Moja firma ma trwać!

art. spons.
Kiedy i jak rozpocząć proces sukcesji? W jaki sposób dokonać podziału majątku firmy i rodziny? Jak przygotować sukcesora? Przed tymi pytaniami stoją obecnie firmy rodzinne. Odpowiedzi na nie można znaleźć na organizowanych w ramach projektu Kody Wartości warsztatach dedykowanych firmom rodzinnym. Uczestnicy spotkania otrzymają bezpłatne materiały do przeprowadzenia zmiany międzypokoleniowej. Najbliższe warsztaty w regionie odbędą się 29 września (w Kudowie Zdrój i Cieszynie), 30 września (w Żywcu) oraz 1 października (w Żorach i Gliwicach).

Firmy rodzinne mają zbawienny wpływ na gospodarkę kraju. Do tych najbardziej znanych należą YES, Mokate czy Roleski. 1,5 miliona firm rodzinnych z sektora MSP zatrudnia prawie 1,5 miliona pracowników wytwarzając ponad 10% PKB. Tylko 30% firm rodzinnych przetrwa proces sukcesji, planując go i systematycznie wdrażając w życie firmy i rodziny. Efektywna zmiana sterów w firmie rodzinnej to proces co najmniej 7-letni. Właściciele firm rodzinnych nie zawsze zdają sobie z tego sprawę odkładając decyzje sukcesyjne na później. Warto jest już teraz pomyśleć o nim i zacząć planować sukcesję, aby nie była ona rewolucją dla całej firmy i rodziny – mówi dr Adrianna Lewandowska, pomysłodawca i Lider Merytoryczny projektu Kody Wartości.
Warsztaty dla firm rodzinnych

Zespół Kodów Wartości organizuje ponad 40 spotkań w całej Polsce. Te, które już się odbyły, przedsiębiorcy cenią za ekspercką wiedzę, otrzymane materiały (np. kwestionariusze Audyt gotowości właściciela do procesu sukcesji, Audyt strategiczny, Ile warta jest moja firma? czy W drodze na szczyt – profil kompetencji) i za możliwości wymiany doświadczeń. - Mój syn, jako młody człowiek, podchodził do biznesu bardzo sceptycznie. Wydawał mu się bardzo statyczny, mało interesujący. Z biegiem czasu jednak, wdrażając się w działania firmy, coraz mocniej się z nią związywał. Dziś uważa, że ma w niej więcej do powiedzenia niż ja. Przyszedłem dowiedzieć się, jak przekazać firmę synowi – podsumowuje jeden z uczestników spotkania.

Materiały do samodzielnego przeprowadzenia procesu sukcesji
Materiały (dwie książki, segregator z testami / kwestionariuszami oraz audiobooki) są owocem ponad dwuletniej pracy zespołu polskich i zagranicznych specjalistów z zakresu przedsiębiorczości rodzinnej. Uwzględniają wszystkie aspekty procesu sukcesji: przekazanie wiedzy (historie rodzinne, przygotowanie sukcesora, sporządzenie konstytucji firmy rodzinnej), władzy (przekazanie zarządzania w przedsiębiorstwie, przygotowanie pracowników na nowego szefa, komunikowanie zmian pracownikom, korzyści z zatrudnienia managera zewnętrznego), własności (spisanie testamentu, podział majątku firmowego i prywatnego) oraz wartości.

Więcej o warsztatach w całej Polsce: http://sukcesja.org.pl/lista-warsztatow

Projekt jest współfinansowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Dodaj ogłoszenie