Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monitorowali mu serce na odległość. Dzięki temu żyje

Aga
Telemonitoring serca jest przyszłości a kardiologii. Pozwala uniknąć stanów zagrożenia życia
Telemonitoring serca jest przyszłości a kardiologii. Pozwala uniknąć stanów zagrożenia życia bartosz frydrych
Lekarze z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca monitorują serca na odległość. Właśnie okazało się, że telemonitoring uratował życie 58-letniemu mężczyźnie z Gostyni (powiat mikołowski). Stracił przytomność w trakcie wzywania pomocy.

Pan Adam żyje dzięki wszczepionemu defibrylatorowi, który kilkukrotnie pobudzał jego serce do prawidłowej pracy oraz wysłał informacje o grożącym mu niebezpieczeństwie do Centrum Monitorowania Serca PAKS w Tychach.

CZYTAJCIE TEŻ:
Skuteczność leczenia jak w USA. Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca chwalą się wynikami
Kardiochirurgia i kardiologia PAKS z certyfikatem ministra zdrowia

Lekarze CMS PAKS otrzymali niepokojące informacje o stanie zdrowia mężczyzny 1 kwietnia późnym popołudniem. Aparatura zdiagnozowała migotanie komór oraz częstoskurcz komorowy. Podczas rozmowy telefonicznej dyspozytora Centrum Monitorowania Serca z pacjentem, chory stracił przytomność i przestał oddychać.

- Aparatura wykonała dwie dodatkowe transmisje danych z zapisem pracy serca pacjenta. Ratownik medyczny wezwał karetkę i jednocześnie instruował partnerkę pacjenta, w jaki sposób prowadzić skuteczne sztuczne oddychanie oraz masaż serca – mówi dr Kazimierz Radwan, kierownik Centrum Monitorowania Serca PAKS.

ZOBACZCIE FILM:

Pacjent trafił najpierw na oddział Intensywnej Opieki Medycznej tyskiego szpitala, a po blisko dwóch tygodniach na oddział kardiologii Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, gdzie poddawany jest dalszemu leczeniu.

- Ta historia pokazuje, jak ważne w leczeniu i kontrolowaniu stanu zdrowia pacjentów kardiologicznych jest już teraz i będzie w przyszłości telemonitoring serca. Natychmiastowa transmisja danych do Centrum Monitorowania Serca oraz bezzwłoczna reakcja ratownika medycznego pozwoliły uratować ludzkie życie – podkreśla prof. Paweł Buszman, prezes Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.

Telemoniotoring serca (zdalna opieka kardiologiczna), czyli całodobowa transmisja zapisu pracy serca pacjenta do centrum monitoringu przeznaczony jest dla chorych z schorzeniami kariologicznymi. Pozwala na natychmiastową reakcję ratowników w przypadku zagrożenia życia oraz szybko diagnozuje niepokojące zmiany, pozwalając podjąć skuteczne leczenie na oddziale kardiologii. Pacjenci w każdej chwili, z dowolnego miejsca, mogą przesłać zapis EKG z osobistego aparatu monitorującego do Centrum Monitorowania Serca za pośrednictwem sieci komórkowej.

Telemonitoring kardiologiczny, który obejmuje zdalną ocenę bezpośredniego zapisu EKG wysyłanego przez pacjenta oraz nadzór nad pracą serca wspomaganego przez kardiowerter-defibrylator prowadzony jest w Centrum Monitorowania Serca od 2 lat. Początkowo w ramach testów klinicznych, a od pół roku w ramach regularnych abonamentów medycznych. W tym czasie zdalnym monitorowaniem serca objętych było ponad 500 pacjentów.

Obecnie ta liczba zwiększa się o około 50-60 osób miesięcznie. W ostatnim miesiącu ratownicy medyczni podjęli około 1000 interwencji polegających na interpretacji zapisów EKG lub zapisów z kardiowertera-defibrylatora oraz wydaniu zaleceń dotyczących dalszego postępowania.

Pierwotnie 1 - 2-krotnie, obecnie 3 - 4-krotnie miesięcznie ratownicy medyczni po konsultacji z dyżurnym kardiologiem wysyłają zespół ratownictwa medycznego do pacjenta celem udzielenia pomocy w stanach zagrożenia życia. W związku ze wzrastającą ilością pacjentów monitorowanych zapewne ilość tych interwencji będzie wzrastać – można uznać, że każda taka interwencja jest równoważna uratowaniu ludzkiego życia. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo