18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój reporter: Czy można zwolnić kogoś podczas urlopu?

MOKR
Gdy przyszłam z urlopu do pracy 13 sierpnia, otrzymałam dwutygodniowe wypowiedzenie. Czy pracodawca postąpił zgodnie z prawem?

Byłam zatrudniona w OPS-ie na stanowisku pracownika socjalnego. Miałam umowę o pracę na czas określony od lipca 2012 roku do 31.12.2019 r. W sierpniu 2013 wypisałam kartę urlopową od 5 do 16 sierpnia. Jednak poszłam w tym czasie na L4 (miałam zwolnienie do 12 sierpnia). Przyszłam do pracy 12 sierpnia donieść niezbędne dokumenty. Dyrekcja poprosiła mnie, żebym przyszła do pracy też 13 sierpnia. Potraktowałam to jako polecenie służbowe, choć miałam wypisany urlop. Gdy przyszłam do pracy 13 sierpnia, otrzymałam dwutygodniowe wypowiedzenie. Czy pracodawca postąpił zgodnie z prawem? I czy wypowiedzenie nie powinno być trzymiesięczne, a nie dwutygodniowe? z takim pytaniem zwróciła się do redakcji Stała Czytelniczka.

Odpowiedzi udziela Michał Podsiedlik, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach:

Umowa o pracę na czas określony może zostać wypowiedziana tylko po łącznym spełnieniu dwóch warunków:
1) została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy,
2) strony w treści umowy przewidziały taką możliwość (np. poprzez wprowadzenie do jej treści stosownej klauzuli).
Co istotne, długość okresu wypowiedzenia takiej umowy to zawsze 2 tygodnie, niezależnie od stażu pracy u danego pracodawcy.
Warto podkreślić, że pracodawca co do zasady nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika (wyjątki to np. ogłoszenie upadłości bądź likwidacja firmy). W literaturze prawa pracy podkreśla się, że niedopuszczalne jest przerwanie urlopu pracownika, by wręczyć mu wypowiedzenie umowy o pracę. Takie zachowanie narusza przepisy Kodeksu pracy, stanowi również nadużycie prawa oraz zasad współżycia społecznego. Stanowisko takie prezentuje też Sąd Najwyższy, w ocenie którego wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę w czasie, w którym po odwołaniu go z urlopu stawił się do pracy, jest dopuszczalne, chociażby nastąpiło w okresie, na który początkowo udzielono mu urlopu wypoczynkowego. Wypowiedzenie takie jest jednak nieważne, jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (…), gdyby odwołanie z urlopu nastąpiło w celu dokonania wypowiedzenia umowy o pracę (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9 lutego 1967 r., III PZP 22/66, OSNC 1967/6/100).
Należy zaznaczyć, że pracownik ma prawo odwołać się od wypowiedzenia umowy do właściwego miejscowo (ze względu na siedzibę pracodawcy bądź miejsce wykonywania obowiązków) sądu pracy. Takie prawo przysługuje w terminie 7 dni od chwili doręczenia pisma wypowiadającego umowę.

Podstawa prawna:
Art. 8, art. 33, art. 41 oraz art. 264 Kodeksu pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!