Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modyfikacje w rozkładzie jazdy środków komunikacji miejskiej obowiązują od Wielkiego Czwartku i będą ważne do wtorku. Zobacz, co się zmienia

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Zarząd Transportu Metropolitalnego
Modyfikacje w rozkładzie jazdy środków komunikacji miejskiej obowiązują już od Wielkiego Czwartku i będą ważne do przyszłego wtorku. Zarząd Transportu Metropolitalnego nie wprowadził w tym zakresie większych zmian, ale trzeba pamiętać, że w przypadku niektórych linii należy liczyć się z wyjątkami.

Okres świąteczny to czas, w którym z mniejszą częstotliwością korzysta się z komunikacji miejskiej, ponieważ w dni wolne od pracy nie ma potrzeby częstego przemieszczania się. Ponadto, zamknięte są sklepy, więc również nikt w tym okresie nie wybierze się na zakupy. Nie ma też możliwości skorzystania z różnego rodzaju usług, zatem i w tym celu nie jest potrzebny transport. Święta to czas, który spędza się w rodzinnym gronie, zazwyczaj w swoich domach bądź wyjeżdża się w odwiedziny do bliskich. Mimo tego, funkcjonowanie środków komunikacji w świąteczne dni jest niezbędne, bowiem nie każdy może dojechać do rodziny czy kościoła samochodem. Nawet, jeśli jest blisko i teoretycznie można wybrać się pieszo nieraz pojawiają się przeróżne bariery, jakie uniemożliwiają przedostanie się w wyznaczone miejsce o własnych siłach i na czas. W związku z tym, w województwie śląskim środki komunikacji miejskiej w okresie świątecznym będą służyć mieszkańcom, natomiast trzeba pamiętać, że zmienią się ich rozkłady jazdy.

W Wielki Piątek i wtorek tak, jak w dni robocze, ale nieszkolne

Zarząd Transportu Metropolitalnego już od Wielkiego Czwartku, 14 kwietnia 2022 roku wprowadził modyfikacje w funkcjonowaniu środków komunikacji i będą one obowiązywały aż do wtorku, 19 kwietnia. Warto zaznaczyć, że zasady te zmienią się każdego dnia, a więc należy zapoznać się ze szczegółowymi rozkładami jazdy osobno dla Wielkiego Piątku, Wielkiej Soboty, Wielkanocy oraz świątecznego poniedziałku. Na pewno do Wielkiego Piątku włącznie oraz w Poniedziałek Wielkanocny będą obowiązywać takie rozkłady, jakie dotyczą normalnych dni roboczych. Należy jedynie pamiętać, iż na liniach, na których występują różne rodzaje rozkładów jazdy dla dni roboczych, trzeba sugerować się wariantem nieszkolnym lub niewakacyjnym.

Nie przeocz

W Wielką Sobotę bez większych zmian

W dniu 16 kwietnia, czyli w Wielką Sobotę będzie można przemieszczać się środkami komunikacji miejskiej zgodnie z rozkładem jazdy, obowiązującym w soboty. Zarząd Transportu Metropolitalnego nie wprowadził w tym zakresie większych zmian, ale trzeba pamiętać, że w przypadku niektórych linii należy liczyć się z wyjątkami. Należy do nich między innymi modyfikacja, dotycząca pomijania przez część autobusów – a konkretnie linie: 26, 137, 232, 250, 515 i 750 – przystanków, które są zlokalizowane na terenie centrów handlowych. Warto zaznaczyć, że to ograniczenie zostanie wprowadzone w godzinach popołudniowych.

W Wielkanoc i świąteczny poniedziałek będzie obowiązywał rozkład niedzielno-świąteczny

W Wielkanoc oraz Poniedziałek Wielkanocny mieszkańcy województwa śląskiego również będą mogli skorzystać ze środków komunikacji miejskiej. Każdy, kto zdecyduje się na taki przejazd musi zwrócić uwagę na rozkłady jazdy, jakie obowiązują w niedziele i święta. Trzeba jednak pamiętać, że mogą pojawić się pewne odstępstwa od zasad, którymi pasażerowie sugerują się w normalne dni niedzielne. Najbardziej istotną informacją jest ta o zawieszeniu niektórych linii autobusowych, a konkretnie tych o numerach: 26, 60, 61, 71, 88, 90, 116, 140, 142, 154, 200, 220, 230, 232, 250, 515, 662, 676, 688, 693, 721, 722, 750, 835, 959 i 1N. Dotyczy to również linii tramwajowych, w związku z czym w Wielkanoc oraz Poniedziałek Wielkanocny nie pojadą tramwaje: 0, 23 i 38.

Zmiany wprowadzane są także w innych terminach

Święta Wielkiej Nocy to niejedyny czas, na jaki Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadza modyfikacje rozkładów jazdy. Tego typu zmiany dotyczą również innych terminów, w których częstotliwość korzystania pasażerów ze środków komunikacji zmienia się. Liczba osób, poruszających się autobusami miejskimi czy tramwajami jest różna, a kilka razy w ciągu roku widocznie maleje. Użytkowników komunikacji niewątpliwie ubywa w okresach świątecznych – nie tylko tych związanych z Wielkanocą czy Bożym Narodzeniem, ale także podczas tak zwanych długich weekendów. Kwestia ta dotyczy również wakacji, bowiem w tym czasie zmniejsza się częstotliwość przemieszczania uczniów oraz studentów. Zmniejszenie ilości kursów i modyfikacje rozkładów jazdy znajdują wobec tego uzasadnienie ekonomicznie.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera