Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mogą sięgnąć po nowe pokłady

Jacek Bombor
Nadal będziemy protestować
Nadal będziemy protestować fot. agnieszka materna
Znakomita informacja dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej napłynęła w poniedziałek z Ministerstwa Środowiska.

Główny geolog kraju, Henryk Jezierski, podpisał koncesję dla spółki na wydobywanie węgla kamiennego i metanu ze złoża "Bzie-Dębina 2 - Zachód". Na nic zdały się protesty mieszkańców, którzy zawiązali ostatnio Komitet Obrony Ruptawy i Cisówki, nie godząc się na wydobywanie węgla pod ich domami.

- Wydanie koncesji oznacza, że będziemy mogli przystąpić do wybudowania nowego szybu. Węgiel będziemy wydobywać w oparciu o infrastrukturę kopalni Zofiówka. Dzięki temu los kopalni co najmniej do 2050 roku nie będzie zagrożony - nie krył zadowolenia prezes JSW, Jarosław Zagórowski.

Spółka wystąpiła o udzielenie koncesji do 2042 r. z podziałem na dwa etapy. Pierwszy to budowa zakładu górniczego - do końca 2017 r. Drugi to wydobywanie węgla w latach 2018-2042. Wydanie koncesji oznacza przeprowadzenie pierwszej tak poważnej inwestycji w polskim górnictwie od 20 lat.

- Po raz pierwszy od takiego czasu spółka węglowa, której właścicielem jest Skarb Państwa, będzie budować szyb i w ramach rozbudowy własnej kopalni zagospodarowywać nowe złoże o takiej skali. Według szacunków, cała inwestycja pochłonie ok. 2 miliardy złotych - czytamy w komunikacie resortu środowiska.

Według analiz górniczych ekspertów zalega tu 51 mln 838 tys. ton węgla najwyższej jakości. Będzie można go wydobywać z 14 pokładów. Głównymi jego odbiorcami będą koksownie: Przyjaźń, Wałbrzych, Zdzieszowice i Zabrze.

JSW do wniosku koncesyjnego dołączyła decyzję prezydenta Jastrzębia Zdroju, Mariana Janeckiego, z 10 października br. o środowiskowych uwarunkowaniach wyrażenia zgody na realizację przedsięwzięcia. Prezydent od początku uznał, że inwestycja, mimo uciążliwości dla mieszkańców, jest niezbędna. - Nie zapominajmy, że co drugiej rodzinie w naszym mieście kopalnia daje chleb - mówi Janecki.

Wydanie koncesji podcina skrzydła protestującym mieszkańcom jastrzębskich sołectw - Ruptawy i Cisówki. Ludzie obawiają się, że gdy ruszy wydobycie, postawione w ostatnich latach domy będą się sypać jak domki z kart, bo nie są zabezpieczone przed szkodami górniczymi.

- Nie poddamy się. Naszym zdaniem jest jeszcze szansa na to, by anulować decyzję urzędu. Bo nie dopilnowano, by powiadomić nas o tej inwestycji jak należy. Postaramy się to udowodnić - wyjaśnia Dorota Ledwoń, szefowa komitetu, a szef JSW deklaruje, że jest gotowy do rozmów. - Nie chcemy mieć wrogów. Zastosujemy najnowocześniejsze rozwiązania, by zminimalizować skutki wydobycia. Postawimy na ekologię - obiecuje Jarosław Zagorówski. Przypomina jednak, że garstka ludzi nie może zablokować funkcjonowania spółki, która daje zatrudnienie 23 tysiącom osób.

- W Czerwionce-Leszczynach powstanie praktycznie nowa kopalnia i ludzie z utęsknieniem czekają na tę inwestycję. Bo pamiętają, co się stało, gdy w 2000 roku kopalnię zlikwidowano - przypomina Zagórowski.

W spółce zapewniają, że nie powstanie nowy zakład przeróbczy, a to on jest najbardziej uciążliwy, nie będzie też nowej hałdy.

Nie powinno być problemu z wypłatą odszkodowań. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że 98 procent napraw odbywa się na podstawie ugody zawieranej pomiędzy właścicielem domu a kopalnią, a tylko 2 procent takich spraw trafia do sądu.

Jastrzębscy urzędnicy z kolei przypominają, że zawarło z JSW ugody, na mocy których odszkodowania z tytułu ewentualnego obniżenia wartości nieruchomości spowodowanych wpływem eksploatacji górniczej będą finansowane przez górnictwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera