przyszłości halą, na dachu której odtworzony ma zostać zegar słoneczny
Planetarium Śląskie zamienia się w Śląski Park Nauki. Rusza ...
W Planetarium - Śląskim Parku Nauki zobaczymy interaktywne ekspozycje m.in. pokoje klimatyczne, stanowisko z przekrojem Ziemi, kolumną pogodową i platformą z makietą miasta, gdzie prezentowane będą skutki trzęsienia ziemi o różnych częstotliwościach. Dlaczego podczas trzęsienia ziemi niektóre budynki ulegają całkowitemu zniszczeniu, a inne nie? Dzięki modelowi miasta w którym zasymulujemy trzęsienie ziemi będzie można znaleźć odpowiedź na to pytanie. A po zakończonej demonstracji specjalny robot w krótkim czasie odbuduje całe miasto.
- Idea jest taka, żeby w tym parku nie tyle wykonywać doświadczenia, ile je przeżywać - mówił już w 2019 roku Stefan Janta, wicedyrektor Planetarium Śląskiego
W specjalnych pokojach klimatycznych będzie można na własnej skórze sprawdzić, jak wilgotność powietrza wpływa odczuwalnie na temperatury. Prezentowana będzie także kilkumetrowa kolumna pogodowa, w której będzie można w krótkim czasie wytworzyć mgłę, tornado, chmurę oraz opad deszczu lub śniegu.
Nie przeocz
Nowy projektor, wieża widokowa i naukowy plac zabaw
W Planetarium Śląskim zmieni się także sala projekcyjna. Projektor Zeissa, który był wykorzystywany przez ponad 62 lata, zobaczymy na wystawie. W samej sali działać będzie nowy projektor - hybrydowy system projekcji.
Gwiazdy będą prezentowane za pomocą analogowego projektora, natomiast dzięki systemowi cyfrowych rzutników pracujących w rozdzielczości 8K będzie można wyświetlać dowolne ruchome obrazy na sferycznym ekranie. W sali projekcyjnej będą też nowe fotele, ekran i system dźwiękowy.
W pobliżu Planetarium Śląskiego powstanie naukowy plac zabaw, gdzie dzieci będą mogły poznać różne aspekty ruchu obrotowego. Będzie tu m.in. karuzela z takim siedzeniem, które pozwoli poczuć na czym polega siła odśrodkowa. Wybudowany zostanie też w odpowiedniej skali model Ziemi i Księżyca, która pozwoli zobaczyć prawdziwą odległością między tymi obiektami.
Obok Planetarium planowana jest również wysoka wieża widokowa, z której będzie rozciągała się panorama Katowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa.
Dodajmy, że całkowita wartość przebudowy i modernizacji Planetarium Śląskiego to ponad 98 milionów złotych (98 927 500,00 zł), z czego 82,5 miliona złotych to dofinansowanie ze środków unijnych.Wartość dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020 wynosi 82 475 650,66 zł:
- środki z budżetu państwa 9 703 017,72 zł,
- wkład własny województwa śląskiego: 6 748 831,62 zł.
Musisz to wiedzieć
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?